Prima pagină » Actualitate » BAT a contribuit cu peste 7,8 miliarde de lei la bugetul de stat, în primele nouă luni ale anului 2021

BAT a contribuit cu peste 7,8 miliarde de lei la bugetul de stat, în primele nouă luni ale anului 2021

BAT a contribuit cu peste 7,8 miliarde de lei la bugetul de stat, în primele nouă luni ale anului 2021
BAT a contribuit cu peste 7,8 miliarde de lei la bugetul de stat în primele 9 luni ale anului 2021 | Sursa foto: Shutterstock - caracter ilustrativ

BAT a contribuit la bugetul de stat cu 7,8 miliarde de lei în primele nouă luni din 2021, în creștere cu peste 900 milioane de lei (13%) față de aceeași perioadă a anului trecut.

Taxele se ridică la aproape 80% din prețul unui pachet de țigarete, ceea ce înseamnă că țigaretele sunt unul din cele mai taxate produse din România.

În 2020, BAT a vărsat la bugetul de stat circa 9,65 miliarde de lei, ceea ce reprezintă echivalentul a aproximativ 6,5% din veniturile fiscale ale României și a circa 1% din PIB. Totul s-a datorat unei scăderi record a comerțului ilicit, care a coborât – pentru prima dată – sub nivelul de 10%.

”Sunt esențiale menținerea sub control a nivelului contrabandei cu țigări și crearea unui cadrul fiscal predictibil”

BAT are un impact puternic asupra pieței muncii din România – atât direct, cât și indirect -, creând peste 3.000 de locuri de muncă și generând alte 30.000 prin lanțul de distribuție și aprovizionare.

”Suntem dedicați obiectivului nostru de a construi un viitor mai bun (A Better Tomorrow) prin reducerea impactului afacerii noastre asupra sănătății. Ne-am angajat să continuăm investițiile în gama noastră de produse cu risc redus și să punem accentul pe prioritățile noastre de sustenabilitate. Dar pentru a putea continua investițiile în România și a asigura venituri sustenabile pentru bugetul de stat sunt esențiale menținerea sub control a nivelului contrabandei cu țigări și crearea unui cadrul fiscal predictibil”, a declarat  Frederico Monteiro, directorul Ariei Europa Centrală și de Sud din cadrul BAT.

Fabrica BAT din Ploiești este a doua cea mai mare din Europa a grupului, după ce investițiile totale ale companiei au depășit pragul de 500 de milioane, din 1996 până în prezent.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce înseamnă când pisica te privește și clipește lent, potrivit cercetătorilor
Digi24
George Simion, după ce Dragoș Sprînceană l-a numit „trădător de țară”: „Minciuni. Le fuge pământul de sub picioare”
Cancan.ro
Mama Adrianei Viliginschi, văduva lui Kreiner, rupe tăcerea după ce fiica ei a fost arestată! 'Se va descoperi cine le...'
Prosport.ro
Românca și-a dat demisia din televiziune pentru iubitul fotbalist! A „fugit” alături de el în străinătate și pregătesc o nuntă mare în Oltenia
Adevarul
Țările în care românii își fac cumpărăturile mult mai ieftin ca acasă. „Calitatea e mult mai bună ca la noi, prețurile mai mici”
Mediafax
Rețeaua energetică a Ucrainei, vizată de un atac rus de amploare. Restricții aeriene în Polonia
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
Lavrov, schimbare radicală de ton: acuză SUA că blochează un acord de pace în Ucraina
Cancan.ro
Ce îi scria românca lui Jeffrey Epstein în timp ce el era în închisoare! Detaliile neașteptate din mailurile desecretizate
Ce se întâmplă doctore
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe fanii săi! Cum a apărut bruneta în cea mai provocatoare ședință foto
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
Dacia renunță la motoarele pe GPL. De când intră în vigoare decizia și cu ce vor fi ele înlocuite
Descopera.ro
Care este diferența dintre alcool și etanol?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Am fost aseară la o tipă… A stins becul și mi-a zis: „Profită de mine!”
Descopera.ro
A fost descoperită o gaură neagră care emite mai multă energie decât Steaua Morții