Prima pagină » Actualitate » VIDEO | Alexandru Rafila: Medicii de familie vor prelua activitatea de vaccinare după închiderea centrelor

VIDEO | Alexandru Rafila: Medicii de familie vor prelua activitatea de vaccinare după închiderea centrelor

Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, a declarat luni că sunt discuții privitoare „transferul”  vaccinării împotriva Covid exclusiv în cabinelele medicilor de familie.

„Pe măsură ce se închid centrele, trebuie să avem o alternativă unde oamenii să se poată vaccina”, a declarat ministrul Sănătăţii.

Întrebat dacă sunt discuții că în viitor vaccinarea împotriva Covid să se facă doar la medicii de familie, ministrul Sănătății a spus: „Da, există astfel de discuții”.

„Centrele de vaccinare își au rostul atunci când discuți de o urgență de sănătate publică, când trebuie să existe accesibilitate, volume mari de vaccin care se vehiculează.

În momentul de față, când avem puține persoane care se vaccinează, în mod normal medicii vaccinatori trebuie să devină medicii de familie, așa cum există și pentru alte tipuri de vaccin”, a spus Alexandru Rafila.

Întrebat când se va ajunge la această situație, ministrul Alexandru Rafila a răspuns: „În curând. Pe măsură ce se închid centrele, trebuie să avem o alternativă unde oamenii să se poată vaccina, nu se vor închide centrele după care căutăm alternativa”.

Alexandru Rafila: ”Ne pregătim pentru ridicarea restricțiilor”

Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, a mai declarat, tot luni, că în două, trei săptămâni am putea scăpa de purtarea măștii pe stradă. Totul depinde, însă, de numărul infecțiilor zilnice și de cifra persoanelor internate la Terapie Intensivă.

„Într-un interval de două, trei săptămânii s-ar putea întâmpla acest lucru (să se renunțe la masca de protecție în aer liber – n .red.), dacă scade consistent numărul de cazuri noi și numărul persoanelor de la Terapie Intensivă. (…) Părerea mea e că vom avea o scădere a pacienților de la ATI în șapte, zece zile”, a spus, luni, într-o conferință de presă, ministrul Sănătății.

Alexandru Rafila a precizat că, cel mai probabil, masca va fi purtată, în continuare în spațiile închise.

Recomandarea video

Mediafax
Alegeri Ungaria. Maghiarii merg astăzi la urne într-un scrutin care i-ar putea pune capăt lui Viktor Orbán după 16 ani de putere
Digi24
Biroul 1440 și noul „Starlink rusesc”: De ce nu a reușit Putin să găsească o alternativă la sistemul de sateliți al lui Elon Musk
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Prosport.ro
Chipul lui Mircea Lucescu, desfigurat pe tabela de la Arena Națională la FCSB - Oțelul. Rușine pentru primăria lui Ciucu
Adevarul
Ilie Bolojan vs. administrația locală. Motivele din spatele planurilor de debarcare a premierului: “De aici vine toată această dorință de schimbare”
Mediafax
Alegeri Ungaria. Maghiarii merg astăzi la urne într-un scrutin care i-ar putea pune capăt lui Viktor Orbán după 16 ani de putere
Click
Motivul pentru care un bărbat din Cipru revine în fiecare an la Iași. „Prima dată am venit în ’98. S-a schimbat 100%”
Digi24
VIDEO Mojtaba Khamenei, desfigurat în război, este încă sub tratament pentru rănile grave suferite, afirmă surse din cercul său
Cancan.ro
Cu ce se ocupă Marilu și Matei, nepoții lui Mircea Lucescu? Ce meserii onorabile au
Ce se întâmplă doctore
Rita Mureșan, complet schimbată după perioadele dificile prin care a trecut. Cum arată vedeta în prezent
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Ce explicație a dat o șoferiță când a fost prinsă cu DUBLUL vitezei legale?
Descopera.ro
De ce aristocrații purtau peruci?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Ce ar trebui să mâncăm la fiecare vârstă și cum se schimbă nevoile nutriționale de-a lungul vieții