Prima pagină » Economic » Farmaciile din Grecia vor banii jos pentru medicamente, acuzând datoriile casei de asigurări

Farmaciile din Grecia vor banii jos pentru medicamente, acuzând datoriile casei de asigurări

Farmaciile din Grecia vor banii jos pentru medicamente, acuzând datoriile casei de asigurări
Asociația patronală care reprezintă cele peste 12.000 de farmacii din Grecia a anunțat luni că firmele membre nu vor mai furniza din septembrie medicamente prescrise de casa națională de asigurări de sănătate decât cu plata pe loc, în numerar, din cauza datoriilor mari ale agenției de stat.

Asociația patronală care reprezintă cele peste 12.000 de farmacii din Grecia a anunțat luni că firmele membre nu vor mai furniza din septembrie medicamente prescrise de casa națională de asigurări de sănătate decât cu plata pe loc, în numerar, din cauza datoriilor mari ale agenției de stat, informează Mediafax

Farmaciștii au cerut Organizației Naționale pentru Servicii de Sănătate, cea mai mare casă de asigurări de sănătate de stat din Grecia, să-și plătească toate datoriile, agenția având restanțe de peste 85 de zile, transmite Bloomberg.

Farmaciile au cerut totodată guvernului să înceapă finanțarea casei de asigurări cu o sumă echivalentă cu 0,6% din Produsul Intern Brut și să ofere garanții pentru împrumuturile bancare contractate de farmaciști.

Casa de asigurări a plătit doar parțial medicamentele furnizate de farmcii în luna mai și nu a mai transferat nicio sumă începând din iunie, potrivit asociației farmaciilor. Agenția de stat are datorii și din 2011, iar farmaciile din Grecia nu mai pot obține medicamente pe credit de la companiile străine, potrivit asociației, care nu a precizat datoriile totale ale statului către farmaciști.

Creditorii externi ai Greciei vor decide în octombrie dacă vor acorda următoarea tranșă, de 31 miliarde euro, din programul de finanțare externă de 130 miliarde euro convenit de guvernul elen cu Uniunea Europeană, Fondul Monetar Internațional și Banca Centrală Europeană. Tranșa a fost programată inițial pentru luna iunie, însă a fost amânată din cauza instabilității politice din Grecia din această vară, cu un rezultat neconcludent al alegerilor din mai urmat de noi alegeri parlamentare în iunie.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
TikTok anunță un megaproiect în Brazilia