Prima pagină » Economic » CURSUL leu/euro A SCĂZUT pentru A TREIA ZI CONSECUTIV

CURSUL leu/euro A SCĂZUT pentru A TREIA ZI CONSECUTIV

CURSUL leu/euro A SCĂZUT pentru A TREIA ZI CONSECUTIV
Cursul de referință anunțat de BNR a scăzut miercuri la 4,5364 lei/euro, moneda națională marcând a treia zi consecutivă de apreciere, într-o piață în care, potrivit dealerilor, banca centrală a continuat să intervină indirect pentru susținerea monedei naționale.

Cursul de referință anunțat de BNR a scăzut miercuri la 4,5364 lei/euro, moneda națională marcând a treia zi consecutivă de apreciere, într-o piață în care, potrivit dealerilor, banca centrală a continuat să intervină indirect pentru susținerea monedei naționale, informează Mediafax.

O rată oficială mai redusă decât cea de miercuri a fost publicată de BNR la 12 iulie, când euro a fost la 4,5252 lei. În sesiunea precedentă, referința a fost de 4,5378 lei/euro.

Cursul de referință a scăzut în această săptămână cu 11,17 bani, respectiv cu 2,4%, de la nivelul maxim istoric atins vineri, de 4,6481 lei/euro. Astfel, leul a recuperat mai mult de jumătate din pierderea consemnată de la începutul lunii iulie, când au început tensiunile politice.

Raportat la nivelul maxim atins vineri, leul a scăzut cu 4,4% în raport cu euro de la începutul lunii iulie.

Pentru dolar rata de referință a crescut miercuri cu 1,32 bani, la 3,6714 lei/dolar, iar cursul pentru franc a urcat de la 3,7771 lei/franc la 3,7777 lei/franc.

La deschidere, euro era schimbat pentru 4,5420 – 4,5450 lei, în scădere ușoară față de nivelul de la finalul sesiunii precedente, de 4,5455 – 4,5575 lei/euro.

În prima oră de tranzacționare cursul a înregistrat oscilații reduse, în jurul nivelului de 4,5450 lei/euro, după care cotațiile au coborât treptat sub 4,54 lei/euro.

În jurul orei 13:00, operațiunile se perfectau la 4,5385 – 4,5425 lei/euro, iar dealerii spun că banca centrală continuă să asigure oferta de euro, pentru a susține aprecierea leului.

În schimb, valutele din regiune afișează scăderi de până la 0,6%.

Băncile comerciale au afișat miercuri dobânzi de 5,14% – 5,62% pe an pentru plasamentele cu scadență la o zi, similare celor de marți. În același timp, dobânzile pentru sumele plasate pe termen de o săptămână au crescut nesemnificativ, la 5,24% – 5,74% pe an, după ce marți au fost de 5,23% – 5,73% pe an.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fostul șef ANPC a luat „țeapă” cu biletul la concertul Metallica
Digi24
Cum încearcă presa rusă să creeze tensiuni între București și Kiev cu o minciună despre participarea lui Zelenski la B9
Cancan.ro
Andreea Sasu a fost dusă din nou de urgență la spital. Philipp Plein, mesaj sfâșietor
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Bolizi de sute de mii de euro folosiți de fiul procurorului Gigi Valentin Ștefan, anchetat într-un dosar de trafic de influență
Mediafax
Traian Băsescu crede că Bolojan va candida la Președinția României
Click
Locurile spectaculoase din România care au scăpat de aglomerație. Care sunt destinațiile oferă peisaje impresionante, liniște și experiențe autentice
Digi24
Schimb de replici între Adrian Câciu (PSD) și Oana Gheorghiu, după concertul Metallica: „A stat la lojă. Adoră privilegiile”
Cancan.ro
Ce au găsit medicii pe trupul lui Alexandru, copilul care a fost dispărut. Abia acum s-a aflat!
Ce se întâmplă doctore
Focar de norovirus pe o navă de croazieră din Caraibe: peste 100 de persoane infectate. Cum diferă de Covid-19 și Hantavirus
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Noul model Dacia Striker, surprins în trafic pe autostrada din Argeș. Imagini exclusive cu noul crossover
Descopera.ro
Ce s-ar întâmpla dacă rotația Pământului s-ar schimba?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
Vera West, femeia care a creat unul dintre cele mai recunoscute costume din istoria filmului horror