Prima pagină » Actualitate » De ce a fost secat lacul din Cișmigiu: „Au fost puse în siguranță viețuitoarele sălbatice, precum păsări sau șerpi” | GALERIE FOTO

De ce a fost secat lacul din Cișmigiu: „Au fost puse în siguranță viețuitoarele sălbatice, precum păsări sau șerpi” | GALERIE FOTO

Începe refacerea Podului Mare din Cișmigiu, care asigură traversarea pietonală a lacului, au precizat pentru Gândul reprezentanții Primăriei Capitalei. Înainte de începerea reparațiilor, specialiștii PMB au fost nevoiți să sece lacul.

„Lucrările de reparații capitale sunt realizate de Trustul de Clădiri Metropolitane, valoarea totală a lucrărilor este de 2.2 milioane lei fără TVA, iar durata de execuție a lucrărilor este de 9 luni, respectiv o lună proiectarea și 8 luni execuția. Golirea lacului a fost efectuată la solicitarea Trustului de Clădiri Metropolitane București SA, în vederea realizării unor lucrări premergătoare reparării podului (foraje). ALPAB a anunţat telefonic reprezentantul Grupului de Iniţiativă Civică Cişmigiu că va începe golirea lacului Cişmigiu, iar acesta a luat legătura cu specialiştii din cadrul „Asociaţiei Visul Luanei”, în vederea punerii în siguranţă a vieţuitoarelor sălbatice, respectiv păsări, şerpi, etc.”, se arată într-o precizare a celor de la PMB, la solicitarea Gândul.

Potrivit sursei citate, cu această ocazie se va repara și cuva Lacului Mic.

Locurile de joacă, vechi de peste 10 ani

„În ceea ce privește modernizarea locurilor de joacă, se vor înlocui echipamentele, și acestea vechi de peste un deceniu. Sunt demarate toate procedurile legale pentru înlocuirea acestora.

De asemenea, angajații ALPAB au refăcut în prima jumătate a acestui an toate cele 30 de pergole amplasate pe aleea paralelă cu b-dul Schitu Măgureanu, de la Cetate şi până la Liceul Gheorghe Lazăr și tot în acest an sunt prevăzuți bani în bugetul Primăriei Capitalei pentru refacerea și reasfaltarea aleilor deteriorate.”, se mai arată în precizarea PMB.

Podul Mare din Cișmigiu este într-o stare deplorabilă, iar în toamna anului trecut, o bucată mare din balustradă s-a prăbușit. De atunci, piatra a rămas tot acolo, în grădina de lângă pod, fix în locul în care a căzut.

Gândul a relatat încă din luna mai a anului trecut despre starea deplorabilă a Parcului Cișmigiu și a publicat imagini cu balustrada Podului Mare, ruptă, și care atârna în câteva fiare ruginite.

Foto: Alexandra Pandrea, Gândul

Recomandarea video

Mediafax
„Cel mai frumos loc de pe Pământ” – destinația europeană aproape lipsită de turiști, cu hoteluri de la 35 de euro pe noapte
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Prezența crește pe seară. Director INSCOP: Va câștiga cine a făcut ceva treabă în București / Cum arată situația în prezent
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Efectul surprinzător al gazului ilariant împotriva depresiei severe