Prima pagină » Știri externe » O nouă grevă generală este „inevitabilă” în Spania, avertizează sindicatele

O nouă grevă generală este „inevitabilă” în Spania, avertizează sindicatele

O nouă grevă generală este
O nouă grevă generală "va fi inevitabilă" în Spania dacă Guvernul va menține măsurile de austeritate menite să reducă deficitul public, a afirmat luni Igancio Fernandez Toxo, secretar general al CCOO, unul dintre principalele două sindicate din țară, relatează AFP.

O nouă grevă generală „va fi inevitabilă” în Spania dacă Guvernul va menține măsurile de austeritate menite să reducă deficitul public, a afirmat luni Igancio Fernandez Toxo, secretar general al CCOO, unul dintre principalele două sindicate din țară, relatează AFP.

„Guvernul are în mâinile sale mijloacele de a evita (această grevă). Nu renunț la grevă întrucât societatea are dreptul la autoapărare. Dacă Guvernul ne obligă, și mi-e teamă că este pe cale de a face acest lucru, va fi inevitabil ca aceasta să se producă”, a afirmat Toxo citat de un post de radio.

În opinia lui, manifestațiile spontane precum cele organizate duminică seara prin intermediul rețelelor din Madrid, reflectă o agitație tot mai puternică „amestecată cu indignare” în societate.

Apreciind că unitatea sindicală este „absolut indispensabilă”, el a afirmat totodată că sindicatul se va întâlni cu alte organizații sindicale și cu societatea civilă „pentru a organiza o reacție fermă din partea cetățenilor”.

Nemulțumirea crește în Spania după anunțarea miercuri de către șeful Guvernului, Mariano Rajoy, a unei noi cure de austeritate de 65 de miliarde de euro care afectează întreaga societate, în special prin creșterea Taxei pe Valoarea Adăugată.

De la anunțarea noului plan, funcționarii și-au intensificat reuniunile. Aceștia nu au agreat eliminarea primei de Crăciun, reducerea numărului de zile libere (în afara sărbătorilor legale) după ce le-au fost reduse salariile cu 5 la sută în 2010 și înghețate ulterior.

O altă manifestație a funcționarilor, prin intermediul rețelelor de socializare sub lozinca „#graciasfuncionarios”, era prevăzută pentru luni la Madrid.

CCOO și UGT au anunțat la rândul lor o zi de proteste pentru joi.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce poate face UE cu Ungaria dacă Orbán câștigă din nou. Cinci opțiuni pe masa diplomaților europeni
Digi24
Zelenski: Rusia a fotografiat de trei ori baza aeriană a SUA din Arabia Saudită, înaintea atacului iranian asupra acesteia
Cancan.ro
Câte mii de euro a primit eliminata Loredana Pălănceanu, de la Antena 1, pentru cele 12 săptămâni la Survivor 2026
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu noua iubită a milionarului care a avut o relație cu Mădălina Ghenea
Adevarul
Generația chiriașilor de nevoie: „Nu îmi permit nici măcar o garsonieră într-un oraș mic, oricât de mult aș munci”
Mediafax
Câți soldați sunt necesari pentru a invada o țară? Lecțiile războaielor recente
Click
Leguma pe care o poți cultiva în ghivece, chiar dacă nu ai o grădină
Digi24
Universitățile din Rusia pun presiune asupra studenților pentru a lupta în Ucraina: „Sunteți cu toții lași?”
Cancan.ro
BREAKING! 'Gata, s-a terminat'. Anunțul momentului din spital, despre Mircea Lucescu
Ce se întâmplă doctore
Daniela Gyorfi a trecut prin mai multe transformări estetice. Cum arăta înainte vedeta: „Sunt o femeie asumată…
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Reducere specială pentru românii care cumpără Tesla Model 3 sau Model Y. Ce discount oferă producătorul american
Descopera.ro
Psihologii explică de ce te simți mai bine atunci când ți se anulează planurile
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Exercițiile „statice” care pot înlocui mersul la sală: 14 minute, de trei ori pe săptămână