Prima pagină » Actualitate » Alte 9 persoane au fost reținute în dosarul „mită în Portul Constanța”. Printre acestea se află fostul director portuar și un fost deputat PSD

Alte 9 persoane au fost reținute în dosarul „mită în Portul Constanța”. Printre acestea se află fostul director portuar și un fost deputat PSD

Alte 9 persoane au fost reținute în dosarul „mită în Portul Constanța”. Printre acestea se află fostul director portuar și un fost deputat PSD

Alte 9 persoane au fost reținute în dosarul „mită în Portul Constanța”. Pe lângă „milionari de top”, în urma perchezițiilor DNA s-a dispus și reținerea altor suspecți, printre aceștia aflându-se și fostul director portuar. De asemenea, pe listă se află și un fost deputat PSD.

După ce au fost reținute primele 7 persoane în dosarul „mită în Portul Constanța”, autoritățile române au dispus emiterea unor propuneri de arestare pentru alți 9 suspecți. Potrivit surselor judiciare, al doilea lot de persoane propuse spre arestare este următorul:

  • Bogatu Eugen – fost director portuar;
  • Pilcă Aurelian-Cătălin
  • Stamat Marius
  • Ion Dumitru
  • Țăranu Laurențiu
  • Chirilă Florin-Laurențiu
  • Mocanu Luciana-Izabel
  • Boja Luminița
  • Vișan George-Gabriel – director comercial în cadrul Compania Națională Administratia Porturilor Maritime și fost deputat PSD.

GÂNDUL.RO a publicat, în exclusivitate, stenograme din dosarul „Portul Constanța”. Printre suspecți se află și Jean-Paul Tucan, unul dintre cei mai influenți oameni de afaceri constănțeni, acționar majoritar la JT Grup Oil. Acesta este acuzat că a promis mită de sute de mii de euro și a dat o parte din bani ca să obțină avize pentru o zonă de acostare în port. Informațiile exclusive sunt disponibile AICI!

Percheziții de amploare în Portul Constanța

Luni seara, 24 februarie 2025, s-a dispus arestarea preventivă a primului lot de suspecți în dosarul mai sus amintit. A fost efectuată cea mai mare percheziție din ultimii ani în compania de stat. Printre persoanele vizate se numără milionari, dar și cei puși în poziții de conducere la Compania Națională Administrația Porturilor Maritime. În plus, pe listă se află și vameși și funcționari publici. La DNA au fost aduse aproximativ 30 de persoane, în vederea audierii acestora.

Surse judiciare au dezvăluit pentru GÂNDUL.RO că au fost efectuate 41 de percheziții în Portul Constanța, în cursul zilei de luni, 24 februarie 2025, într-un dosar în care există acuzații de dare și luare de mită. În cercul infracțional au fost infiltrați investigatori sub acoperire. Timp de un an, persoanele infiltrate „au ținut sub observație persoanele vizate de procurorii DNA”.

Sursă foto: Shutterstock

A căpătat experiență în trustul Intact Media Group și a activat, ulterior, în echipa Kanal D. În 2019 s-a alăturat trustului Gândul Media Network, semnând articole în CIAO, VERDICT, CANCAN ... vezi toate articolele

Citește și