Prima pagină » Actualitate » Cât au CHELTUIT românii pe produse electro-IT, în 2024. Nu prea s-au vândut purificatoarele de aer, uscătoarele de păr și storcătoarele de fructe

Cât au CHELTUIT românii pe produse electro-IT, în 2024. Nu prea s-au vândut purificatoarele de aer, uscătoarele de păr și storcătoarele de fructe

FOTO - Captură video

Piața de electro-IT din România este un bun barometru socio-economic. Pe de o parte, conține numeroase obiecte folositoare, iar pe de altă parte, bunurile din această categorie au durată de viață suficientă pentru a ne permite să amânăm noi achiziții în vremuri nesigure.

Ce au cumpărat românii, în 2024

Anul trecut, românii au cheltuit circa 5 miliarde de euro pe produse electro-IT. Totuși, inflația record și-a pus amprenta asupra pieței locale de electronice și electrocasnice, românii fiind mai prudenți când vine vorba de achiziții.

Cele mai bune evoluții le-au avut friteuzele, unde creșterea a fost de 100%, produsele pentru stilizarea părului și boxele mini-portabile.

La polul opus s-au situat purificatoarele de aer, uscătoarele de păr sau storcătoarele de fructe, care au înregistrat scăderi.

Retailerii spun că, după ieșirea din pandemie, începutul războiului de la granița a generat o polarizare.

Acum, lumea se îndreaptă ori spre achiziții foarte ieftine ori foarte scumpe, iar în ultima perioadă comportamentul consumatorului român a devenit unul foarte rațional, lipsit de emoție.

Retailerii consideră că au motive de optimism și în continuare, avantajul României stând în faptul că piața locală mai are mult de recuperat față de cele vestice.

Spre exemplu, față de Germania, consumul mediu pe segmentul de electro-IT în piața autohtonă este de 4-5 ori mai mic.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
A confirmat! AUR îl ia în calcul pe CĂLIN GEORGESCU pentru funcția de PREMIER
Digi24
Mesajul surprinzător al lui Friedrich Merz: „Nu le-aş recomanda copiilor mei să meargă în SUA, la studii sau la muncă”
Cancan.ro
Presa străină, ȘOCATĂ de prestația Alexandrei Căpitănescu la Eurovision. Ce au relatat jurnaliștii britanici 😲 ⤵️
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Pactul Bolojan-Orban: Planul secret pentru reîntregirea PNL și eliminarea influenței PSD
Mediafax
Favorita la câștigarea Eurovisionului ar putea influența retragerea Israelului din concurs
Click
Horoscop săptămâna 15-21 mai. Patru zodii trag lozul norocos și fac schimbări importante în viața lor
Digi24
Traian Băsescu spune cine este „liberalul 100%” pe care l-ar vedea în funcția de premier. „Nu-l pune nimeni sub semnul întrebării”
Cancan.ro
Presa străină, ȘOCATĂ de prestația Alexandrei Căpitănescu la Eurovision. Ce au relatat jurnaliștii britanici 😲 ⤵️
Ce se întâmplă doctore
Imagini rare cu Oana Zăvoranu în anul 2000, înainte de operațiile estetice. Acum e total schimbată
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
De ce doi șoferi cu aceeași mașină plătesc RCA diferit? Cât costă asigurarea auto în 2026 și care sunt tarifele de referință
Descopera.ro
Trucul simplu pentru plantele de apartament atunci când plecăm de acasă
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Știința statului jos: ce funcții ale scaunului chiar contează pentru spate și concentrare (P)