Prima pagină » Actualitate » Controale la stațiile GPL din Gorj. O locație fără autorizație, închisă de autorități

Controale la stațiile GPL din Gorj. O locație fără autorizație, închisă de autorități

Elena Ailuţoaei
Controale la stațiile GPL din Gorj. O locație fără autorizație, închisă de autorități

În perioada 29-31 august 2023, Poliția Locală Târgu Jiu a efectuat o acțiune de control pe raza municipiului Târgu Jiu, care a avut ca principal scop identificarea și verificarea autorizațiilor de consruire pentru sistemele de distribuţie a gazelor petroliere lichefiate (GPL) de tip SKID utilizate drept carburant pentru autovehicule.

„În urma verificărilor efectuate au fost constatate 7 abateri de natură contravențională. De asemenea, s-a dispus măsura desființării unui SKID GPL, precum și suspendarea activității comerciale pentru alți doi agenți economici”, transmite Poliția Locală Târgu Jiu.

Potrivit sursei citate, au fost aplicate următoarele măsuri:

  • Amendă în valoare de 10.000 lei, în conformitate cu prevederile Legii nr. 50/1991, pentru amplasarea unui SKID GPL fără autorizație de construire și măsura complementară de desființare a SKID-ului GPL;
  • Amendă în valoare de 1000 lei în conformitate cu prevederile H.C.L. nr. 337/2023, pentru nerespectarea normelor de curățenie, întrucât am constatat că în apropierea unui SKID GPL se afla o cantitate mare de vegetație uscată, rezultată în urma toaletării unor arbori. Agentul economic în cauză a luat măsurile necesare pentru curățarea terenului în prezența polițiștilor locali;
  • Trei amenzi în valoare de 900 lei pentru neprezentarea documentelor necesare pentru comercializarea produselor alimentare și nealimentare din incinta stațiilor GPL;
  • Două amenzi în valoare de 2000 lei pentru lipsa autorizațiilor de funcționare necesare pentru desfășurarea activităților de comerț și alimentație publică (baruri și terase), în incinta stațiilor GPL. O dată cu aplicarea sancțiunilor contravenționale principale, s-au dispus și măsuri de suspendare a activităților comerciale, până la data autorizării.

Dezastru în Sectorul lui Ciprian Ciucu. Doar o locație din 40 de benzinării și stații GPL are autorizație

Și Poliția Locală Sector 6 a verificat în această săptămână toate stațiile GPL și benzinăriile din sector și a constatat că din 40 de locații, doar una ar avea autorizație.

Potrivit reprezentanților Primăriei Sector 6, echipe formate din polițiști de la Serviciul Mediu, Inspecție Comercială și Disciplina în Construcții au mers timp de trei zile pe teren și au efectuat controale.

„Au identificat 40 de benzinării și stații GPL deschise și le-au solicitat administratorilor toate documentele și autorizațiile pe care sunt obligați să le dețină pentru a funcționa”, se arată într-un comunicat al Primăriei Sector 6

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce nu ți se spune despre cutremure. Experții vorbesc despre un fenomen puțin cunoscut
Digi24
Trump așteaptă cu groază ziua în care va trebui să facă față „Fantomei de 5,02 dolari”
Cancan.ro
Mihai Neșu primește o pensie colosală de la olandezi. Cât încasează lunar fostul fotbalist
Prosport.ro
FOTO. Raluca Zenga, imagini incendiare în costum de baie pe plaja din Maldive
Adevarul
Alexandra Căpitănescu, după succesul României la Eurovision 2026: „Nu ne-am așteptat ca o piesă rock atât de nișată să placă atât de mult”
Mediafax
27 de țări vor să acceseze fonduri de criză de la Banca Mondială
Click
Ce se dă de pomană de Moșii de vară: „Se împart și vase de lut.” Ce rugăciuni se spun când se prepară coliva și de ce arpacașul se spală în 9 ape?
Digi24
Bătaie în Centrul Vechi din Capitală între ucraineni și o bandă de motocicliști români. Jandarmii au intervenit în timpul nopții
Cancan.ro
Veste uriașă în lumea mondenă! Celebra cântăreață din România a devenit mamă pentru prima dată
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Mona Nicolici, fosta prezentatoare de știri de la Antena 1. Cum arată astăzi, la 56 de ani
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Se modifică procedura de obținere a permisului de conducere
Descopera.ro
De ce dinozaurii carnivori aveau brațe așa mici?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Gheorghe: - Ioane, dacă eu m-aș însura cu soră-ta, noi doi ce-am fi?
Descopera.ro
Ce se întâmplă în corpul tău dacă mănânci orez alb în fiecare zi?