Prima pagină » Actualitate » Trei indivizi, prinși că circulau cu o mașină neînmatriculată / După verificări, poliția a descoperit că în autoturism erau mai multe produse FURATE

Trei indivizi, prinși că circulau cu o mașină neînmatriculată / După verificări, poliția a descoperit că în autoturism erau mai multe produse FURATE

Trei indivizi, prinși că circulau cu o mașină neînmatriculată / După verificări, poliția a descoperit că în autoturism erau mai multe produse FURATE

Trei indivizi au fost prinși că circulau cu o mașină neînmatriculată în București. După verificări, poliția a descoperit că în autoturism erau mai multe produse furate.

Luni, poliţiştii de la Secția 5 de Poliție a Capitalei au prins în flagrant și, ulterior, au reținut trei bărbați, cu vârste cuprinse între 22 și 36 de ani, față de care sunt efectuate cercetări într-un dosar penal privind săvârșirea infracțiunilor de punerea în circulație sau conducerea unui vehicul neînmatriculat și furt calificat.

„La data de 24 iulie 2023, în jurul orei 01.30, polițiști din cadrul Secției 5 Poliție, în timp ce se aflau în exercitarea atribuțiilor de serviciu, pe o stradă din Sectorul 1, au efectuat semnal regulamentar de oprire a unui autoturism, moment în care șoferul nu a oprit si a demarat în viteză.

Imediat, polițiștii au procedat la urmărirea autoturismului, reușindu-se blocarea acestuia într-o localitate din județul Ilfov. Ulterior, cei doi pasageri, împreună cu șoferul au fost imobilizați și conduși la audieri”, conform unui comunicat de presă transmis de Poliția Capitalei.

În mașină se aflau mai multe produse electrocasnice

De asemenea, în urma controlului efectuat asupra mașinii, s-a constatat ca aceștia transportau mai multe produse electrocasnice.

„Astfel, în urma cercetărilor și investigațiilor efectuate, s-a stabilit că, data de 23 iulie 2023, în jurul orei 17.00, bărbatul de 22 de ani ar fi sustras o plăcuță cu număr provizoriu, de la o mașină parcată pe raza județului Ilfov.

Ulterior, la data de 24 iulie 2023, în jurul orei 00:30, bănuitul, împreună cu ceilalți doi, s-ar fi deplasat cu autoturismul pe care a montat, în partea din spate plăcuța cu număr provizoriu de înmatriculare, la un imobil din Sectorul 1, moment în care ar fi pătruns în interior și ar fi sustras mai multe produse electrocasnice”, menționează sursa citată.

Cei trei bărbați au fost reținuți

Ancheta a stabilit și că, după aproximativ o oră, bărbatul de 22 de ani ar fi condus pe o stradă din Sectorul 1, având montată în partea din spate plăcuța cu număr provizoriu de înmatriculare, a cărei valabilitate expirase din data de 8 aprilie 2023, moment în care polițiștii au efectuat semnal regulamentar de oprire.

„În baza probatoriului administrat în cauză, cei trei bărbați, cunoscuți cu preocupări de natură infracțională, au fost reținuți pentru 24 de ore, urmând a fi prezentați magistraților cu propunere legală.

Cercetările sunt continuate de către polițiști din cadrul Secției 5 Poliție, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 1, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de punerea în circulație sau conducerea unui vehicul neînmatriculat și furt calificat”, conform Poliției Capitalei.

Recomandarea video

Mediafax
Mii de turiști au rămas blocați în Laponia. Temperaturi de aproape minus 40 de grade
Digi24
Oficial BNR: „Reducerea de 10% în administrație nu e suficientă”. Marea problemă: Suntem tot în România anilor '60 a lui Ceaușescu
Cancan.ro
Sofia Vicoveanca a suferit un INFARCT! Artista, internată la Spitalului Clinic Județean de Urgență 'Sf. Ioan cel Nou' Suceava
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
Mediafax
Timothée Chalamet, Globul de Aur! Lista COMPLETĂ a câștigătorilor din 2026
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
„Santinela Arctică”. Propunerea Germaniei pentru a reduce tensiunile cu SUA legate de Groenlanda și modelul pe care s-ar baza
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Explicații de la Guvern: de ce au crescut impozitele pe proprietate și mașini în 2026?