Prima pagină » Știri » SORIN BLEJNAR este URMĂRIT PENAL de DIICOT: „A blocat orice control sau inspecție fiscală” la o grupare de evazioniști

SORIN BLEJNAR este URMĂRIT PENAL de DIICOT: „A blocat orice control sau inspecție fiscală” la o grupare de evazioniști

SORIN BLEJNAR este URMĂRIT PENAL de DIICOT:
DIICOT a anunțat într-un comunicat public că a început urmărirea penală împotriva împotriva lui Sorin Blejnar și a fostului său șef de cabinet Codruț Marta. Procurorii susțin că Blejnar și Marta ar fi protejat un grup de evazioniști care au prejudiciat statul român cu 22 de milioane lei.

Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism (DIICOT) a anunțat într-un comunicat public că a început urmărirea penală împotriva fostului șef al ANAF, Sorin Blejnar, și a fostului său șef de cabinet Codruț Marta. Procurorii susțin că Blejnar și Marta ar fi protejat un grup de evazioniști care au prejudiciat statul român cu 22 de milioane lei.

Grupul infracțional din care fac parte peste 20 de cetățeni italieni, maghiari și români s-a sustras de la plata taxelor legale pentru 5.000 de tone de motorină. Procurorii mai spun că Blejnar și Marta „au blocat orice control sau inspecție fiscală la societățile comerciale utilizate de către membrii grupării”.

Iată ce rețin procurorii despre activitatea lui Blejnar:

  • Activitatea infracțională a grupării a fost sprijinită de către învinuiții Marta Codruț Alexandru și Blejnar Sorin precum și de către inculpații Monea Claudiu și Ciobanu Dorel, din cadrul DJAOV Brașov.
  • În sarcina învinuiților Marta Codruț Alexandru și Blejnar Sorin se reține că au acordat sprijin grupului infracțional organizat în operațiunile de obținere a autorizației de antrepozit fiscal și au blocat orice control sau inspecție fiscală la societățile comerciale utilizate de către membrii grupării, care ar fi putut conduce la stabilirea situației fiscale complete și corecte a antrepozitarilor. În această modalitate, bugetul de stat a fost prejudiciat cu suma de aproximativ 22.000.000 lei, reprezentând TVA și accize. (sursa: comunicat DIICOT).

Procurorii mai spun că Blejnar ar fi vinovat și de complicitate la evaziune fiscală. Citește mai jos cum a fost prejudiciat statul cu 22 milioane lei prin neplata taxelor:

  • În fapt, se reține că, în perioada martie – iulie 2010, inculpații Morcov Cecilian, Kelemen Andrei, Sztufliak Peter, Monea Claudiu, Ciobanu Dorel și Cuccina Salvatore au constituit un grup infracțional organizat, cu legături transfrontaliere, la care au aderat alte 20 de persoane, cetățeni români, italieni și maghiari, specializat în activități de evaziune fiscală cu produse energetice – combustibili.
  • Membrii grupării au obținut beneficii financiare considerabile prin sustragerea de la plata accizei aferente cantității de peste 5.000 tone de motorină achiziționată în regim suspensiv, combustibil comercializat pe piața internă.
  • În mod concret, motorina era achiziționată în regim suspensiv de la plata accizelor, urmând  a fi livrată intracomunitar în Polonia. În realitate, combustibilul era revândut prin stațiile de distribuție de carburanți sau direct utilizatorilor finali, pe teritoriul României. (sursa: comunicat DIICOT).

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce soluții găsesc românii pentru facturile mari de la energie
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Ce se întâmplă cu vremea în România până în primele zile din 2026. Anunțul meteorologilor
Click
Horoscop săptămâna 5-11 decembrie. Trei zodii își schimbă destinul și dau lovitura pe plan profesional
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
Concubina lui Ilie Bolojan, apariție impecabilă la Viena. Cum s-a prezentat Ioana, de mână cu premierul României
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Albert Einstein a avut dreptate: Timpul se scurge mai repede pe planeta Marte!