Prima pagină » Știri externe » Grecia, îndemnată de Consiliul Europei să verifice legalitatea partidului neonazist Zori de Aur, cea mai extremistă formațiune politică din Europa

Grecia, îndemnată de Consiliul Europei să verifice legalitatea partidului neonazist Zori de Aur, cea mai extremistă formațiune politică din Europa

Grecia, îndemnată de Consiliul Europei să verifice legalitatea partidului neonazist Zori de Aur, cea mai extremistă formațiune politică din Europa
Grecia trebuie să examineze legalitatea formațiunii neonaziste Zori de Aur și să lupte împotriva unei banalizări a discursurilor și actelor xenofobe, a pledat Comisarul Consiliului Europei (CoE) pentru Drepturile Omului într-un interviu pentru ediția de duminică a ziarului To Vima, relatează AFP.

Grecia trebuie să examineze legalitatea formațiunii neonaziste Zori de Aur și să lupte împotriva unei banalizări a discursurilor și actelor xenofobe, a pledat Comisarul Consiliului Europei (CoE) pentru Drepturile Omului într-un interviu pentru ediția de duminică a ziarului To Vima, relatează AFP.

Anunțând o viitoare vizită centrată asupra multiplicării violențelor de natură xenofobă în țară, Comisarul CoE Nils Muiznieks subliniază că numeroase dintre aceste cazuri raportate serviciilor sale „vizează membri (ai formațiunii) Chryssi Avghi (Zori de Aur)”, care a trimis deputați în Parlament, cu 7% din voturi, în urma ultimelor alegeri legislative de la 16 iunie.

Această formațiune „este mai deschis extremistă și nazistă în opiniile pe care le exprimă decât orice alt partid din Europa”, și-a exprimat el îngrijorarea pentru săptămânalul de centru-stânga To Vima.

În materie de legalitate, „problema este să se afle dacă Zori de Aur servește funcționării libere a regimului democratic”, se întreabă Muiznieks, invocând Constituția greacă, care însărcinează partidele politice să servească regimul democratic.

Agresiunile împotriva imigranților și refugiaților „sunt legate de discursul rasist promovat de către Zori de Aur (…), pericolul cel mai important fiind ca acest discurs și aceste atacuri să fie considerate ca fenomene «normale» (…), dând sentimentul autorilor lor că se bucură de susținerea societății”, atrage atenția comisarul CoE.

Muiznieks reclamă „o anchetă minuțioasă asupra eventualelor complicități între Zori de Aur și poliție”, considerate ca dovedite în Grecia și denunțate în 2009 de către ministrul responsabil, la vremea respectivă, cu forțele de ordine, Mihalis Chryssohoïdis.

Într-un raport-rechizitoriu intitulat „Ura de pe străzi”, organizația nonguvernamentală (ONG) pentru apărarea drepturilor omului Human Rights Watch (HRW) a solicitat deja, marți, Atenei să adopte „măsuri imediate” împotriva propagării violenței de natură xenofobă, denunțând atât „inacțiunea poliției”, cât și inerția judiciară și politică și apreciind că acestea sunt cele care i-au garantat până în prezent impunitatea.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Crin Antonescu spune că Alexandru Nazare ar trebui să fie următorul premier: „E singura soluție”
Digi24
Drona care a explodat în Bulgaria, aproape de România, a fost identificată. Ce arată analiza preliminară a epavei
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather anunță o toamnă cum nu prea a mai fost, în România. Ce se întâmplă în septembrie, octombrie și noiembrie 2026, în București. Pe ce dată ninge
Prosport.ro
FOTO. Irina Deleanu, imagini incendiare: „Îmi place să fiu cât mai naturală”
Adevarul
Orașul din inima României care a trăit visul american. „Țara Oltului rămâne numai cu bogații, cu babele, cu moșnegii și cu sărăntocii”
Mediafax
Buruiana pe care ar trebui să o ții departe de grădină cu orice preț și cum previi apariția ei
Click
Descoperire incredibilă făcută în inima Budapestei. O motocicletă și doi soldați germani au fost găsiți în Dunăre
Digi24
Devin oamenii mai puțin inteligenți? Ce este „efectul Flynn invers” și de ce îi îngrijorează pe cercetători
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Alina Pușcău, mărturisire sfâșietoare înainte de operație. A fost diagnosticată cu cancer la sân în metastază: „Este singurul tratament care o să mă ajute să îmi salvez viața”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Ce se întâmplă dacă trebuie să fugi cu Tesla în timp ce încarcă? Un atac armat reaprinde discuția
Descopera.ro
Este adevărat că inteligența oamenilor scade?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Badea Gheorghe: – Nu pot face dragoste!
Descopera.ro
Barbarii au fost neînțeleși timp de secole, susțin cercetătorii