Prima pagină » Actualitate » Doi adolescenți de 16 ani, bătuți și tâlhăriți pe o stradă din sectorul 2 al Capitalei. Agresorii au fost arestați

Doi adolescenți de 16 ani, bătuți și tâlhăriți pe o stradă din sectorul 2 al Capitalei. Agresorii au fost arestați

Ruxandra Radulescu
Sursa foto: Poliția Română

Polițiștii Secției 7 au făcut joi, 27 februarie, o serie de percheziții în județul Călărași, după ce doi adolescenți în vârstă de 16 ani au fost tâlhăriți de un grup de cinci tineri cu vârste cuprinse între 18 și 23 de ani.

Incidentul a avut loc la data de 8 februarie, la ora 23:00, când cei doi minorii de 16 ani au fost agresați fizic de trei persoane cu fețele acoperite, care au coborât dintr-un autovehicul. Victimele au precizat că au fost amenințate cu un obiect înțepător și au fost deposedate de bunurile pe care le aveau asupra lor.

Autoritățile au făcut percheziții la domiciliile agresorilor, într-un dosar de tâlhărie calificată și conducerea unui autoturism cu număr fals. Cei cinci au fost arestați preventiv pentru 30 de zile.

„Joi, 27 februarie 2025, poliţiştii Direcției Generale de Poliţie a Municipiului București – Secția 7 Poliție au pus în executare cinci mandate de percheziție domiciliară, în județul Călărași, într-un dosar penal în care sunt efectuate cercetări privind săvârșirea infracțiunilor de tentativă la infracțiunea de tâlhărie calificată și conducerea unui vehicul neînmatriculat, sub forma conducerii unui autovehicul cu număr fals de înmatriculare.

Cercetările au fost declanșate la data de 8 februarie 2025, când Secția 7 Poliție a fost sesizată, cu privire la faptul că, doi minori, ambii în vârstă de 16 ani, ar fi fost victimele unei infracțiuni, în timp ce se aflau pe o stradă din Sectorul 2.

Astfel, în urma investigațiilor efectuate, au fost identificați cinci tineri, cu vârste cuprinse între 18 și 23 de ani, bănuiți de comiterea faptei.

Probatoriul administrat a relevat faptul că, la data de 8 februarie 2025, în jurul orei 23.00, cinci persoane s-au deplasat cu un autovehicul, iar la un moment dat trei dintre aceștia au coborât din mașină având fețele acoperite, pentru a nu fi identificați, și ar fi exercitat acte de violență asupra a două persoane vătămate, minore, totodată amenințându-i pe aceștia cu un obiect tăietor-înțepător, cu scopul de a-i deposeda de bunurile pe care le aveau asupra lor.

Totodată, cei trei autori, în baza unei înțelegeri prealabile, ar fi beneficiat de spijinul moral și material din partea celorlalți doi, care nu au coborât din autoturism, respectiv atât al unui alt tânăr de 19 ani, care i-ar fi transportat cu autoturismul, având montat, în timpul săvârșirii infracțiunii, cu scopul a îngreuna identificarea acestuia, numere false de înmatriculare, cât si al unui alt tânăr, în vârstă de 18 ani, care ar fi asigurat zona, pentru a nu fi surprinși.

Astfel, în vederea administrării materialului probator, la data de 27 februarie 2025, au fost puse în executare cinci mandate de percheziție domiciliară, fiind identificate și ridicate mai multe bunuri de interes în cauză.

De asemenea, cei cinci bănuiți au fost depistați și conduși la audieri.

În baza probatoriului administrat, cei în cauză au fost reținuți pentru 24 de ore, față de aceștia fiind dispusă, ulterior, măsura arestării preventive pentru 30 de zile.”, au informat autoritățile.

Recomandarea video

Mediafax
Bărbatul care a „păcălit” canicula: și-a răcit casa fără aer condiționat și fără facturi uriașe
Digi24
Toți oamenii ayatollahului: aliații Iranului învață să se descurce singuri
Cancan.ro
Pescobar, DISTRUS. Restaurantul mega celebru a fost ÎNCHIS! Motivul este halucinant
Prosport.ro
FOTO. Două jucătoare se iubesc. Relația lor e pusă de un eveniment unde trebuie să fie adversare
Adevarul
Criza politică din România a stricat planul Budapestei privind gazul din Marea Neagră. Presa maghiară scrie despre acordul crucial pentru Ungaria
Mediafax
Crama de pe Autostrada Soarelui care a dus vinul dobrogean în lume
Click
Daniel Iordăchioaie, experiență de coșmar după ce a acceptat un avans de 10.000 de dolari: „M-am băgat de frică. Groapa era adâncă de doi metri, iar pământul era deasupra mea”
Digi24
„Ceasul ticăie pentru Putin. Mai are 5 luni”. Avertismentul șefului serviciilor secrete estoniene privind pierderile uriașe ale Rusiei
Cancan.ro
A dat lovitura după Survivor! Gabi Tamaș a semnat. Pe ce post TV va putea fi văzut
Ce se întâmplă doctore
Ce arată primele rezultate ale necropsiei lui Robert, elevul din Bacău mort după ce s-ar fi înecat cu un sandwich
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Performanță spectaculoasă pentru un român în Formula 4. Pleacă din pole position
Descopera.ro
Marea Piramidă din Giza are sistem anti-cutremur! Cum e posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Gheorghe: - Ioane, dacă eu m-aș însura cu soră-ta, noi doi ce-am fi?
Descopera.ro
Care sunt cele mai „neprietenoase” orașe din Europa?