Prima pagină » Actualitate » Primul video a fost postat pe YouTube acum 19 ani. Cine este misteriosul autor și câte milioane de vizualizări a strâns

Primul video a fost postat pe YouTube acum 19 ani. Cine este misteriosul autor și câte milioane de vizualizări a strâns

Primul video a fost postat pe YouTube acum 19 ani. Cine este misteriosul autor și câte milioane de vizualizări a strâns

Au trecut 19 ani de la primul video postat pe platforma YouTube, iar filmulețul „Me at the zoo” („Eu la grădina zoologică”) a reușit să strângă un număr uriaș de vizualizări. La momentul respectiv, nimeni nu anticipa succesul de care urmau să se bucure imaginile postate de un tânăr cu nickname-ul „Jawed”, dornic să-și povestească, public, experiența de la grădina zoologică.

Tânărul din imagini care vorbește despre lungimea trompei elefanților era, însă, chiar unul dintre fondatorii platformei YouTube, Jawed Karim, de naționalitate germană, născut în data de 28 octombrie 1979, la Meserburg, pe atunci în Republica Democrată Germană.

În 24 aprilie 2005, pentru a pregăti primul videoclip postat pe platforma care a devenit celebră de-a lungul anilor, Karim a mers, pur și simplu, la o grădină zoologică din San Diego, alături de Yakov Lapitsky, cel care l-a filmat, iar apoi clipul a fost „urcat” în online.

Jawed Karim, elefanți care au făcut istorie pe YouTube: „Au cu adevărat trompe lungi și cam asta este tot ce ar fi de spus”

YouTube a fost creat în luna februarie a anului 2005, de Chad Hurley, Steve Chen și Jawed Karim. Numele domeniului «YouTube.com» a fost activat în 15 februarie 2005, iar site-ul web cu respectiva adresă a fost creat pe parcursul următoarelor luni.

„Suntem aici, în fața elefanților”, transmitea Jawed Karim în primul videoclip din istoria YouTube. „Lucrul cel mai cool care poate fi spus despre aceste animale este că au cu adevărat trompe lungi și cam asta este tot ce ar fi de spus”, a continuat co-fondatorul YouTube.

În urmă cu patru ani, reprezentanții Grădinii Zoologice din San Diego au postat un comentariu care a fost „fixat” de co-fondatorul YouTube pentru a fi vizualizat de cât mai mulți internauți.

„We’re so honored that the first ever YouTube video was filmed here!”, au transmis reprezentanții Grădinii Zoologice din San Diego, considerându-se onorați pentru că primul videoclip din istoria YouTube a fost filmat acolo.

19 ani de la primul video YouTube. „O piesă de artă nemuritoare”

La rândul lor, internauții au postat comentarii în care și-au transmis nostalgia, uimirea sau bucuria că acest clip a reușit să facă istorie pe YouTube.

„Acest videoclip este doar o piesă de artă nemuritoare: indiferent câte videoclipuri vor fi încărcate, în cele din urmă toată lumea va reveni la el și va revedea primul videoclip aici”,

„Acesta este echivalentul digital al găsirii de picturi rupestre de la strămoșii noștri”,

„Hei, Jawed! Sunt atât de surprins că în acești ani videoclipul a fost încă bun! Ține-o așa!”,

„Îmi place cum youtube recomandă acest lucru din când în când”,

„Bebelușii născuți când a fost încărcat acest videoclip sunt acum adulți”,

„Cu adevărat un videoclip legendar……. fiecare secundă valorează un milion”,

„Acest videoclip a trecut prin copilărie, pubertate și acum este la vârsta adultă timpurie”,

„Totul a început cu un videoclip de 19 secunde, iar acum avem o întreagă comunitate”, sunt doar câteva din comentariile postate de cei care au revăzut acest prim videoclip care a fost postat pe YouTube, în 23 aprilie 2005.

19 ani de la primul video YouTube. Jawed Karim nu a mai postat niciodată un alt videoclip

Paradoxal, după această experiență de la grădina zoologică, co-fondatorul YouTube Jawed Karim nu a mai postat, niciodată, un alt filmuleț pe platforma online.

Oct 29, 2008 - San Mateo, California, USA - You Tube partners (L-R) CTO STEVE CHEN, CEO CHAD HURLEY and co-founder JAWED KARIM pose for photos November 2, 2005 in their new office space in San Mateo in California's famed Silicon Valley.,Image: 27870029, License: Rights-managed, Restrictions: Shot for for USA Today, Model Release: no

Fondatorii YouTube, Steve Chen, Chad Hurley și Jawed Karim. Sursa: Profimedia

Videoclipul de numai 19 secunde a strâns, în acești 19 ani care au trecut de la apariția sa pe YouTube, peste 316 milioane de vizualizări și 16 milioane de aprecieri din partea celor care l-au vizionat.

Înainte de a crea YouTube, în 2005, Jawed Karim a fost unul dintre cei mai apropiați colaboratori ai societății de plăți online PayPal. Specialiștii afirmă, retrospectiv, că tot ceea ce a făcut PayPal în privința protecției împotriva hackerilor și a fraudei i se datorează lui.

Acum, Jawed Karim – programator, om de afaceri cu dublă cetățenie, americană și germană -, în vârstă de 40 de ani, nu mai este proprietarul YouTube, pentru că – în data de 13 noiembrie anului 2006 – Google a cumpărat platforma cu 1,65 miliarde de dolari. Tranzacția a reprezentat pentru Jawed Karim un câștig de 140 de milioane de dolari.


CITEȘTE ȘI:

Un veteran cu misiuni ONU în Afganistan a dat SPP-ul în judecată. „Nu ni s-au plătit drepturile, nu am fost MERCENARI”/ Despre ce sumă uriașă e vorba

Clotilde Armand a declanșat operațiunea „PUZ-uri Sector 1”. Ce s-ar ascunde în culisele scenariului. Avocat: „Legislația europeană INTERZICE asta”

MOTIVARE | Cum a desființat CAB „argumentele” lui Clotilde Armand în procesul cu ANI. Cererile primăriței de la 1, respinse ca inadmisibile

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Presa internațională, omagiu pentru Mircea Lucescu: „unul dintre numele importante ale fotbalului mondial a încetat din viață”
Digi24
Fulgy, fiul Clejanilor, a fost internat la Obregia după ce a amenințat că aruncă un bloc în aer
Cancan.ro
Ce avere avea Mircea Lucescu, de fapt. A strâns o sumă uriașă din fotbal
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa Diletta Leotta i-a spus-o în față lui Cristi Chivu: „Vrem asta!”
Adevarul
Din sărăcie lucie, în legendă. Viața lui Mircea Lucescu: de la un colț de pâine împărțit la cinci, la recunoaștere internațională
Mediafax
Premierul Republicii Moldova readuce în discuție ideea unirii cu România: „Cetățenii de pe ambele maluri ale Prutului își dau seama că suntem foarte aproape de unire”
Click
Povestea impresionantă a unui bărbat fără adăpost. A fost angajat la magazinul unde le cerea bani trecătorilor. „Este foarte conștiincios”
Digi24
Cum s-a transformat jefuirea unui camion cu KitKat dintr-o veste proastă într-o oportunitate de aur pentru comunicarea de criză
Cancan.ro
BREAKING | A MURIT Mircea Lucescu
Ce se întâmplă doctore
O fostă prezentatoare TV a renunțat la presă și s-a mutat cu logodnicul fotbalist în America de Sud: „Cel mai frumos capitol pe care îl încep…”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Companie ce angajează 120 de oameni la fabrica de drone din București. Modelul flagship produs aici decoleaza și aterizeaza pe verticală
Descopera.ro
Enigmă științifică: Ce este paradoxul gemenilor?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - -Nu vă suparați, doamna doctor, mi-e ruşine să spun, sufăr de ...
Descopera.ro
Intestinul ne poate transmite semnale dacă avem cancer, indică un studiu