Prima pagină » Actualitate » Coloană de MAȘINI de 3 kilometri la Podul Giurgiu-Ruse/Cum se circulă în țară duminică, 1 septembrie

Coloană de MAȘINI de 3 kilometri la Podul Giurgiu-Ruse/Cum se circulă în țară duminică, 1 septembrie

Coloană de MAȘINI de 3 kilometri la Podul Giurgiu-Ruse/Cum se circulă în țară duminică, 1 septembrie

Un accident rutier a blocat circulația mașinilor pe DN21, în județul Brăila. Pe alte drumuri importante din România se circulă normal duminică dimineața, 1 septembrie.

Autoritățile atrag atenția asupra restricțiilor de circulație de pe „Podul Prieteniei”, Giurgiu-Ruse, din cauza cărora se formează cozi de mașini.

Accident grav pe DN21, în Brăila

Centrul Infotrafic din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române informează că pe DN 21 Brăila-Slobozia, la ieșire din localitatea Însurăței, județul Brăila, a avut loc un grav accident rutier între un autoturism și un autotren înmatriculat în Ucraina.

Accidentul s-a soldat cu rănirea gravă a șoferului autoturismului.

Traficul rutier a fost oprit pe ambele sensuri pentru câteva zeci de minute.

Infotrafic mai anunță că pe arterele rutiere principale, respectiv autostrăzile A1 București-Pitești, A2 București-Constanța, A3 București-Brașov, DN 1 Ploiești-Brașov și DN7 Pitești-Râmnicu Vâlcea, se circulă „pe un carosabil uscat, cu vizibilitate bună și valori de trafic normale”.

Totodată, Infotrafic îi avertizează pe șoferi că s-a format coloană de mașini la ieșirea din țară, la podul Giurgiu-Ruse.

„Începând din data de 10 iulie, timp de aproximativ 2 ani, se vor executa lucrări de reparație a Podului Giurgiu-Ruse, pe tronsonul bulgar, lucrări care se vor desfășura zilnic, timp de 10-12 ore.

Din acest motiv, traficul rutier se va desfășura alternativ pe DN 5, pe o singură bandă, prin semaforizare, indicatoare rutiemașinire și personal de dirijare. În prima etapă a lucrărilor, circulația va fi restricționată pe sensul de intrare în Bulgaria, ulterior pe sensul de intrare în România”, a precizat Infotrafic.

Duminică dimineață, 1 septembrie, era formată o coloană de autovehicule la ieșirea din țară pe o distanță de aproximativ 3 kilometri, potrivit sursei citate.

CITEȘTE ȘI:

Un nou POD peste Dunăre între Giurgiu și Ruse. CNAIR a trimis documentația pentru Studiul de Fezabilitate la ANAP

AGLOMERAȚIE pe Podul Prieteniei, de la Vama Giurgiu-Ruse. Timpul de așteptare a crescut de 10 ori

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Tradiții, obiceiuri și superstiții de Anul Nou: Ce să faci de Revelion și ce să eviți ca să ai noroc tot anul
Digi24
Rusia oferă primele detalii despre presupusul atac ucrainean asupra reşedinţei lui Putin. Cum descrie Moscova evenimentele
Cancan.ro
Plan malefic și fără milă! Cum a pus mâna pe bani în doar câteva zile, femeia din Sibiu care și-a ucis mama
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Capcana celui mai amplu experiment demografic: cum a modelat China o generație care nu mai vrea copii
Mediafax
Ianuarie 2026: marile sărbători din calendarul ortodox
Click
Lumea filmului, în doliu. A murit îndrăgitul actor care a jucat în cel mai bun serial din toate timpurile
Digi24
Schimbarea critică privind armata lui Putin care ar putea opri războiul din Ucraina. Zelenski: E o premieră
Cancan.ro
Substanțe afrodisiace, descoperite în casa Rodicăi Stănoiu. Ancheta ia o turnură neașteptată
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Vitamina C ajută sau nu la prevenirea răcelii?