Prima pagină » Actualitate » Alertă în București după ce un TÂLHAR a fugit cu telefonul de la brățara de monitorizare a unui criminal celebru, eliberat condiționat

Alertă în București după ce un TÂLHAR a fugit cu telefonul de la brățara de monitorizare a unui criminal celebru, eliberat condiționat

Alertă în București după ce un TÂLHAR a fugit cu telefonul de la brățara de monitorizare a unui criminal celebru, eliberat condiționat

Polițiștii bucureșteni sunt în alertă după ce unul dintre cei mai cunoscuți criminali eliberați condiționat a fost victima unei tâlhării și a rămas fără telefonul mobil conectat la brățara electronică de monitorizare. Bărbatul a fost lovit și ar fi zăcut inconștient câteva ore.

Rezident obișnuit al penitenciarelor, Marian Clită a devenit celebru după ce a fost condamnat pentru asasinarea, în arestul Poliției Române, a disidentului Gheorghe Ursu. În anul 2008, acesta a fost liberat condiționat din penitenciar, unde executa o pedeapsă pentru câteva zeci de furturi și a plecat din țară.

În martie 2010, el a omorât-o, într-un hotel din Danemarca, pe stewardesa Vera Vildmyrencu, căreia i-a aplicat peste 20 de lovituri cu o bară din fier și 38 de lovituri de cuțit.

După ce a executat doi ani din pedeapsă în Danemarca, în iunie 2013, la cererea sa, Marian Clită a fost transferat într-un penitenciar din România. Eliberat condiționat, acesta și-a căutat fosta nevastă. Femeia l-a respins iar pe fondul scandalului care a urmat, pe numele lui a fost emis un ordin de protecție, context în care i-a fost atașată de picior o brățară electronică de monitorizare.

Poliția Capitalei a intrat în alertă după ce, în noaptea de 8 spre 9 aprilie, Marian Clită a rămas fără telefonul mobil pe care l-a primit împreună cu brățara. Acesta a declarat, pentru Gândul, că, în noaptea respectivă, după ce a băut mai multe sticle cu votcă într-o bodegă din Sectorul 2 ar fi fost atacat pe stradă de o persoană necunoscută care i-ar fi dat în cap și i-ar fi luat rucsacul pe care îl purta în spate, dar și telefonul respectiv. Acesta spune că și-a revenit undeva în jurul orei 9.00 și avea fața tumefiată și numeroase răni pe brațe.

Clită refuză să depună plângere

Chiar dacă Marian Clită a refuzat să depună plângere, acesta a fost căutat de polițiști, după ce s-a constatat că, în noaptea respectivă telefonul respectiv s-a deconectat undeva în zona Pieței Unirii, pe raza de competență a Secției 10.

Potrivit unor surse judiciare, Marian Clită ar fi spus că nu-și mai amintește exact ce s-a întâmplat în noaptea respectivă și nu vrea să depună reclamație.

Polițiștii s-au autosesizat și au declanșat o anchetă, iat bărbatul a primit un alt telefon, pentru a putea fi localizat în continuare, așa cum a decis instanța de judecată.

CITIȚI ȘI:

EXCLUSIV | Pedeapsă dură pentru basarabeanul care l-a tâlhărit pe milionarul Dan Nicorescu. Cum a fugit complicele raketului de sub nasul polițiștilor

EXCLUSIV | Noile aventuri ale „VIOLATORULUI ROMANTIC”. Printre victime au apărut inclusiv o mamă și fiica ei elevă

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
De ce e periculos să aprindem aragazul ca să ne încălzim? Riscurile intoxicării cu monoxid de carbon
Digi24
Oficial BNR: „Reducerea de 10% în administrație nu e suficientă”. Marea problemă: Suntem tot în România anilor '60 a lui Ceaușescu
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
Mediafax
Cursuri suspendate sau desfășurate online în
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
„Santinela Arctică”. Propunerea Germaniei pentru a reduce tensiunile cu SUA legate de Groenlanda și modelul pe care s-ar baza
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Meghan Markle și Prințul Harry se întorc împreună în Marea Britanie pentru prima dată după patru ani