Președintele interimar Ilie Bolojan a spus, vineri, că România trebuie să valorifice poziția geografică și să fie pregătită să participe la reconstrucția Ucrainei atunci când războiul cu Rusia se va încheia.
Ilie Bolojan a fost întrebat, la conferința de presă de la Palatul Cotroceni, dacă, după discuțiile pe care le-a avut până acum cu alți lideri europeni, are o poziție vizavi de implicarea României în reconstrucția Ucrainei după ce războiul se va termina.
”Cred că ar fi un lucru bun ca pe lângă Guvernul României să fie un mic departament, în această fază, pentru participarea la reconstrucția Ucrainei”, a spus Ilie Bolojan.
Președintele a afirmat că România trebuie să valorifice apropierea de Ucraina pentru a se implica în proiectele viitoare de reconstrucție a Ucrainei.
”Cred că România, datorită geografiei pe care o avem – pentru că suntem la granița cu Ucraina și avem porturile dunărene și cele de la Marea Neagră -, va fi un hub al acestei reconstrucții. Este o chestiune dată de geografia noastră și trebuie să valorificăm acest lucru”, a mai spus Ilie Bolojan.
Premierul Marcel Ciolacu a scris recent pe Facebook că „orice om responsabil îşi doreşte o pace justă şi durabilă în Ucraina” și că are convingerea că ”demersurile pentru încheierea războiului vor avea succes”.
Primul-ministru a adăugat că, după război, reconstrucția Ucrainei va fi cel mai mare proiect economic, iar firmele românești trebuie să joace un rol important în acest proces.
„Este timpul să ne gândim la o epocă post-război, fără preţuri aberante la energie şi gaze, în care România revine, alături de întreaga Europă, la prosperitate economică. Şi în care firmele româneşti vor juca un rol important în reconstrucţia Ucrainei, cel mai mare proiect economic al următorilor ani”, a transmis Marcel Ciolacu.
CITEȘTE ȘI: