Prima pagină » Actualitate » Cum au pus polițiștii italieni „pe butuci” afacerea a nouă samsari români. Detalii EXPLOZIVE din anchetă și averea făcută din fraude cu mașini

Cum au pus polițiștii italieni „pe butuci” afacerea a nouă samsari români. Detalii EXPLOZIVE din anchetă și averea făcută din fraude cu mașini

Cum au pus polițiștii italieni

Autoritățile din Italia au confiscat bunuri de la nouă cetățeni români care au vândut ani buni de zile mașini cu kilometraj modificat. Ancheta polițiștilor a scos la iveală detalii stupefiante, care arată negru pe alb averile colosale strânse de samsarii de mașini. Afacerea celor nouă români fost însă pusă pe butuci de polițiștii italieni.

Ancheta a scos la iveală existența unui grup infracțional bine conturat, responsabil de un număr alarmant de fraude în comerțul cu automobile pe o perioadă de doi ani.

Averi colosale ale samsarilor, după ce au scos la vânzare sute de autovehicule, cu kilometrajul modificat

Potrivit informațiilor publicate de stiridiaspora.ro, se împlinesc cinci ani de la descoperirea și reținerea celor nouă români, vizați de o anchetă care a dus la descoperirea a aproximativ 253 de fraude și escrocherii, în domeniul comerțului cu autovehicule second-hand. Ecuația este una simplă: aceștia au făcut averi colosale, după ce au scos la vânzare sute de autovehicule, cu kilometrajul modificat.

Autoritățile italiene au confiscat în aceste zile bunuri imobile, bunuri mobile, conturi curente și societăți comerciale, iar averile samsarilor de mașini sunt de-a dreptul impresionante.

Potrivit informațiilor obținute de publicația italiană Il Centro, a fost sechestrată o vilă construită la începutul anilor 1900 – în valoare de 1,5 milioane de EURO – o vilă cu vedere la mare – 2 milioane de EURO, ambele situate în Ancona, participațiile la opt societăți comerciale, trei reprezentanțe auto cu sediul în Ancona și în provincie, 174 de vehicule, conturi curente bancare.

Şapte din zece maşini second-hand la vânzare în România, verificate în baza de date a InspectorAuto.ro în perioada ianuarie – august, au avut kilometri daţi înapoi de la câteva zeci de mii până la câteva sute de mii, profitul din această activitate fiind de cel puţin 500 de euro la fiecare maşină vândută.

Un samsar câștigă la o singură mașină, înșelând asupra numărului de kilometri, între 500 și 2000 de euro

Având în vedere că, în România, circa 90.000 de maşini au kilometri daţi înapoi, samsarii fac anual cel puţin 45 de milioane de euro în acest fel, reiese dintr-o analiză a InspectorAuto.ro, publicată în 2018.

Specialiștii din domeniul auto spun că în rândul cumpărătorilor români care caută mașini second hand sunt şi din cei care ar acepta autovehicole cu maximum 180 de mii de kilometri.

Potrivit studiului, cele mai multe mașini măsluite de către samsari provin din țări precum Belgia, Olanda, Germania, Franța și Italia.

Pentru a nu ne lăsa păcăliți, specialiștii recomandă celor care intenționează să-și achiţioneze o mașină la mâna a două să o verifice mai întâi pe site-urile de profil, la reprezentanțe sau în service-urile autorizate.

Foto caracter ilustrativ: Pixabay.com

CITIȚI ȘI:

Un samsar câștigă la o singură mașină, înșelând asupra numărului de kilometri, între 500 și 2000 de euro.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Tradiții, obiceiuri și superstiții de Anul Nou: Ce să faci de Revelion și ce să eviți ca să ai noroc tot anul
Digi24
Rusia oferă primele detalii despre presupusul atac ucrainean asupra reşedinţei lui Putin. Cum descrie Moscova evenimentele
Cancan.ro
Plan malefic și fără milă! Cum a pus mâna pe bani în doar câteva zile, femeia din Sibiu care și-a ucis mama
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Capcana celui mai amplu experiment demografic: cum a modelat China o generație care nu mai vrea copii
Mediafax
Ianuarie 2026: marile sărbători din calendarul ortodox
Click
Lumea filmului, în doliu. A murit îndrăgitul actor care a jucat în cel mai bun serial din toate timpurile
Digi24
Schimbarea critică privind armata lui Putin care ar putea opri războiul din Ucraina. Zelenski: E o premieră
Cancan.ro
Substanțe afrodisiace, descoperite în casa Rodicăi Stănoiu. Ancheta ia o turnură neașteptată
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Vitamina C ajută sau nu la prevenirea răcelii?