Prima pagină » Actualitate » Afacerea inedită cu FLORI comestibile cu care un ieșean a dat lovitura. Povestea a început dintr-un dormitor de bloc. Livrează și în Capitală

Afacerea inedită cu FLORI comestibile cu care un ieșean a dat lovitura. Povestea a început dintr-un dormitor de bloc. Livrează și în Capitală

Afacerea inedită cu FLORI comestibile cu care un ieșean a dat lovitura. Povestea a început dintr-un dormitor de bloc. Livrează și în Capitală
Sursa foto: Profimedia imaged - Imagine cu rol ilustrativ

Un tânăr inginer horticol din Iași, a transformat un dormitor de bloc într-o mică seră urbană. Tânărul este singurul producător de microplante și flori comestibile din Moldova și livrează produse proaspete în toată regiunea și în Capitală.

Dintr-un simplu dormitor de bloc, o idee curajoasă a înflorit – la propriu – într-o afacere unică în Moldova.

Andrei Baeanu, în vârstă de 34 de ani, absolvent al Universității de Științele Vieții „Ion Ionescu de la Brad” din Iași, a pornit în 2021 pe un drum riscant, dar cu mult potențial: cultivarea microplantelor și florilor comestibile.

„La bază sunt inginer horticol. Ideea afacerii a prins contur la începutul anului 2021. Chiar dacă pandemia ne ținea încă într-o zonă de incertitudine, semnele că restricțiile urmau să se relaxeze ne-au dat curaj să trecem la acțiune, consumând microplante”, povestește antreprenorul.

Împreună cu partenera sa, Raluca Blăjuț – bioinginer și co-fondator al proiectului –, Andrei a pus bazele Igreens, un brand local care astăzi livrează produse fresh către restaurante, bucătari și consumatori finali din întreaga zonă a Moldovei, dar și din București.

„Am pornit cu un raft de lemn și câteva becuri. Nu aveam mari pretenții, doar visam să facem lucrurile corect și să oferim calitate”, spune Andrei.

Citește mai mult aici

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Tragedie CUMPLITĂ! O familie întreagă a murit din cauza unui IPHONE. Cum s-a întâmplat
Digi24
VIDEO Unt vs. margarină. Cel mai nou „război” de pe rețelele sociale are un efect neașteptat: coadă de sute de metri la merdenele
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Prosport.ro
Cea mai nonconformistă boxeră și-a sărutat pe gură adversara înainte de luptă. Face o avere din imaginile cu ea
Adevarul
„Ce-ai, bă, ești bulangiu?” Român filmat și urmărit după ce a furat din rucsacul unor turiști, în Italia. Val de reacții după apariția imaginilor
Mediafax
„Arde ouăle și scuipă în ele”. Ce a scris un chelner pe bonul de comandă despre un client
Click
De la un telefon la o tragedie cumplită. Fiul și părinții lui au murit după ce au căzut de pe o stâncă
Digi24
„Teroarea plutitoare” a invadat plajele din Europa. Cum ajung aceste animale veninoase tot mai des în Mediterana și Atlanticul de Nord
Cancan.ro
Șoferii de peste 68 de ani NU mai au voie să urce la volan. Mulți români sunt afectați!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Andreea Esca în costum de baie la 53 de ani. Imaginile publicate de știristă! Fanii au rămas uimiți
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum s-a descurcat Zoe Florescu Potolea în prima sa cursă de F1 Academy?
Descopera.ro
A fost descoperită cea mai rapidă stea din Calea Lactee
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
Avantajul surprinzător pe care îl au oamenii care iau notițe cu pixul și hârtia