Prima pagină » Actualitate » O româncă din Austria a vrut să cumpere un câine de rasă din țară, dar s-a ales cu o CORCITURĂ

O româncă din Austria a vrut să cumpere un câine de rasă din țară, dar s-a ales cu o CORCITURĂ

O româncă din Austria a vrut să cumpere un câine de rasă din țară, dar s-a ales cu o CORCITURĂ

Maria, o sibiancă mutată în Austria, în orașul Innsbruck, și-a dorit un cățel de talie mică din rasa Pooddle Canish Mini Toy, pe care a vrut să-l cumpere din România, pentru că prețurile sunt mai mici. A căutat pe site-urile de anunțuri și a găsit cățelul pe care și-l dorea, mai ales că avea carnet de sănătate și pedigree.

Maria a vorbit imediat cu proprietara și stabilit detaliile privind achiziționarea și transportul cățelului, care a ajuns în localitatea Linz. Doar că, ulterior, Maria a constatat la animal unele aspecte care i-au dat de gândit.

„Cățelul avea burta mare și se tot scărpina. L-am dus a doua zi la veterinar și medicul mi-a spus că am adus cățelul ilegal și că nu are cip. Mi l-a luat, l-a băgat în carantină 21 de zile, timp în care îi va face injecțiile necesare. De marți este în carantină și pe 3 sau 4 aprilie trebuie să îl iau. Îmi pare rău că s-a întâmplat așa pentru că eu mi-am dorit cățelul acesta. Doctorul mi-a zis că s-ar putea să nu fie rasa pe care am cumpărat-o eu, ci o corcitură, dar asta nu mă mai interesează, ci vreau să fie bine”, povestește Maria, citată de Adevărul.

Proprietara care i-a vândut cățelul i-a blocat numărul de telefon

După cele întâmplate, Maria a sunat-o pe proprietară, dar aceasta nu i-a mai răspuns și chiar i-a blocat numărul de telefon.

„Am sunat-o pe doamna de la care l-am cumpărat să o întreb de ce m-a păcălit, dar mi-a blocat numărul. După o săptămână am sunat-o iar după alt număr și mi-a răspuns foarte urât și a zis că nu e vina ei, ci a medicului. I-am spus că dacă voia mai mulți bani îi dădeam, dar să nu mă pună în situația asta că aici nu e ca în România unde poți să ții un câine în curte și să nu te întrebe nimeni dacă e vaccinat”, a mai spus Maria.

Sibianca a plătit pentru cățel 450 de euro și pentru că se află în carantină trebuie să mai achite peste 700 de euro.

„Eu sper să nu îmi dea și amendă pentru că a ajuns cățelul în țară ilegal. Am făcut o greșeală, mai bine luam din Austria cățel”, a mai spus femeia păgubită.

Recomandarea video

Mediafax
Cum va fi vremea în următoarele săptămâni. Prognoză ANM
Digi24
„Donald Trump dorește ca Rusia să câștige războiul”. Părerea europenilor despre conflictul din Ucraina
Cancan.ro
Tatăl Loredanei Groza, înmormântat la cimitirul Bellu. Familia și apropiații își iau rămas-bun într-un mod special
Prosport.ro
Britanicii au văzut imaginile cu Dan Petrescu după chimioterapie și au reacționat: „Arată firav!”
Adevarul
Ce le spune o româncă născută în Haiti celor care o atacă pentru culoarea pielii: „Identitatea culturală nu se măsoară în sânge”
Mediafax
Transport feroviar: 2025 la modernizări este trist. Stăm prost la confort și timp
Click
Anunțul momentului pentru românii care stau la casă! Singura construcție din curte pentru care nu mai iei amendă de până la 100.000 de lei
Digi24
Vladimir Putin i-a trimis lui Donald Trump „dovezile” că Volodimir Zelenski a vrut să-l asasineze
Cancan.ro
Cum au apărut Loredana Groza și fratele ei la înmormântarea tatălui lor. Ținuta atipică aleasă de artistă
Ce se întâmplă doctore
Cum a ajuns să arate acum Daniela Gyorfi din cauza intervențiilor estetice! Fanii s-au șocat când au văzut-o
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cea mai scumpă Dacia Bigster. Transformare radicală pentru cel mai nou SUV din gama Dacia
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Un psiholog explică de ce unele cântece ne rămân „blocate” în minte