Prima pagină » Actualitate » A murit Cristina Țurlea! Arhitectul a contribuit la restaurarea palatelor BNR

A murit Cristina Țurlea! Arhitectul a contribuit la restaurarea palatelor BNR

A murit dr. arh. Cristina Țurlea, unul dintre membrii echipei de arhitecți care au contribuit la restaurarea palatelor BNR.

Cristina Țurlea a fost doctor în arhitectură și urbanism, autoare a volumelor „Arhitectura şi spaţiile publice”, „Cronica restaurării Palatului vechi al B.N.R.” pentru care a fost și premiată în cadrul Bienalei Anuale de Arhitectură) sau al recent apărutei lucrări „Simboluri în arhitectura palatelor financiar-bancare”, scrie HotNews.ro.

Din anul 2005, Cristina Țurlea lucra în cadrul Băncii Centrale.

Mesajul lui Isărescu

„Arhitecta Cristina Țurlea, colega noastră de la Banca Națională, a plecat mult prea devreme la cele veșnice. Ne vom aminti mereu de tot ce a făcut pentru instituția noastră, de când a venit la BNR, în 2005, valorificând si experiența, cunoștințele acumulate si consolidate la Ministerul Lucrărilor Publice”, a transmis printr-un mesaj Mugur Isărescu, Guvernatorul BNR.

„Ne vom aminti de vocația ei pentru perfecționare profesională – a absolvit Universitatea de Arhitectură, apoi a obținut o diplomă în Drept, si-a susținut Doctoratul în Arhitectură si a dobândit un atestat de specialist în studii istorice. Sau de pasiunea si profesionalismul cu care s-a alăturat echipei noastre de arhitecți, în procesul de anvergură susținut ani în șir de Banca Națională pentru consolidarea, restructurarea si restaurarea palatelor si sediilor sale istorice. Totodată, ne vor aminti de „arhitecta noastră” cărțile de autor, scrise cu talent şi cu bogăție de informații. Cristina Țurlea s-a afundat în arhive şi de acolo, după meticuloase cercetări, a scos la lumină, cu ochi de arhitect si cu vocație de scriitor, priceperea de a construi durabil şi monumental a generaţiei de specialişti în domeniu ce s-a format şi s-a afirmat, pe pământ românesc, începând din a doua jumătate a veacului al XIX-lea.

„Somn lin, Cristina!”

“Cronica restaurării Palatului Vechi”, nominalizată în 2011 la Anuala de Arhitectură, „Centrul istoric si financiar al Bucureștilor” ori recenta apariție „Simboluri în arhitectura palatelor financiar-bancare” sunt lucrări-album, veritabile documente de referință, ce surprind, etapă cu etapă, momentele reabilitării unor capodopere ale patrimoniului național. Toate redate societății românești de astăzi. Somn lin, Cristina! Condoleanțe familiei îndurerate!”, se mai arată în mesajul transmis de Isărescu.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Panică de iarnă”. Depozitele de gaze ale UE, la cel mai scăzut nivel din ultimii 13 ani
Digi24
Epuizare, baze distruse, armament compromis: de ce rolul SUA în Orientul Mijlociu va fi, probabil, regândit de Trump
Cancan.ro
Stațiunea din România care i-a cucerit pe sârbi. Românii o ignoră, străinii au descoperit-o
Prosport.ro
Imaginile verii cu David Popovici! Și-a luat o „bijuterie” nouă, de 160.000 de euro
Adevarul
Super-capra din nordul României: noua rasă care ar putea schimba piața lactatelor
Mediafax
Tristan Tate se plânge de mâncarea din închisoare și spune că a slăbit aproape 6 kilograme
Click
La 68 de ani, Natalia Guberna arată impecabil în costum de baie! Cu ce cremă ieftină, celebră în comunism, scapă de riduri: „Costă vreo 20-30 de lei”
Digi24
Cine este Mette-Marit, noua regină a Norvegiei. Controversele stârnite de „Cenuşăreasa” familiei regale GALERIE FOTO
Cancan.ro
Victoria Ionescu, condusă pe ultimul drum de către fostul iubit. Cine este Luca de Mezzo, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Cât a plătit Gabriela Cristea pentru injecțiile de slăbit. Prețul unui an de tratament este uriaș: „Pentru un om obișnuit, costurile sunt imense”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
O mașină din Mad Max, construită din două modele complet diferite, se vinde pe eBay
Descopera.ro
Ce este un material misterios și roșiatic observat pe Pluto?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Am o boală care mă împiedică să țin dietă!
Descopera.ro
Ce miros aveau parfumurile egiptenilor acum 3.500 de ani? Cercetătorii încearcă să le recreeze