Prima pagină » Actualitate » Crimă în comunitatea gay din București, rezolvată după mai bine de doi ani de anchetă. Ucigașul a fost identificat după ADN! (DETALII EXCLUSIVE)

Crimă în comunitatea gay din București, rezolvată după mai bine de doi ani de anchetă. Ucigașul a fost identificat după ADN! (DETALII EXCLUSIVE)

Andrei Dumitrescu
Crimă în comunitatea gay din București, rezolvată după mai bine de doi ani de anchetă. Ucigașul a fost identificat după ADN! (DETALII EXCLUSIVE)

Ucigașul unui bărbat în vârstă de 38 de ani, înjunghiat, în decembrie 2018 într-un apartament din sectorul 2, a fost ridicat, miercuri dimineață, de polițiștii Serviciului Omoruri și procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul București. Victima omorului era un bucătar care obișnuia să aducă acasă diverși bărbați, pe care îi plătea pentru a întreține relații sexuale cu el. 

Polițiștii Serviciului Omoruri au intrat în alertă, la data de 3 decembrie 2018, după ce, într-un apartament de bloc de pe Aleea Diham a fost găsit cadavrul lui Florin Frimu, de 30 de ani. Acesta fusese înjunghiat în gât, de cinci ori, de o persoană necunoscută.

A urmat o anchetă de mari proporții, însă identitatea făptașului rămăsese necunoscută. Polițiștii reușiseră să stabilească faptul că Frimu, care lucra ca bucătar, obișnuia să meargă în Centrul Vechi, unde căuta bărbați pentru sex, deși era tatăl unui copil.

Ucigașul fugise în Marea Britanie

În seara crimei, acesta a plecat acasă însoțit de un tânăr, traseul celor doi fiind stabilit după imaginile surprinse de camerele de supraveghere, însă, pentru că era frig, criminalul a mers numai cu gluga pusă pe cap, ceea ce a făcut imposibilă identificarea lui după imagini.

Înainte să intre în apartament, bărbații s-au oprit la un magazin, de unde au cumpărat băutură. Câteva ore mai târziu, vecinii au auzit țipete, iar vecinul lor a fost găsit fără viață, într-o baltă de sânge.

În ciuda eforturilor polițiștilor, autorul a rămas necunoscut. Între timp, acesta a părăsit România și a plecat la muncă, în Marea Britanie, convins că totul a fost lăsat uitării.

Acesta a fost, însă, identificat după ADN, iar autoritățile de la București au cerut britanicilor, prin comisie rogatorie, recoltarea de material biologic de la suspect.

Înainte să fie pus oficial sub acuzare, individul a revenit în țară și a fost ridicat de polițiști și procurori, miercuri dimineață.

Anchetatorii suspectează că cei doi s-ar fi certat după ce Frimu i-ar fi propus să se culce cu el, iar conflictul a degenerat. Înainte să plece, presupusul criminal este suspectat și că ar fi luat din locuința victimei o sumă de aproximativ 1.000 de lei.

Suspectul urmează să fie prezentat magistraților Tribunalului București, cu propunere de arestare preventivă

Recomandarea video

Mediafax
Guvernul scade acciza la motorină cu 30 de bani pe litru. Toate măsurile pentru reducerea prețului la motorină
Digi24
Ucraina a atacat ultima mare conductă prin care ajunge petrolul rusesc în Europa, acuză Gazprom
Cancan.ro
IMAGINI de la priveghiul Crinei Hisum, tânăra din Câmpulung Moldovenesc care murit după ce a căzut de la etajul 5 al unui bloc
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
Șeful Forțelor Navale Române: „Există motive care mă țin noaptea treaz”. Adevărul despre pericolul minelor marine și amenințarea Rusiei
Mediafax
60% dintre judecătorii federali din SUA folosesc tot mai mult Inteligența Artificială ca să redacteze hotărâri sau să îi ajute în audieri, deși știu că este nesigură
Click
Cea mai nouă „țară” din lume are 25.000 de cetățeni și se află în deșert. Cum a fost creată și cine este liderul care i-a dat numele dintr-o glumă banală
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Trupul medicului Cristian Staicu nu poate fi ridicat de la IML. Ancheta morții sale se complică
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Dacă ridici ștergătorul unei mașini parcate neregulamentar riști dosar penal. Se consideră infracțiune
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Probleme pentru echipajul Artemis 2 în drum spre Lună! Ce a transmis NASA?