Prima pagină » Actualitate » Dosarul grupului acuzat că pregătea un puci. Fiica gen. Theodoru: Ne așteptăm la AREST la domiciliu. Tata e bine, astea sunt pistoale cu apă pentru el

Dosarul grupului acuzat că pregătea un puci. Fiica gen. Theodoru: Ne așteptăm la AREST la domiciliu. Tata e bine, astea sunt pistoale cu apă pentru el

Cristian Lisandru
Dosarul grupului acuzat că pregătea un puci. Fiica gen. Theodoru: Ne așteptăm la AREST la domiciliu. Tata e bine, astea sunt pistoale cu apă pentru el

Generalul în retragere Radu Theodoru, veteran de război și scriitor, este vizat de procurorii DIICOT într-o anchetă ale cărei ramificații duc în Federația Rusă. Șase persoane au fost deja reținute în acest dosar în care procurorii acuză o tentativă de puci care ar fi fost pusă la cale cu ajutorul Moscovei.

Acuzațiile aduse de procurorii DIICOT celor reținuți sunt foarte grave – „subminarea politică și a capacității de apărare a țării”, legături cu Rusia lui Vladimir Putin, „demersuri pentru realizarea unor negocieri cu factorii politico-militari externi privind retragerea României din alianța militară la care este parte”. (mai multe detalii AICI)

  • Locuința generalului (ret.) Radu Theodoru a fost percheziționată, iar fiica acestuia, Voica Theodoru, a oferit informații de ultimă oră, în exclusivitate pentru Gândul.
  • Percheziția domiciliară efectuată la locuința generalului Theodoru a fost o surpriză uriașă, iar Victor Ponta și Voica Theodoru, fiica veteranului de război, au criticat acțiunea autorităților, considerând-o fie o greșeală gravă, fie un abuz flagrant. Urmăriți AICI, integral, emisiunea Marius Tucă Show.

Generalul Radu Theodoru nu este printre cei reținuți

Contactată de Gândul, Voica Theodoru a declarat că – „deocamdată” – tatăl său nu este reținut, însă se așteaptă ca acesta să fie plasat în arest la domiciliu.

În ceea ce privește acuzațiile grave formulate de procurorii DIICOT, fiica generalului Theodoru spune că „se măsluiesc niște acuze”, dar totul este „de noaptea minții” și parcă s-ar fi întors în timp, în perioada de tristă amintire a comunismului de după Al Doilea Război Mondial.

Deocamdată, generalul Radu Theodoru nu este reținut de DIICOT. Dar mă aștept la asta, pentru că văd că se măsluiesc niște acuze, niște lucruri de noaptea minții, ca să mă exprim… academic. Deocamdată nu este reținut. Să știți că ne așteptăm la un arest la domiciliu și eu nu i-am mărturisit asta…

Sunt acuzații foarte grave, trădare de țară, de complot cu agenți străini. M-am întors, vă rog să mă credeți în `47 – `53, perioada aia, când eroi au fost băgați la închisoare, e ca în acea perioadă sau ceva mai rău.

Echipa care a participat la percheziție s-a comportat foarte civilizat. Comisarii care s-au prezentat s-au comportat civilizat, asta nu putem nega”, a declarat Voica Theodoru, în exclusivitate pentru Gândul.

„Tata e trecut prin multe în viață”

Voica Theodoru a mai spus că generalul Radu Theodoru – care a împlinit 101 ani în luna ianuarie a acestui an – este bine în urma acestor percheziții și face față acuzațiilor grave care sunt aduse de procurorii DIICOT.

Experiența de viață a generalului Theodoru – veteran de război, trecut ulterior, în vremea comunismului, la „munca de jos” – își spune cuvântul, a mai precizat Voica Theodoru.

Tata este bine, e trecut prin multe în viață, astea sunt pistoale cu apă pentru el.

A trecut prin comunism, a stat la cozi, a fost muritor de foame. A fost furnalist trei la Reșița , după ce și-a apărar patria de la bordul avionului Messerschmitt.

După aceea a ajuns furnalist. L-au lăsat muritor de foame. Dar pentru el nu este nicio spaimă acum, merge până la capăt, pentru România”, a mai declarat fiica generalului Radu Theodoru, în exclusivitate pentru Gândul.

„Membrii grupului infracțional, în legătură cu agenți ai unei puteri străine”

Din probatoriul administrat de procurorii DIICOT a reieșit faptul că, „începând cu anul 2023, cinci dintre inculpați împreună cu un suspect au constituit un grup infracțional organizat în scopul de a știrbi suveranitatea și independența statului român prin subminarea politică și a capacității de apărare a țării.

Începând cu anul 2024, la gruparea de criminalitate organizată a aderat un alt inculpat, toți membrii desfășurând acțiuni continue, conștiente, publice sau conspirate în vederea îndeplinirii scopului propus.

De asemenea, membrii grupului infracțional au intrat, în mod repetat, în legătură cu agenți ai unei puteri străine, aflați atât pe teritoriul României, cât și al Federației Ruse.

Gruparea de criminalitate organizată s-a constituit sub paravanul unei organizații și s-a dezvoltat pe tipul unei structuri de tip militar, cu eșaloane de conducere (stat major) și personal de execuție, reprezentată prin imaginea suspectului cercetat în cauză, general maior în retragere.

Cercetările efectuate au relevat că membrii grupului infracțional organizat, prin intermediul unor platforme online, au recrutat adepți și au publicat materiale video ( notificări adresate autorităților statului român, organizațiilor naționale și internaționale)”, au precizat reprezentanții DIICOT.


CITEȘTE ȘI:

Victor Ponta: „PERCHEZIȚIA lui Theodoru este ori o greșeală monumentală, ori un abuz care trebuie sancționat”

Va ieși Rusia câștigătoare prin războaiele COMERCIALE ale lui Donald Trump? Mutările pe termen scurt pregătite la Moscova și necunoscuta „China”

Voica Theodoru: „Cei de la DIICOT au confirmat că sunt în căutarea unor documente”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bruxelles-ul are în sfârșit calendarul pentru aderarea Ucrainei și Moldovei la UE
Digi24
VIDEO NATO întărește „Poarta Focșani”. General al Alianței: „Suntem pregătiți oricând să luptăm. Chiar și în noaptea aceasta”
Cancan.ro
Cum a reacționat Nicoleta Luciu, după dezvăluirile făcute de Sile Cămătaru? Actrița a uimit pe toată lumea
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
Europa, abandonată în brațele lui Putin? Prognoza unui fost șef al spionajului românesc după ce SUA au întors spatele UE
Mediafax
Povestea-șoc a unui copil norvegian de 10 ani, abandonat de părinți în India pentru a învăța să supraviețuiască
Click
Fotografii demult uitate cu Oana Roman. Cum arăta vedeta când lucra în aviație
Digi24
„Iată cum doborâți un F-18”: imagini din taberele milițiilor iraniene. Antrenamente cu rachete antiaeriene contra avioanelor de luptă
Cancan.ro
Nicoleta Luciu, în centrul dezvăluirilor făcute de Sile Cămătaru: ,,A fost doar o..''
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Diana Matei în costum de baie la 44 de ani. Artista a dezvăluit cum reușește să se mențină în formă: „Mi-e foame de când mă știu”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Vara vine cu deschiderea circulației pe un nou lot de pe Autostrada A0. Secțiunea dintre Afumați și Cernica va fi deschisă
Descopera.ro
De ce turcii fac cafea la nisip?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
Incident medical fără precedent la bordul ISS: Un astronaut NASA a rămas brusc fără voce