Prima pagină » Actualitate » CASTEL de vânzare la prețul unei garsoniere din Vaslui. Unde se află și cât ar costa reabilitarea lui – FOTO-VIDEO

CASTEL de vânzare la prețul unei garsoniere din Vaslui. Unde se află și cât ar costa reabilitarea lui – FOTO-VIDEO

The Brough Lodge Trust / Sursa foto: BBC

Un castel din Shetland, Scoția, a fost scos la vânzare la prețul de doar 30.000 de lire sterline (aproximativ 35.000 de euro). Clădirea trebuie restauratăp, iar cel care va face acest lucru ar trebui să plătească circa 12 milioane de lire sterline.

Vânătorii de case ar putea cumpăra castelul Brough Lodge, situat pe insula Fetlar, cu banii pe care i-ar de pe o garsonieră din Vaslui.

Proprietatea veche de 200 de ani este amplasată pe o suprafață de peste 16.000 de metri pătrați de teren.

Cel care va alege să îl cumpere trebuie să se pregătească, însă. Pentru a renova clădirea care datează din 1820 trebuie să dețină o sumă colosală: aproape 14 milioane de euro (12 milioane de lire), scrie BBC.

The Brough Lodge Trust / Sursa foto: BBC

The Brough Lodge Trust / Sursa foto: BBC

Ultima locatară s-a mutat din castel în anii 80

The Brough Lodge Trust – organizația care a fost înființată în 1998 pentru a conserva clădirea – a făcut apel la un „antreprenor filantropic” să își asume planurile de a transforma castelul într-un refugiu de clasă mondială.

Propunerile lor implică păstrarea clădirii existente, precum și crearea a 24 de dormitoare și a unui restaurant.

Brough Lodge este o clădire protejată de categoria A de importanță națională și este situată la capătul de nord-vest al orașului Fetlar, din Scoția.

A fost construit de un comerciant numit Arthur Nicholson și se baza pe arhitectura pe care o văzuse în timp ce călătorea în Franța, Elveția și Italia.

Pe insula undei este amplasat castelul locuiesc doar 61 de oameni. Clădirea a rămas goală din anii 1980, când ultima locatară – Lady Nicholson – s-a mutat.

Ultimul moștenitor al familiei Nicholson, Olive Borland, a transferat proprietatea asupra imobilului în 2007 către Brough Lodge Trust și este unul dintre administratori.

De când a preluat proprietatea, trustul administrat de voluntari a cheltuit peste 500.000 de lire sterline din donații pentru a face proprietatea etanșă și pentru a adăuga un nou acoperiș.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Trump anunță că Iranul vrea să negocieze
Digi24
Pe ce dată trebuia să aibă loc atacul comun SUA-Israel împotriva Iranului și de ce s-a răzgândit Trump
Cancan.ro
5 zile la rând de ninsoare în aceste orașe din România, începând de marti, 10 martie, potrivit meteorologilor Accuweather
Prosport.ro
Olivia, apariție în bikini: „A arătat aproape tot”
Adevarul
Ideologul Kremlinului, Aleksandr Dughin, e îngrijorat pentru soarta lui Putin: „Va fi următorul după Khamenei”
Mediafax
Care a fost relația dintre Ali Khamenei și Nicolae Ceaușescu? Cei doi lideri s-au vizitat
Click
Vedete prinse în haosul din Dubai. Ce au povestit Georgiana Lobonț, Iustina Loghin și Liviu Vârciu: „Vreau acasă! România te iubesc”
Digi24
Țările în care se mută superbogații lumii. Unele destinații sunt surprinzătoare
Cancan.ro
BREAKING! E știrea momentului în lumea întreagă. A fost ELIMINAT în timpul bombardamentului
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Arsenie Todiraș la 20 de ani de la destrămarea trupei „O-Zone”. Cu ce se ocupă la 42 de ani! E total schimbat față de Dan Bălan
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Poze spion cu prototipul „fantomă” la Pitești! Să fie viitoarea Dacia C-Neo?
Descopera.ro
Povestea exploratorului care a abandonat totul pentru Antarctica
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Dragă, sunt cu o domnișoară de 18 ani la un hotel!
Descopera.ro
De ce o despărțire doare „fizic”: ce se întâmplă în creier când suntem respinși?