Prima pagină » Actualitate » Dr. Maria Păunel, despre rolul alimentației corecte în startul zilei: „La masă trebuie să fim FERICIȚI”

Dr. Maria Păunel, despre rolul alimentației corecte în startul zilei: „La masă trebuie să fim FERICIȚI”

În cadrul podcastului de sâmbătă, 5 iulie, pe canalul „Altceva cu Adrian Artene”, dr. Maria Păunel a abordat un subiect esențial pentru sănătatea zilnică: rolul micului dejun în echilibrul organismului. Pornind de la întrebarea gazdei emisiunii – „Ce înseamnă un mic dejun oportun pentru o zi echilibrată?”, medicul a subliniat că prima masă a zilei nu trebuie să fie doar nutritivă, ci și asociată cu o stare de bine emoțională.

„Când ne punem la masă, trebuie să fim fericiți”, a spus dr. Păunel, evidențiind faptul că socializarea sănătoasă poate începe cu un ceai.

Ce ar trebui să conțină micul dejun

Specialista a detaliat, într-o manieră practică, mai multe variante de mic dejun, în funcție de nevoile și preferințele individuale:

  • Varianta proteică: ou fiert sau poșat, eventual cu legume și puțină brânză. Iar cei care preferă și carne o pot integra fără probleme, dar cât mai moderat și echilibrat;
  • Varianta cerealieră: cereale integrale (musli) cu lapte vegetal (de cocos, migdale etc.) sau iaurt. Aceasta este o opțiune excelentă pentru cei care preferă fibrele și digestia ușoară;
  • Varianta mediteraneană: legume proaspete, brânzeturi light, fructe, eventual în combinație cu semințe și uleiuri sănătoase.

Dr. Păunel a ținut să precizeze că toate recomandările sunt valabile pentru persoanele sănătoase, fără patologii digestive sau metabolice.

De asemenea, a adus în discuție și divergențele existente în rândul nutriționiștilor legat de includerea laptelui, a brânzeturilor și a cărnii în alimentația de dimineață, subliniind că aceste decizii trebuie adaptate fiecărui individ.

„Nu există o formulă unică a micului dejun perfect”, a declarat medicul, arătând că idealul este diversitatea alimentară, simplitatea preparatelor și adaptarea la stilul de viață al fiecăruia.

„Micul dejun e foarte important. Vorbim de omul sănătos acum, nu vorbim de patologie. Eu le spun la pacienți, domnule, când ne punem la masă, trebuie să fim fericiți, că noi  cel mai mult socializăm la mese, cu apă, cu ceai, cu vin, cu ce vrea fiecare”.

Cine este dr. Maria Păunel

Medic primar gastroenterolog în cadrul Spitalului „Sf. Pantelimon” și Memorial Hospital, dr. Păunel are o experiență solidă în endoscopie superioară și ecografie abdominală, cu peste 20 de ani de activitate dedicată sănătății digestive. Specializarea sa include diagnosticarea şi tratamentul ulcerelor, refluxului, gastritei sau tumorilor digestive.

Podcastul „Altceva cu Adrian Artene” cu dr. Maria Păunel a fost o lecție clară, bazată pe practică medicală și știință. Iată de ce sfatul pentru o dietă perfectă este să începem cu ritualuri simple, cum ar fi hidratarea. Eliminarea toxinelor, digestia sănătoasă și evitarea excesele alimentare conduc spre o viață echilibrată.

Podcastul „Altceva cu Adrian Artene” este difuzat în fiecare sâmbătă, de la ora 19:00, și s-a impus deja ca un spațiu de reflecție autentică. Aici, invitații nu vin doar cu experiențe, ci și cu soluții, iar fiecare episod devine o conversație despre sens, responsabilitate și claritate – fie că vorbim despre finanțe, cultură sau viață în general.

Vezi integral podcastul „Altceva cu Adrian Artene” ediția din 5 iulie 2025.

CITEȘTE ȘI:

Ce să mănânci dimineața ca să slăbești sănătos. IDEI pentru un mic dejun sățios și energizant

Ce recomandă nutriționiștii pentru un mic dejun cu adevărat energizant. Iată ce trebuie să mâncăm dimineața

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarmă pentru tineri: conservantul alimentar care apare în tot mai multe cazuri fatale
Digi24
Unul din cei mai importanți bancheri din Rusia are vești proaste pentru Putin. „Vom ajunge la o criză socială”
Cancan.ro
Imaginile verii de la mare! A “pupat” gardul și a lustruit Audiul. De fapt, “distracția” a avut loc în parcarea de la LOFT
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Câți ani de necontributivitate sunt asimilați pentru pensionare
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Cum prepară Carmen Brumă înghețata cu cafea. Rețeta simplă, perfectă pentru zilele călduroase
Digi24
Cine sunt cele trei personalități din lume care pot călători fără pașaport. Explicațiile din spatele acestor excepții
Cancan.ro
Alertă seismică în România! Un nou cutremur a fost înregistrat în Vrancea
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Motorina s-a ieftinit cu aproape 70 de bani. Ce prețuri afișează astăzi benzinăriile
Descopera.ro
Un meteorit marțian rar păstrează indicii nemaivăzute despre interiorul Planetei Roșii
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Carol al II-lea și capcana germană. De ce apropierea de Hitler nu a putut salva România