Prima pagină » Actualitate » Atenționare MAE pentru turiștii români care merg în Grecia. Risc crescut de incendii de vegetație, drumuri închise și alerte de evacuare

Atenționare MAE pentru turiștii români care merg în Grecia. Risc crescut de incendii de vegetație, drumuri închise și alerte de evacuare

Atenționare MAE pentru turiștii români care merg în Grecia. Risc crescut de incendii de vegetație, drumuri închise și alerte de evacuare
Sursa foto: Profimedia images

Ministerul Afacerilor Externe avertizează românii care călătoresc în Grecia că riscul de incendii de vegetație va crește în următoarele zile, pe fondul temperaturilor ridicate, al vântului și al lipsei de precipitații. Autoritățile elene ar putea restricționa circulația în anumite zone.

„Ministerul Afacerilor Externe (MAE) informează cetățenii români care se află, tranzitează sau intenționează să călătorească în Republica Elenă asupra faptului că, potrivit Serviciului național de Meteorologie elen, în zilele următoare va crește riscul de incendii, ce ar putea afecta suprafețele împădurite ale teritoriului acestei țări, riscul fiind accentuat de temperaturile ridicate, lipsa precipitațiilor, umiditatea redusă și intensitatea vântului”, potrivit unui comunicat de presă.

Românii aflați în Grecia sau care urmează să călătorească în această țară sunt sfătuiți să consulte site-ul Ministerului elen al Protecției Civile, unde sunt publicate hărți zilnice cu prognoze privind riscul de incendii: https://civilprotection.gov.gr/xartis.

Totodată, șoferii sunt avertizați că, din cauza incendiilor, circulația rutieră poate fi restricționată, iar informații actualizate pot fi consultate pe site-ul Poliției elene: www.astynomia.gr.

MAE mai precizează că în cazul emiterii unor alerte telefonice de urgență prin sistemul 112, cetățenii trebuie să urmeze instrucțiunile autorităților locale, care pot include evitarea anumitor zone sau evacuarea din regiunile afectate de foc.

Numere de contact în caz de urgență

Românii care au nevoie de asistență consulară pot contacta:

  • Ambasada României la Atena: +30 210 6728875 / +30 210 6728879
  • Consulatul General al României la Salonic: +30 2310 340088

Pentru situații de urgență, sunt disponibile și telefoanele:

  • Ambasada României la Atena: +30 697 899 6222
  • Consulatul României la Salonic: +30 694 604 9076

Apelurile sunt redirecționate către Centrul de Contact și Suport al Cetățenilor Români din Străinătate (CCSCRS), disponibil 24/7.

Informații utile pentru turiștii români care merg în vacanță în Grecia

MAE recomandă consultarea paginilor oficiale:

De asemenea, românii pot folosi aplicația digitală „mAIGreece”, dezvoltată de Ministerul elen al Turismului, disponibilă și în limba română: https://www.gov.gr/en/upourgeia/upourgeio-tourismou/tourismou/maigreece.

Recomandarea video

Mediafax
Europa 2026: previziuni salariale, țările cu cele mai mari creșteri. România și Ucraina, singurele pe minus
Digi24
Cea mai scăzută temperatură de pe Pământ în acest moment. Zilele următoare sunt prognozate și -60 de grade Celsius
Cancan.ro
ULTIMUL mesaj al lui Ion Drăgan. Ce a postat artistul, cu câteva ore înainte să moară
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Indignarea unui muncitor român stabilit în Spania, după ce i s-a oferit un salariu de 1.800 euro: „Nu acceptați aceste mizerii”
Mediafax
Cod portocaliu de viscol în zona de munte din județele Hunedoara și Caraș-Severin
Click
Trei zodii își rescriu destinul de la început de an. Ianuarie le schimbă viața în bine, renasc din propria cenușă
Digi24
A murit Pat Finn. Actorul din serialele „Seinfeld” și „Friends” avea 60 de ani
Cancan.ro
Ce mâncau Nicolae și Elena Ceaușescu în prima zi de Crăciun. Meniul strict era făcut cu o zi înainte
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia deschide comenzile noului Spring pe piețele vest-europene. România încă vinde vechea generație
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Cum au fraudat doi români statul britanic cu sute de mii de lire sterline?