Prima pagină » Actualitate » Activistul Bogdan Drăghici a intrat cu mașina în poarta Ambasadei Rusiei după ce a fost condamnat la 14 ani de închisoare. Era acuzat că și-a abuzat sexual proprii copii

Activistul Bogdan Drăghici a intrat cu mașina în poarta Ambasadei Rusiei după ce a fost condamnat la 14 ani de închisoare. Era acuzat că și-a abuzat sexual proprii copii

Andrei Dumitrescu
Activistul Bogdan Drăghici a intrat cu mașina în poarta Ambasadei Rusiei după ce a fost condamnat la 14 ani de închisoare. Era acuzat că și-a abuzat sexual proprii copii

Anchetatorii au stabilit că bărbatul care intrat cu mașina în poarta principală a Ambasadei Rusiei la București este Bogdan Drăghici, fostul președinte al Asociației TATA. Acesta fosese condamnat, marți, de Judecătoria Sectorului 2 la 15 ani și 4 luni de detenție pentru că și-ar fi abuzat sexual fiica vitregă.

Președintele Asociației TATA, Bogdan Drăghici, era arestat în vara lui 2019 după ce anchetatorii au stabilit că acesta și-ar fi abuzat sexual fiica vitregă. Trimis în judecată, acesta a fost condamnat, marți, la 15 ani și 4 luni de detenție de către Judecătoria Sectorului 2, însă decizia nu era una definitivă.

În același timp, miercuri, în ziua incidentului de la Ambasada Rusiei, Drăghici avea termen și la Judecătoria Sectorului 5, unde se afla în control judiciar pentru că și-ar fi abuzat sexual și fiica biologică.

Draghici se considera nevinovat

De la începutul  anchetei, Bogdan Drăghici a susținut, permanent, că este nevinovat. Surse judiciare au precizat că Drăghici era convins că aceste abuzuri sexuale ca fiind firești, în condițiile în care le considera „acte de iubire” față de fetițele pe care le avea în grijă.

Sursele citate au precizat că, miercuri dimineață, Drăghici a plecat la volanul autoturismului tatălui său, Gheorghe Drăghici și a plecat către Ambasada Rusiei. Anchetatorii presupun că acesta făcuse o depresie după ce a aflat condamnarea din prima instanță și ar fi intenționat să atragă atenția asupra lui.

În jurul orei 06.00 a intrat cu mașina în poarta principală a reprezentanței diplomatice ruse, iar în momentul în care jandarmii care păzeau intrarea s-au apropiat, acesta ar fi strigat ceva, după care și-a dat foc.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Warren Buffett regretă că și-a vândut acțiunile Apple, dar spune că nu ar cumpăra acum, având în vedere situația pieței
Digi24
Marco Rubio, telegramă către toate ambasadele SUA să colaboreze cu unitatea de Operațiuni Psihologice a Pentagonului
Cancan.ro
» Primele și singurele imagini cu mama copiilor lui Bogdan de la Ploiești. Cum arată femeia care l-a făcut tătic pe artist
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
Harta centurilor rutiere așteptate în România. Unde se construiesc cele mai spectaculoase variante ocolitoare
Mediafax
Programul și traseul Pelerinajului de Florii din București
Click
Patru zodii vor triumfa, începând cu data de 13 aprilie. Acești nativi vor avea noroc în dragoste, carieră și pe plan financiar
Digi24
Rubio amenință că SUA şi-ar putea schimba poziţia faţă de NATO din cauza sprijinului limitat în Iran. „Ne vom ocupa de asta mai târziu”
Cancan.ro
Cum va fi vremea de Paște 2026. ANM anunță temperaturi anormale pentru aceasta perioadă
Ce se întâmplă doctore
Gabriela Cristea a dezvăluit cum a slăbit 30 de kg. Cu ce tehnici a reușit să scape prezentatoarea TV de kilogramele în plus
Ciao.ro
Cine este Aurel Frandeș, pădurarul erou care le-a salvat pe Rebeca și Melisa: 'Încă o noapte și nu supraviețuiau'
Promotor.ro
2026: Top 5 mașini ieftine pe GPL disponibile acum în România. Singurii producători de pe piața locală ce oferă GPL din fabrică
Descopera.ro
Imagini fără precedent cu planeta Saturn!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Particule care mimează microplasticele au creat rezultate fals pozitive în sute de studii, au descoperit cercetătorii