Prima pagină » Actualitate » Doar 24 de locuri libere la ATI în întreaga țară. Care este numărul maxim de paturi de terapie intensivă pentru bolnavii COVID din România

Doar 24 de locuri libere la ATI în întreaga țară. Care este numărul maxim de paturi de terapie intensivă pentru bolnavii COVID din România

Ionut Muresan
Doar 24 de locuri libere la ATI în întreaga țară. Care este numărul maxim de paturi de terapie intensivă pentru bolnavii COVID din România

Spitalele din întreaga țară mai au doar 24 de locuri libere la ATI pentru bolnavii COVID-19, dintr-un total de 1.311 de locuri de terapie intensivă pregătite de autoritățile sanitare pentru pacienții infectați cu SARS-CoV-2. În acest moment sunt 1.218 pacienți internați în secțiile de terapie intensivă. Teoretic, 93 de locuri la ATI ar rezulta din diferența dintre totalul paturilor anunțate de autorități și numărul de bolnavi care le ocupă în prezent însă, practic, numărul de locuri la terapie intensivă disponibile efectiv este mai mic.

„La nivel național sunt libere 24 paturi ATI pentru pacienții bolnavi de COVID-19, altele decât cele rezervate special pentru persoane cu anumite condiții medicale care sunt și confirmate cu SARS-COV-2, iar în București nu sunt paturi libere la acest moment”, anunță autoritățile sanitare.

Situație paturi ATI destinate pacienților de Covid-19, altele decât cele rezervate special pentru persoane cu anumite condiții medicale care sunt și confirmate cu SARS-COV-2, neocupate:

  • Argeș -1
  • Bacău – 1
  • Brăila – 1
  • Brașov – 1
  • Constanta – 8
  • Dolj – 4
  • Mureș – 1
  • Timiș – 2
  • Vrancea – 5

Aproape jumătate din noile infectări înregistrate în România sunt din București

Potrivit surselor citate, în data de 27 septembrie 2021, conform datelor existente în aplicația Alerte.ms, la nivel național există 1.311 de paturi de ATI destinate pacienților COVID-19. De asemenea, 1.218 de paturi ATI sunt ocupate la nivelul întregii țări.

În București sunt avizate de DSP 271 de paturi de ATI pentru pacienții de COVID-19, însă niciun loc nu mai este disponibil în prezent.

Aproape jumătate din noile infectări SARS-CoV-2 înregistrate în ultimele 24 de ore la nivel național sunt din București, potrivit ultimului raport zilnic al Grupului de Comunicare Strategică (GCS). Un număr de 2.559 de noi îmbolnăviri COVID-19 au fost înregistrate în Capitală, în timp ce numărul total de cazuri din România este de 5.655.

„Se lucrează în continuare pentru operaționalizarea și asigurarea personalului medical necesar pentru alte paturi ATI care vor fi disponibile în zilele următoare. Menționăm faptul că în procesul de operaționalizare a unor noi paturi ATI se pune accent pe cele destinate persoanelor care prezintă anumite condiții medicale și care sunt și confirmate cu SARS-COV-2 pentru că în aceste cazuri respectivii pacienți prezintă afecțiuni grave ce pot constitui comorbidități și sunt expuși unui risc mult mai mare”, mai arată sursa citată.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Combinația incredibilă de numere care a câștigat cel mai mare premiu din istoria Loto 6/49
Digi24
Misterul celor doi soldați germani găsiți în Dunăre. Plăcuțele de identificare și o motocicletă ar putea dezvălui cine au fost
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Prosport.ro
FOTO. Antonela, iubita mult mai tânără a milionarului Arpad Paszkany, în jacuzzi
Adevarul
Criza de la Cernavodă și capcana orelor de vârf: obiceiul banal care umflă factura între 19:00 și 23:00
Mediafax
Moldova și Ucraina au BĂTUT palma! Înțelegerea produce EFECTE și în România
Click
Cezar Ouatu, topit după fiica lui. Imagini adorabile cu Serena Maria: „Simți cum timpul se oprește”
Digi24
Fiul lui Borcea, Patrick, pus sub monitorizare electronică după ce a intrat în locuinţa fostei iubite şi ar fi agresat-o
Cancan.ro
Explicația halucinantă a pensionarului SRI despre Anna. Cum a încercat 'Romeo' de pe Transfăgărășan să iasă basma curată după ce familia l-a luat la întrebări
Ce se întâmplă doctore
Electrocasnicul care nu trebuie să-ți lipsească din casă ajunge de astăzi, 13 august, în toate magazinele Lidl! Clienții Lidl Plus îl pot cumpăra la preț redus
Ciao.ro
De ce a lipsit Vierme de la reuniunea Animal X de la UNTOLD 2026. Explicația oferită de Șerban Copoț
Promotor.ro
Minivacanța de 15 august – Restricții majore pe două drumuri din România. Ce trebuie să știe șoferii între 14 și 17 august
Descopera.ro
Test de cultură generală. De ce avem gene?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULIŞOR: – Tată, ce trebuie să vând pentru a-mi cumpăra mașini, iahturi...
Descopera.ro
Oceanele au atins cele mai ridicate temperaturi înregistrate vreodată în luna iulie