Prima pagină » Actualitate » Consiliul Județean Ilfov va reloca sâmbătă ”Casa Tradițională” în parcul Corbeanca (P)

Consiliul Județean Ilfov va reloca sâmbătă ”Casa Tradițională” în parcul Corbeanca (P)

Consiliul Județean Ilfov va reloca sâmbătă ”Casa Tradițională” în parcul Corbeanca (P)

Casa Tradițională va fi relocată sâmbătă în Parcul Corbeanca de către  reprezentanții Consiliului Județean Ilfov, prin Centrul Județean pentru Cultură Ilfov, în parteneriat cu Primăria Comunei Corbeanca a sprijinit Asociația „Monumente renăscute”, în proiectul de mutare a unei case tradiționale dintr-o locație privată, aflată în localitatea Tamași, la câțiva kilometri distanță, în Parcul Corbeanca. 

Procedura de relocare a început printr-un proces de fotografiere și fixare a planurilor arhitecturale și a continuat cu desfacerea construcției și pregătirea acesteia pentru transport.

Au urmat transportul și depozitarea lor temporară. S-au săpat șanțuri pentru fundație și s-a ales piatra pentru zidărie, urmând să se construiască pereții din paie și lut.

Sâmbătă, sunt așteptați voluntari să se alăture specialiștilor pentru a contura structura „casei tradiționale”.

”Vom începe la ora 7.00 și sperăm să ne apropiem de finalizare până la ora 13.00” au transmis reprezentanții Consiliului Județean Ilfov pe Facebook.

Și copiii pot participa la eveniment

Participanții își pot aduce contribuția desfășurând sarcini de călcători, încărcători, cărăuși, zidari, clăcași.

Pereții casei vor fi alocați voluntarilor pe sectoare de câte 2-3 m, cu pământ adus la baza lor ca să poată fi umpluți.

Fiecare sector poate fi preluat, după preferințe, de către o familie sau un grup de prieteni.

Copiii pot lucra la un perete mai mic al unei anexe, înalt de 1,25 m și lung de 5 m.

Vor fi trei sau patru grămezi cu pământ dispuse perimetral în jurul casei pentru a facilita aprovizionarea. Pământul va fi udat și înmuiat în ziua evenimentului.

După terminarea procesului de relocare a „Casei Tradiționale din Tamași”, aceasta va intra în patrimoniul Primăriei din Corbeanca, devenind un mic muzeu, disponibil publicului larg pentru vizite.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Momentul în care s-a născut Iisus: chiar a fost o „noapte de vis”? Un reputat istoric descrie vremurile tulburi ale Mântuitorului
Cancan.ro
Ce pensie are Cornel Dinu. Câți bani încasează de la statul român, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Poți câștiga 30.000 de euro în șase luni dacă accepți această slujbă pe o insulă pustie din Scoția. Ce sarcini are angajatul
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Rusia respinge planul de pace în 20 de puncte al lui Zelenski și vine cu propriile propuneri. Ce vrea Moscova (Bloomberg)
Cancan.ro
Plutonierul major Mirel Tulitu a murit într-un accident rutier cumplit. 3 fetițe au rămas acum orfane de tată 😢
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
MESAJE DE CRĂCIUN 2025. Urări speciale pentru prieteni, rude sau colegii de la serviciu