Prima pagină » Actualitate » Adrian Cristocea, scafandru militar și Veteran în Teatrele de Operații a MURIT la 55 de ani

Adrian Cristocea, scafandru militar și Veteran în Teatrele de Operații a MURIT la 55 de ani

Adrian Cristocea, scafandru militar și Veteran în Teatrele de Operații a MURIT la 55 de ani
Adrian Cristocea, scafandru militar a murit la 55 de ani

Președintele Ligii Maiștrilor Militari de Marină, maistrul principal (r) Adrian Cristocea a murit 55 de ani. Cristocea a fost a participat în anul 2014 la o misiune în Afganistan cu ROUSOTG-3, primind ulterior și titlul de Veteran în Teatrele de Operații.

Adrian Cristocea a activat ca maistru militar de marină, ocupând diferite funcții și participând la diferite misiuni interne și internaționale.

El s-a remarcat ca un adevărat profesionist și a îndeplinit diferite funcții, precum specialist principal 1 scafandru Grup Scafandri de Luptă în perioada 1989-1996, specialist principal 1 scafandru Grup Scafandri EOD în perioada1996-2006 și maistru militar de stat major și consilier al comandantului la Divizionul Scafandri pentru Operații Speciale în perioada 2012- 2015.

Mai mult, a participat în anii 2001, 2002 și 2003 la rotirea contingentelor KFOR, în anul 2002 la „Strong Resolve”, în Marea Baltică și pe teritoriul Danemarcei, Norvegiei și Poloniei, în anul 2005 la exercițiul NATO „Rescuer-Medceur” în Georgia.

În anul 2006 a participat la exercițiul NATO „Steadfast Jaguar” în Insulele Capului Verde.

„Adrian Cristocea este: omul, militarul, camaradul și cel care a condus Liga Maiștrilor Militari de Marină. Membru în  Asociaţia militarilor veterani  AMVVD Sucursala Constanţa. Drum lin, veterane!”, a transmis Cristian Crăciun, președinte Asociația Militarilor Veterani si Veteranilor cu Dizabilitati Sf. Mare Mucenic Dimitrie Izvoratorul de Mir.

După o viață petrecută ca scafandru de luptă și instructor în structurile Forțelor Navale române, caracterizat de o curiozitate, ambiție și o motivație aparte, acesta ajunsese în fruntea instituției în urmă cu circa doi ani, potrivit Ligii Maiștrilor Militari de Marină

Veteran al teatrului de operațiuni din Afganistan

A luat parte la mai multe misiuni internaționale și a fost veteran al teatrului de operații Afganistan.

„Prima mea misiune în afara granițelor a fost în 1996, în Bulgaria, un Cooperative Partner, cu un vânător de submarine.

Lucrul cu partenerii străini a fost, fără îndoială, un plus. Am văzut cum lucrează, am învățat, de exemplu, regulamentul de scufundare al americanilor, tot felul de noțiuni noi.

Mai mult, ne-am îmbunătățit relațiile noastre de lucru în interior. Am văzut cum trebuie să fim dotați și chiar am contribuit la recondiționarea echipamentului nostru.

În Afganistan am fost în perioada 2013-2014. Activitatea de operații speciale nu presupune doar lucrul sub apă. Există multe alte acțiuni care se întrerprind pe uscat.

Apa este doar mediul de deplasare, în anumite contexte, pentru a ajunge la un obiectiv, însă calitățile unui luptător se pot vedea în diverse medii.

Acolo executam numai misiuni pe uscat și de cele mai multe ori pe timpul nopții.

Pe lângă misiunea de bază pentru care am plecat, am ocupat acolo și funcția de administrator al bazei de operații speciale. Era o bază mixtă, româno-americană, în munți, la o altitudine considerabilă.

Aceea a fost o experiență inedită și foarte utilă de leadership. Am acumulat multe cunoștințe în cele opt luni petrecute acolo.”, a declarat Adrian Cristocea, potrivit Adevărul.

Recomandarea video

Mediafax
Școli închise din cauza vremii nefavorabile, Cursuri suspendate joi și vineri
Digi24
„Întâi tragem, apoi punem întrebări”. Vechea regulă a Armatei daneze valabilă și în cazul unei invazii armate a SUA în Groenlanda
Cancan.ro
Răsturnare de situație în cazul bărbaților din Arad care au sărit de pe bloc! Vecinii lor rup tăcerea: 'Avea bănişori, dar da...
Prosport.ro
La 42 de ani, campioana e bănuită că se iubește cu un bărbat mai tânăr cu 20 de ani
Adevarul
Ce mesaj îi transmite Trump lui Putin după ce SUA au confiscat două petroliere în Europa și Caraibe
Mediafax
Cât costă în România treningul purtat de Maduro în momentul arestării. Stocul produsului s-a epuizat în mai multe țări
Click
Horoscop joi, 8 ianuarie. Leii primesc vești apăsătoare, Scorpionii află secrete
Digi24
Ce răni au suferit Maduro şi soţia lui în timp ce încercau să fugă de forţele americane
Cancan.ro
Femeie de 47 de ani, găsită moartă în apartamentul în care s-a cazat în vacanța de iarnă. A mers de 2 ori la Camera de Gardă, dar medicii au trimis-o acasă
Ce se întâmplă doctore
Stana Izbașa sfidează bătrânețea. La 56 de ani, artista din Banat se simte și arată cu 20 de ani mai tânără
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Șoferii cu vârsta peste 70 de ani vor fi supuși unor teste oftalmologice la fiecare trei ani
Descopera.ro
Care e mai sănătos: ceaiul sau cafeaua?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Vânătorul către Scufiţa Roşie: - Pentru că îmi place de tine, o să-ți îndeplinesc trei dorințe!
Descopera.ro
Un crater din Canada, numit și „Ochiul din Quebec”, arată extrem de ciudat