Prima pagină » Actualitate » Ce se va întâmpla cu urmele de GLOANȚE de la Revolutie de pe fațada Universității București. Clădirea se află în plin șantier de renovare

Ce se va întâmpla cu urmele de GLOANȚE de la Revolutie de pe fațada Universității București. Clădirea se află în plin șantier de renovare

FOTO - Captură video

Urmele Revoluției vor fi conservate. Vorbim despre înscrisuri, sloganuri și chiar urme de gloanțe care încă pot fi observate pe fațada Universității din București.

Sunt doar cele care au mai rămas. Clădirea a intrat în renovare, așa că multe dintre ele au fost șterse pe parcurs.

Balconul Universității se va transforma într-un muzeu, unde vizitatorii vor putea retrăi istoria cu ajutorul unor ochelari de realitate virtuală.

Peste 50 de înscrisuri, de sloganuri, chiar urme de gloanțe încă se pot observa pe fațada Universității din București, iar procesul de documentare încă este în desfășurare. De exemplu, pe un perete scria… „Studenți la filologie, aici s-au ucis! Călcați cu respect. Aici e sânge”.

Specialiștii caută soluții pentru conservarea acestor urme istorice și asta după ce mai multe Asociații de revoluționari au reclamat faptul că prin consolidarea și renovarea clădirii se pierd mărturii importante.

„Am identificat zone cu mărturii vizibile, zone consemnate fotografic în studiul nostru, unde există anumite zone de vopsea care este posibil să ascundă mărturii și există urme de proiectile, urme deschise sub forma unor cratere. A fost acoperită cu niște mortare la care ar trebui revenit. Asta e o zonă destul de importantă, unde era scris imnul”, a precizat reprezentantul unei Asociații de revoluționari la Observator TV.

Refacerea imnului scris se va face prin panouri detașabile din sticlă, iar pentru păstrarea imaginii din balconul Universității se vor crea siluete translucide care să redea momentul istoric.

„Vizitând balconul, să se poată vedea într-un sistem VR cu ochelari imaginile de la fenomenul Piața Universității. Cu toată mulțimea…”, a declarat Marian Preda, rectorul Universității București.

Conservare istoriei ar fi trebuit luată în calcul cu mult timp înainte, reclamă ONG-urile.

„La istorie, s-au pierdut toate mesajele, întrucât este pe final restaurarea și, între timp, am semnalat noi – societatea civilă – din martie, anul trecut, păstrarea memoriei lui Decembrie ’89. Este punctul de plecare al democrației românești”, a afirmat Mihai Dodu, de la Asociația „Salvați Memoria Revoluției”.

„Fiind la stradă, de jur împrejur, nu au existat mecanisme prin care să putem interveni”, a completat rectorul Universității București.

Palatul Universității se întinde pe patru hectare și găzduiește facultățile de geografie, matematic, administrație și afaceri, litere, limbi străine, chimie și istorie. Clădirea a intrat în renovare în anul 2022 și va fi gata peste cel puțin 5 ani.

FOTO – Captură video: Observator TV

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
De ce e periculos să aprindem aragazul ca să ne încălzim? Riscurile intoxicării cu monoxid de carbon
Digi24
Oficial BNR: „Reducerea de 10% în administrație nu e suficientă”. Marea problemă: Suntem tot în România anilor '60 a lui Ceaușescu
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
Mediafax
Cursuri suspendate sau desfășurate online în
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
„Santinela Arctică”. Propunerea Germaniei pentru a reduce tensiunile cu SUA legate de Groenlanda și modelul pe care s-ar baza
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Meghan Markle și Prințul Harry se întorc împreună în Marea Britanie pentru prima dată după patru ani