Prima pagină » Actualitate » Când are loc proba eliminatorie a concursului de admitere în MAGISTRATURĂ/1.107 candidați pentru 117 locuri

Când are loc proba eliminatorie a concursului de admitere în MAGISTRATURĂ/1.107 candidați pentru 117 locuri

Când are loc proba eliminatorie a concursului de admitere în MAGISTRATURĂ/1.107 candidați pentru 117 locuri

Peste 1.100 de candidați vor susține, duminică, 14 aprilie, proba eliminatorie a concursului de admitere în magistratură, a anunțat, vineri, Consiliul Superior al Magistraturii (CSM).

Conform CSM, duminică va avea loc testul grilă de verificare a cunoștințelor juridice.

9 candidați pe un loc

1.107 candidați vor concura pentru 75 de posturi de judecător și 42 de posturi de procuror, numărul acestora putând fi suplimentat în condițiile Regulamentului de concurs.

Concursul se va desfășura la Universitatea „Nicolae Titulescu”, din București, începând cu ora 10:00.

Accesul în sălile de concurs se poate face pe baza actului de identitate sau a pașaportului, în intervalul 08:00 – 09:30.

„În timpul desfășurării probei de concurs, se interzice candidaților să dețină orice surse de informare care ar putea fi utilizate pentru rezolvarea subiectelor. Este, de asemenea, interzis accesul în sala de concurs cu telefoane mobile, ceasuri (inclusiv mecanice) sau orice alte mijloace de comunicare sau de transmitere de date.

Nerespectarea acestor reguli poate atrage eliminarea din concurs”, transmite CSM.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Moș Nicolae se apropie: copiii își pregătesc ghetuțele. Tradițiile și obiceiurile dedicate Sfântului Nicolae
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
O ucraineancă dată dispărută a fost găsită în mansarda unui român. Ce au declarat cei doi poliției: „Ea a fost cea care a organizat totul”
Mediafax
Horoscop 6 decembrie 2025: Zodiile care pot face pași importanți în iubire, la muncă sau în decizii personale
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
„Noua Rusie” a lui Vladimir Putin include și teritorii de la granița cu România