Prima pagină » Actualitate » BOLOJAN lansează ideea prezidențialelor după Paști/ „Dacă săptămâna viitoare aceste aspecte nu vor fi rezolvate, alegerile vor fi amânate”

BOLOJAN lansează ideea prezidențialelor după Paști/ „Dacă săptămâna viitoare aceste aspecte nu vor fi rezolvate, alegerile vor fi amânate”

BOLOJAN lansează ideea prezidențialelor după Paști/

Președintele interimar al PNL, Ilie Bolojan, a lansat o ipoteză nu tocmai fericită referitoare la data organizării alegerilor prezidențiale. Întrebat de ziariștii de la Digi 24 despre aspectele referitoare la candidatul unic al coaliției și la autosuspendarea candidaturii lui Crin Antonescu, Bolojan a atras atenția asupra faptului că există posibilitatea să avem alegeri după Paști, dacă partidele nu-și vor rezolva problemele de bucătărie internă. Însă, din punctul său de vedere, candidatul coaliției nu poate fi decât Crin Antonescu. 

Liderul liberalilor a lansat duminică, la Digi 24, ipoteza conform căreia românii ar putea avea alegeri prezidențiale după sărbătorile de Paști, dacă partidele nu-și vor rezolva problemele logistice și nu vor stabili mai repede data alegerilor.

Dacă săptămâna viitoare aceste aspecte nu vor fi rezolvate, înseamnă că alegerile vor fi amânate după Paști, cel mai devreme în luna mai.

Dacă însă comunicarea și susținerea candidaturii nu se face coordonat, riscăm să avem un candidat dar care nu este angrenat, inclusiv în susținerea partidelor, a declarat Bolojan la Digi 24.

Crin Antonescu și-a autosuspendat candidatura la prezidențiale până va avea un răspuns ferm că partidele de coaliție îl vor drept candidat unic.

Liderul UDMR, Kelemen Hunor a declarat că perioada sărbătorilor a făcut să întârzie venirea acestor decizii, iar Bolojan l-a susținut, motivând că ”măcar în perioada asta oamenii trebuie lăsați în pace”. Însă, asta nu înseamnă că vor susține un alt candidat independent(n.r. Nicușor Dan); lucru pe care, de altfel, nu l-au discutat în coaliție, susține liderul interimar al PNL.

Pe 23 decembrie, liderii PSD-PNL-UDMR au decis să-l desemneze pe Crin Antonescu drept candidat unic la alegerile prezidențiale. Decizie care ar fi trebuit să fie validată de fiecare partid și oficializată, ulterior. Lucru care nu s-a mai întâmplat până în acest moment.

Principalele declarații:

  • Dacă săptămâna viitoare aceste aspecte nu vor fi rezolvate înseamnă că alegerile vor fi amânate după Paște, cel mai devreme în luna mai.
  • Desemnarea candidatului am hotărât să fie făcută din forurile interne ale fiecărui partid. Un candidat susținut de coaliție trebuie ca acesta să aibă un staf de campanie, să aibă o logistică să fie pusă la dispoziție.
  • Dacă însă comunicarea și susținerea candidaturii nu se face coordonat riscăm să avem un candidat dar care nu este angrenat, inclusiv în susținerea partidelor.
  • Crin Antonescu este candidatul coaliției sau căutați alt candidat? Din punct de vedere al PNL este candidatul coaliției, e doar o problemă de a formaliza în interiorul PNL (…) în interiorul PNL nu există o problemă despre susținerea candidaturii.
  • Nu am vorbit despre această posibilitate (susținerea lui Nicușor Dan, n.red.), am fost întrebat despre această susținere înainte de a avea un candidat comun.
  • Nu am comunicat de sărbători pentru că măcar în perioada asta oamenii trebuie să fie lăsați în pace.

CITEȘTE ȘI:

Amânarea anunțării candidatului unic, pusă pe seama sărbătorilor/ Kelemen HUNOR: „Nimeni nu a avut posibilitatea de a face un plan și o strategie”

Crin Antonescu i-a anunțat pe Bolojan și Hunor de intenția sa, dar nu și pe șeful PSD/ Marcel CIOLACU: „Vom avea o discuție”

Recomandarea video

Mediafax
Școli închise din cauza vremii nefavorabile, Cursuri suspendate joi și vineri
Digi24
„Întâi tragem, apoi punem întrebări”. Vechea regulă a Armatei daneze valabilă și în cazul unei invazii armate a SUA în Groenlanda
Cancan.ro
Răsturnare de situație în cazul bărbaților din Arad care au sărit de pe bloc! Vecinii lor rup tăcerea: 'Avea bănişori, dar da...
Prosport.ro
La 42 de ani, campioana e bănuită că se iubește cu un bărbat mai tânăr cu 20 de ani
Adevarul
Ce mesaj îi transmite Trump lui Putin după ce SUA au confiscat două petroliere în Europa și Caraibe
Mediafax
Cât costă în România treningul purtat de Maduro în momentul arestării. Stocul produsului s-a epuizat în mai multe țări
Click
Horoscop joi, 8 ianuarie. Leii primesc vești apăsătoare, Scorpionii află secrete
Digi24
Ce răni au suferit Maduro şi soţia lui în timp ce încercau să fugă de forţele americane
Cancan.ro
Femeie de 47 de ani, găsită moartă în apartamentul în care s-a cazat în vacanța de iarnă. A mers de 2 ori la Camera de Gardă, dar medicii au trimis-o acasă
Ce se întâmplă doctore
Stana Izbașa sfidează bătrânețea. La 56 de ani, artista din Banat se simte și arată cu 20 de ani mai tânără
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Șoferii cu vârsta peste 70 de ani vor fi supuși unor teste oftalmologice la fiecare trei ani
Descopera.ro
Care e mai sănătos: ceaiul sau cafeaua?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Vânătorul către Scufiţa Roşie: - Pentru că îmi place de tine, o să-ți îndeplinesc trei dorințe!
Descopera.ro
Cât trebuie să plătească turiștii care vor să vadă Fontana di Trevi din Roma?