Prima pagină » Actualitate » Dosarul lui Mario Iorgulescu, pe rol la Curtea de Apel București / Fiul președintelui LPF, condamnat la 15 ani și 8 luni de închisoare

Dosarul lui Mario Iorgulescu, pe rol la Curtea de Apel București / Fiul președintelui LPF, condamnat la 15 ani și 8 luni de închisoare

Dosarul lui Mario Iorgulescu, pe rol la Curtea de Apel București / Fiul președintelui LPF, condamnat la 15 ani și 8 luni de închisoare

Pentru Mario Iorgulescu, miercuri, 18 octombrie, este o zi decisivă. Fiul președintelui LPF ar putea să-și afle sentința definitivă în dosarul în care este acuzat că a ucis un tânăr, accidentându-l mortal cu mașina.

În 20189, Mario Iorgulescu s-a urcat la volan băut și sub influența drogurilor. A făcut accident de mașină, în care și-a pierdut viața un om.

Curtea de Apel București are pe rol dosarul lui Iorgulescu jr.

Au trecut 4 ani de la producerea teribilului accident de pe Șoseaua Chitila, din Capitală.

Verdictul final s-ar putea da astăzi, 18 octombrie. În urmă cu o săptămână, magistraţii Curţii de Apel Bucureşti au amânat pe miercuri, 18 octombrie, pronunțarea sentinței.

În primă instanţă, Mario Iorgulescu a fost condamnat la 15 ani și 8 luni de închisoare, dar avocații lui au făcut apel.

Fiul șefului Ligii Profesioniste de Fotbal, Gino Iorgulescu, s-a urcat la volan sub influența drogurilor și a băuturilor alcoolice și a accidentat mortal un tânăr, în vârstă de 24 de ani.

La scurt timp după producerea tragediei, Mario Iorgulescu a fost scos din țară, părinții lui ducându-l în Italia, la tratament, într-o clinică de specialitate. S-a speculat că Mario suferă de tulburări psihice și are nevoie de cea mai bună îngrijire.

El nu s-a mai întors în țară de atunci, petrecându-și timpul în special prin  clinici de specialitate din Italia.

Apărătorii lui Mario Iorgulescu au reușit să blocheze orice încercare a statului român de a-l aduce în ţară pe clientul lor. Refuzul s-a bazat pe argumentul că Mario nu este apt din punct de vedere psihic să participe la aceste procese şi audieri.

Totuși, chiar dacă s-au invocat și în instanță problemele psihice ale acestuia, judecătorii primei instanțe nu au ținut cont și l-au condamnat la 15 ani şi 8 luni de închisoare.

Rămâne de văzut ce decizie se va da azi la Curtea de Apel Bucureşti.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Gripă: Două noi decese, înregistrate în România
Digi24
Scandal uriaș la Hollywood: Will Smith, acuzat de „comportament prădător” și „grooming” de un violonist din turneul său
Cancan.ro
Loredana Groza, îngenuncheată de durere la înmormântarea tatălui. Momentul în care artista a cedat lângă sicriu
Prosport.ro
Loredana Groza, mărturisire care a mișcat-o pe Simona Halep înainte ca tatăl artistei să se stingă din viață
Adevarul
Ce le spune o româncă născută în Haiti celor care o atacă pentru culoarea pielii: „Identitatea culturală nu se măsoară în sânge”
Mediafax
Avalanșă de mari dimensiuni în Munții Făgăraș, declanșată accidental de doi schiori
Click
Anunțul momentului pentru românii care stau la casă! Singura construcție din curte pentru care nu mai iei amendă de până la 100.000 de lei
Digi24
Vladimir Putin i-a trimis lui Donald Trump „dovezile” că Volodimir Zelenski a vrut să-l asasineze
Cancan.ro
Cum au apărut Loredana Groza și fratele ei la înmormântarea tatălui lor. Ținuta atipică aleasă de artistă
Ce se întâmplă doctore
Cum a ajuns să arate acum Daniela Gyorfi din cauza intervențiilor estetice! Fanii s-au șocat când au văzut-o
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cea mai scumpă Dacia Bigster. Transformare radicală pentru cel mai nou SUV din gama Dacia
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Ultima rudă a păsării dodo, observată într-o pădure tropicală îndepărtată din Samoa