Prima pagină » Actualitate » Cum explică premierul Cîțu numirea şi demiterea lui Marian Murguleţ în doar două zile: ”Nu am primit vreun telefon de la preşedinte”

Cum explică premierul Cîțu numirea şi demiterea lui Marian Murguleţ în doar două zile: ”Nu am primit vreun telefon de la preşedinte”

Numit în funcţia de secretar de stat la Ministerul Cercetării, Inovării și Digitalizării, Marian Murguleț a fost demis după numai o zi, potrivit deciziei publicate miercuri în Monitorul Oficial. În timpul conferinței de presă pe care a susținut-o după ședința de Guvern de joi, 24 iunie, premierul Cîțu a explicat motivele acestei decizii controversate.

Potrivit informațiilor din mass-media, Biroul Executiv al PNL (BEX) nu și-ar fi dat acordul pentru această numire, în condițiile în care această poziția aparține liberalilor.

Întrebat de ce l-a numit pe Marian Murguleț în funcție – și dacă a avut acordul BEX al PNL-, iar ulterior l-a demis după interval de timp atât de scurt, premierul Florin Cîțu a menționat că astfel de numiri sunt ”politice”, nu este nevoie de acordul BEX și își rezervă dreptul de a avea o altă opinie decât Biroul Politic Național (BPN).

Florin Cîțu a specificat că a revenit asupra deciziei luate cu o zi înainte după ce a aflat ”o informație”, declarându-se ”ferm” în ceea ce privește oamenii numiți în Guvern.

”În primul rând aveţi o informaţie greşită. Nu acordul BEX este, se face acordul BPN. În acelaşi timp, numirile acestea sunt politice. Eu am spus de fiecare dată că îmi voi rezerva dreptul atunci când o numire, chiar dacă a trecut de BPN, nu este o numire care ne reprezintă ca Guvern să am o altă opinie faţă de BPN. Şi au fost mai multe situaţii. Iar aici, cum am aflat o informaţie care mergea în această direcţie, am revenit asupra deciziei. Sunt foarte ferm în ceea ce priveşte oamenii care vin şi pe care îi numesc în Guvern. Dacă aş fi avut informaţia în momentul respectiv n-aş fi făcut numirea”, a declarat Florin Cîțu.

Florin Cîțu a menținut misterul în legătură cu ”informația” care a dus la demiterea lui Murguleț

Premierul nu a dorit să facă publică informația în urma căreia s-a decis să îl demită pe Marian Murguleț din funcția de secretar de stat la Ministerul Cercetării, spunând că a primit-o ”după aceea” și a acționat în consecință.

”Este o informaţie care mi-a venit după aceea. Multe informaţii nu sunt publice, să ştiţi. Fac verificări pentru toată lumea. Unele informaţii sunt publice”, a spus Florin Cîțu.

În ceea ce privește o eventuală intervenție a lui Klaus Iohannis, Florin Cîțu le-a transmis jurnaliștilor că nu a fost vorba despre așa ceva.

”Nu am primit vreun telefon de la preşedinte”, a precizat premierul.

Monitorul Oficial a publicat – marți, 22 iunie – decizia de numire a lui Marian Murguleț ca secretar de stat în Ministerul Cercetării, Inovării şi Digitalizării, aflat sub conducerea lui Ciprian Teleman.  Miercuri – 23 iunie – Monitorul Oficial a publicat eliberarea din funcție a lui Marian Murguleț.

Recomandarea video

Mediafax
Președintele Donald Trump ar putea veni la București. El va fi invitat la un summit NATO
Digi24
Un actor este implicat în gruparea acuzată că exploata sexual tinere într-un club de striptease din Capitală (surse)
Cancan.ro
Dan Bălan a făcut marele anunț, după apariția îngrijorătoare de la ultimul concert: 'Viața mea a luat o altă direcție'
Prosport.ro
FOTO. Renegatul lui Gigi Becali și-a părăsit soția și s-a cuplat cu ispita de la Insula Iubirii
Adevarul
Proiectul Artichoke: cum voia CIA să controleze comportamentul uman
Mediafax
Ilie Bolojan a făcut o vizită neanunțată la Consulatul României la Bruxelles. Ce scop a avut premierul
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Cum ar vota cetăţenii Republicii Moldova dacă s-ar organiza un referendum privind unirea cu România. Ce arată un nou sondaj
Cancan.ro
Raportul toxicologic al lui Mario Berinde din Cenei e public. Ce au descoperit medicii legiști la analize. Detalii de ultimă oră din anchetă
Ce se întâmplă doctore
Cum a reușit Mihai Dedu să slăbească 36 de kilograme în mai puțin de un an! A ținut o dietă drastică: „Nu pot să mă laud că a fost simplu”
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Cum se face ITP în 2026. Tot ce trebuie să știi: costuri, acte necesare și motive de respingere
Descopera.ro
Medicul gladiatorilor! Cine era omul care-i trata pe războinicii Romei?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La coafor: – Vă iau pe la spate? Clienta...
Descopera.ro
Un nou studiu arată că peștii sanitari sunt mai inteligenți decât au crezut cercetătorii