Prima pagină » Actualitate » Cauza morții afaceristului ieșean prăbușit cu ATV-ul în pădurea Dobrovăț elucidată de IML

Cauza morții afaceristului ieșean prăbușit cu ATV-ul în pădurea Dobrovăț elucidată de IML

Cauza morții afaceristului ieșean prăbușit cu ATV-ul în pădurea Dobrovăț elucidată de IML
Sursa foto - Profimedia images

Nicolae Iurcu, antreprenor ieșean în domeniul transporturilor, a murit din cauza traumatismelor severe suferite în urma prăbușirii cu ATV-ul într-o râpă. Medicul legist a exclus un infarct sau alte cauze medicale.

Institutul de Medicină Legală (IML) Iași a confirmat, în urma necropsiei, că decesul omului de afaceri Nicolae Iurcu a fost provocat de multiple traumatisme survenite în urma accidentului din pădurea Dobrovăț, produs sâmbătă dimineață, în jurul orei 4:45, scrie Ziarul de Iași.

Contrar speculațiilor inițiale, care sugerau un posibil infarct la volan, medicii legiști au stabilit că moartea a fost cauzată exclusiv de impactul violent cu solul, după ce ATV-ul condus de acesta a căzut într-o râpă abruptă.

Accidentul s-a produs într-o zonă împădurită, în condiții de vizibilitate redusă. Nicolae Iurcu nu era singur – în vehicul se afla și Ovidiu Dohotaru, un alt om de afaceri cunoscut în Iași, din domeniul serviciilor funerare, care ocupa locul de pasager. Cei doi se deplasau pe un drum forestier, într-o zonă greu accesibilă, când ATV-ul a derapat și s-a prăbușit într-o râpă. În mod surprinzător, Dohotaru a scăpat fără răni.

Citește mai mult pe Ziarul de Iași.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Report de peste 1,7 milioane de euro la Loto 6/49. Trageri speciale de Anul Nou
Digi24
Reacția Chinei după acuzațiile Kremlinului că ucrainenii au atacat reședința lui Putin
Cancan.ro
Ninge 5 zile consecutiv, în România, de pe 1 ianuarie 2026! Meteorologii Weather.com au revizuit prognoza meteo
Prosport.ro
Gigi Becali a donat sume imense pentru terminarea mănăstirii din Rwanda. Reacția din Africa a venit imediat
Adevarul
Destinație populară din Spania, sub amenințarea unui râu subteran toxic. Mercurul „invizibil” ajunge în mare
Mediafax
Vânt de până la 120 km/h! Avertizările meteorologilor, prelungite până în noaptea de Revelion
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Situație critică în tunelul de sub Canalul Mânecii. Circulația tuturor trenurilor Eurostar a fost anulată
Cancan.ro
BREAKING despre Dan Petrescu! Din păcate, e adevărat
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un radar fix cu inteligență artificială a înregistrat peste 1.000 de abateri, în doar 4 zile
Descopera.ro
Premieră astronomică în ultimele zile ale anului!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Un cercetător a creat vaccinul administrat prin bere