Prima pagină » Știri politice » Mihail „Horia” Neamțu și Elena Udrea se ceartă pe moștenirea lui Traian Băsescu

Mihail „Horia” Neamțu și Elena Udrea se ceartă pe moștenirea lui Traian Băsescu

Colaborarea politică dintre Noua Republică și PDL începe cu un scandal între Mihai Neamțu și Elena Udrea, motivul fiind Traian Băsescu. Remarcat în campania pentru referendum de președintele suspendat care l-a botezat „Horia” Neamțu, liderul Noii Republici s-a lansat într-un atac dur la Elena Udrea, deranjat de faptul că aceasta ar fi făcut o „declarație excesivă” când a spus că „Traian Băsescu este singurul actor politic credibil pentru americani si pentru europeni”. „Politicienii compromiși trebuie să se retragă”, a scris el pe Facebook.

Replica nu s-a lăsat așteptată, Elena Udrea scriind pe blogul personal că „mulți din zona de dreapta se imaginează a fi „noul Traian Băsescu” și „par la fel de intoxicați de „virusul Antena3″ ca și cei pe care îi critică zi de zi că se lasă păcăliți de trustul lui Voiculescu”.

Reprezentanți ai PDL, PNȚCD, Partidului Noua Republică, Inițiativei Civice de Dreapta a lui Mihai Răzvan Ungureanu și ai Fundației Creștin-Democrate au decis, săptămâna trecută, să formeze o alianță electorală de centru-dreapta, a cărei conducere va fi una colegială.

În campania pentru referendum, Băsescu a spus că are încredere în politicieni tineri, cum ar fi Mihai Răzvan Ungureanu și liderul NR căruia i-a greșit însă numele. „Răzvan Ungureanu este un om pe care contez. Eu un om în care am încredere. Dar nu numai în el. Uitați-vă la Horia Neamțu!”, a spus Băsescu.

Neamțu nu vrea ca Udrea să aibă „dificultăți de interpretare”

Iritarea liderului NR a fost declanșată, după cum chiar el spune în postare pe Facebook, de revenirea Elenei Udrea „cu o declarație excesivă” potrivit căreia „Traian Băsescu este singurul actor politic credibil pentru americani si pentru europeni”

„Ca o concluzie logică, se întelege că nici Elena Udrea însăși nu este un actor politic credibil al României. Atunci de ce mai face declarații? Noua Republică, spre deosebire de alții, spune lucruri logice. Atunci când spunem „schimbare”, atunci asta vrem: o adevarată schimbare a clasei politice. Politicienii compromiși trebuie să se retragă. Un pas în spate începe cu tăcerea voluntară. Iar pentru ca d-na Udrea să nu aibă dificultăți în interpretarea acestui enunț simplu, precizăm că ne referim și la dânsa”, a scris Neamțu pe Facebook.

Udrea: „Sunt oameni care nu au demonstrat încă nimic

„Mulți din zona de dreapta se imaginează a fi „noul Traian Băsescu”. Mă tem însă că aceste aspirații nu prea pot fi atinse de nimeni acum. La fel cum mă tem de aroganța și autosuficiența unora care, fără a fi trecut încă prin vreun război politic, se proclamă deja a fi „prezentul” și „viitorul”, fără să fi avut vreun merit în „trecut”. Sunt oameni care nu au demonstrat încă nimic, dar, de la adăpostul tinereții și lipsei de experiență politică (sper), spun deja cine merită și cine nu merită să facă parte din „dreapta biruitoare”. Ei par la fel de intoxicați de „virusul Antena3″ ca și cei pe care îi critică zi de zi că se lasă păcăliți de trustul lui Voiculescu”, i-a răspuns Elena Udrea pe blog lui Mihail Neamțu.

Democrat-liberala aduce în discuție platforma de dreapta ca o contrapondere la USL, din care Noua Republică, alături de PDL vrea să facă parte, și susține că o astfel de construcție i se datorează lui Traian Băsescu.

„Întrebarea care se pune este „datorită cui?” Iar răspunsul, oricât s-ar dori mistificat, oricât și-ar dori unii să-și asume meritele rezistenței, este „datorită lui Traian Băsescu”. Este cel care a dus și a câștigat aproape singur războaiele dreptei românești în ultimii 8 ani”, scrie Udrea pe blog.

„Iar pentru ca domnul „Horia” Neamțu să nu aibă dificultăți în interpretarea acestui text simplu, fac precizarea că mă refer și la dumnealui (pentru că eu știu să folosesc pronumele personale de politețe)”, încheie Udrea, ironizându-l pe Neamțu pentru folosirea pronumelui personal „dânsa”.

Neamțu revine: Udrea, regina telegondolelor, a plătit reclamă „la televiziunile unor infractori”

Răspunsul Elenei Udrea l-a făcut pe Mihail Neamțu să revină cu nou atac, tot pe Facebook, într-o postare intitulată „Regina telegondolelor lovește din nou”.

Liderul Noii Republici o acuză pe Udrea că, în calitate de ministru, a plătit „reclamă la televiziunile unor infractori” și a aruncat „cu bani publici pe pârții de schi sau pe festivaluri kitsch”. Neamțu o face responsabilă pe Udrea, ca șef al PDL București, de pierderea Bucureștiului la alegerile locale și că „a negociat cu Piedone & co, pentru blaturi evidente”.

„Pe undeva, este adevarat ce spune d-na Udrea. Liderii Noii Republici nu au experiența guvernărilor de tip PSD-PNL-UDMR-UNPR. Noua Republică nu a plătit reclama la televiziunile unor infractori. Noua Republică nu se pricepe să arunce cu bani publici pe pârtii de schi sau pe festivaluri kitsch.”, scrie Neamțu.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Tragedie CUMPLITĂ! O familie întreagă a murit din cauza unui IPHONE. Cum s-a întâmplat
Digi24
VIDEO Unt vs. margarină. Cel mai nou „război” de pe rețelele sociale are un efect neașteptat: coadă de sute de metri la merdenele
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Prosport.ro
Cea mai nonconformistă boxeră și-a sărutat pe gură adversara înainte de luptă. Face o avere din imaginile cu ea
Adevarul
„Ce-ai, bă, ești bulangiu?” Român filmat și urmărit după ce a furat din rucsacul unor turiști, în Italia. Val de reacții după apariția imaginilor
Mediafax
„Arde ouăle și scuipă în ele”. Ce a scris un chelner pe bonul de comandă despre un client
Click
De la un telefon la o tragedie cumplită. Fiul și părinții lui au murit după ce au căzut de pe o stâncă
Digi24
„Teroarea plutitoare” a invadat plajele din Europa. Cum ajung aceste animale veninoase tot mai des în Mediterana și Atlanticul de Nord
Cancan.ro
Șoferii de peste 68 de ani NU mai au voie să urce la volan. Mulți români sunt afectați!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Andreea Esca în costum de baie la 53 de ani. Imaginile publicate de știristă! Fanii au rămas uimiți
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum s-a descurcat Zoe Florescu Potolea în prima sa cursă de F1 Academy?
Descopera.ro
A fost descoperită cea mai rapidă stea din Calea Lactee
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
Experții meteo avertizează: „Nu am mai văzut niciodată un astfel de fenomen”