Prima pagină » Actualitate » ANUNȚUL Israelului, după întâlnirea cabinetului de război. IDF: „Avem planuri atât de apărare, cât și pentru atac”

ANUNȚUL Israelului, după întâlnirea cabinetului de război. IDF: „Avem planuri atât de apărare, cât și pentru atac”

Atacul Iranului asupra Israelului a alertat liderii lumii, astfel că, în decursul zilei de azi, a fost convocată o ședință de urgență în cabinetul de război la care au luat parte atât președintele SUA Joe Biden, cât și premierul Netanyahu. 

Ofensiva cu drone și racheta lansată de Liban asupra Israelului a accentuat teama unui nou război în Orientul Mijlociu. Pentru gestionarea situației, liderii lumii s-au întrunit azi în cabinetul de război pentru a discuta următorul pas al Israelului după atacul Iranului.

”Planul Iranului a eșuat. Doar câteva rachete au reușit să pătrundă în spațiul aerian și au provocat pagube minime. Baza militară lovită funcționează la capacitate maximă. Suntem într-un nivel înalt de pregătire, avem planuri atât de apărare, cât și pentru atac. Mai mult nu vom menționa aici”, a declarat Hagari, duminică seară.

David Mencer, purtătorul de cuvânt al Guvernului israelian, a făcut o serie de declarații cu privire la posibilitatea ca țara sa să retalieze împotriva Iranului, după atacul din noaptea precedentă. Mencer a afirmat că Israelul este pregătit să facă tot ceea ce este nevoie pentru a se apăra, menționând că Iranul este un dușman al democrației, inclusiv al României. Declarațiile oficialului vin în contextul în care ministrul de Externe iranian, Hossein Amir-Abdollahian, a declarat duminica aceasta că Iranul nu are nicio intenţie „să continue operaţiunile defensive”

Iran se află în spatele tuturor atacurilor din această regiune. Iranul este o forță care este împotriva democrației și împotriva libertății, și împotriva Israelului, și împotriva României, și împotriva democrațiilor și oamenilor care iubesc libertatea. Deci, practic noi suntem în prima linie a civilizației.

Ce ar face România dacă 300 de rachete balistice, plus drone, plus alte rachete ar fi fost lansate deasupra României împotriva orașelor din România? Cum ar fi reacționat România? Cu siguranță n-ar fi privit în direcția opusă. Fiecare țară are, desigur datoria să-și apere cetățenii. Prin urmare, întotdeauna ne vom apăra cetățenii, pentru că momentul în care oamenii omoară evrei, fără care evreii să poată să răspundă sau să apere s-a terminat. Poporul evreu are un stat, o armată și această țară se va apăra., a declarat David Mencer penetru Antena 3.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
Un politician vrea să organizeze o petrecere cu sex chiar în sediul primăriei
Cancan.ro
Influencerul Andrei Bordeianu, accident teribil pe motocicletă. Ar fi ajuns în stare gravă la spital
Prosport.ro
Ioana Timofeciuc a luat decizia! A plecat din România după Florinel Coman
Adevarul
Mirabela Grădinaru, la Kiev în locul lui Nicușor Dan. Analist: „Constituția României este foarte clară asupra reprezentării”
Mediafax
Rusia poate prelua active fizice și financiare după atacurile Ucrainei. Decretul, semnat de Putin
Click
De ce te trezești în fiecare noapte la 02:30? Explicația unui renumit profesor român și regula simplă pentru un somn bun
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Recunoști fetița din imagine? Micuța cu breton și zâmbet larg a crescut și a devenit soția unui cântăreț celebru din România
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
A fost pus în funcțiune radarul care vede tot: Știe dacă ai telefonul în mână sau dacă nu porți centura
Descopera.ro
Un material uluitor a fost descoperit pe Marte de roverul Perseverance
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Soţia: – Am luat 200 de euro din buzunarul de la vestă
Descopera.ro
Maica Tereza, călugăriţa care a primit Premiul Nobel pentru Pace