Prima pagină » Actualitate » Caz REVOLTĂTOR la Oradea. Un copil de un an și cinci luni s-a înecat cu un măr la grădiniță. Instituția funcționa fără autorizație

Caz REVOLTĂTOR la Oradea. Un copil de un an și cinci luni s-a înecat cu un măr la grădiniță. Instituția funcționa fără autorizație

Caz REVOLTĂTOR la Oradea. Un copil de un an și cinci luni s-a înecat cu un măr la grădiniță. Instituția funcționa fără autorizație
Caz revoltător la Oradea. Un copil de un an și cinci luni s-a înecat cu un măr la grădiniță. Instituția funcționa fără autorizație

Un copil de doar un an și cinci luni a ajuns în stare gravă la Spitalul Județean din Oradea după ce s-a înecat cu un măr în timp ce era la o grădiniță privată.

Din primele informații, se pare că instituția de învățământ nu are autorizație de funcționare, iar Poliția a deschis o anchetă în acest caz.

Incidentul s-a produs, joi, în jurul prânzului, în timp ce copilul se afla la o grădiniţă privată din Oradea. Copilul a mâncat o bucăţică de măr, care i-a blocat căile aeriene. El a intrat în stop cardio-respirator și a fost resuscitat de echipajul SMURD, chemat de urgenţă la faţa locului, notează Adevărul.

Ajuns la spital, copilul a fost imediat preluat de medici, care au reușit să scoată corpul străin, însă copilul se afla în stare critică, motiv pentru care a fost internat la ATI.

„S-a reușit extragerea și a rămas internat, dar în stare critică”, a declarat dr. Hadrian Borcea, șeful UPU SMURD Bihor.

Vineri, copilul era încă intubat, iar medicii erau rezervaţi. „Semnele vitale s-au mai îmbunătățit în această dimineață, însă prognosticul medical este în continuare rezervat”, a declarat, vineri, Lisa Crăiuț, purtătoarea de cuvânt a Spitalului Județean.

Grădinița nu este autorizată

Grădinița unde s-a produs incidentul nu este nici acreditată și nici autorizată, nefiind în rețeaua școlară a unităților de învățământ din județul Bihor.

Reprezentanţii unităţii, deşi contactaţi pentru un punct de vedere, au evitat orice comentariu, însă reprezentanţii Poliţiei Bihor au anunţat că în caz s-a deschis un dosar penal, cercetările fiind pornite de polițiștii Biroului de Siguranță Școlară, pentru vătămare corporală din culpă.

„La data de 19 ianuarie, polițiștii Biroului Siguranță Școlară din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Bihor s-au sesizat din oficiu în cauză și efectuează cercetări sub supravegherea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Oradea, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă, pentru stabilirea cauzelor și împrejurărilor producerii evenimentului, urmând ca, în funcție de rezultat, să fie dispuse măsuri legale în consecință”, se arată în informarea transmisă, vineri după amiaza, de Poliţia Bihor.

Sursa foto: Shutterstock

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alexei Navalnîi a fost otrăvit. Acuzații grave aduse Rusiei de cinci state europene
Digi24
Militarii NATO, învinși de ucraineni. Un exercițiu a arătat cum o echipă mică de operatori de drone a câștigat în fața aliaților
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Fostă patinatoare, jefuită și ucisă brutal. A fost împușcată în propria mașină, la doar 28 de ani
Mediafax
Stubb: Imperialismul și expansiunea sunt înscrise în ADN-ul lui Putin și al Rusiei
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
De ce a ars femeia din mașina cuprinsă de flăcări în București, iar bărbatul a scăpat. Cum s-a petrecut tragedia
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
România, printre ultimele locuri din lume la adopția de mașini electrice
Descopera.ro
Balcanii și Marile Puteri. Ce se întâmpla aici în anii 1912–1913
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
De ce riscă Ungaria să returneze 10 miliarde de euro către Comisia Europeană?