Prima pagină » Actualitate » Drept la replică privind articolul „Greu cu matematica la Kaufland! Câți lei costă 1 kg de ceafă de porc, la reducere cu 23%. Reacția Asociației pentru Protecția Consumatorilor”

Drept la replică privind articolul „Greu cu matematica la Kaufland! Câți lei costă 1 kg de ceafă de porc, la reducere cu 23%. Reacția Asociației pentru Protecția Consumatorilor”

Drept la replică privind articolul „Greu cu matematica la Kaufland! Câți lei costă 1 kg de ceafă de porc, la reducere cu 23%. Reacția Asociației pentru Protecția Consumatorilor”

Kaufland România oferă, printr-un drept la replică, următoarele precizări cu privire la articolul „Greu cu matematica la Kaufland! Câți lei costă 1 kg de ceafă de porc, la reducere cu 23%. Reacția Asociației pentru Protecția Consumatorilor”, publicat în data de 12.07.2022:

„Informarea corectă este o prioritate pentru compania noastră. În acest sens, dorim să aducem completări și clarificări importante cu privire la publicarea unor informații nedocumentate, care pot manipula opinia publică.

Prețurile afișate pe etichetele produselor semnalate în articolul «Greu cu matematica la Kaufland! Câți lei costă 1 kg de ceafă de porc, la reducere cu 23%. Reacția Asociației pentru Protecția Consumatorilor» sunt corecte.

Conform politicii de preț, procentul discountului se comunică la raft fără zecimale, iar acesta se
calculează în favoarea clienților.

Astfel, pentru Ceafa Red Garlic, reducerea de 23,08% este preluată și afișată conform politicii de preț, în speță 23%, iar pentru Ceafa de porc, reducerea de 33,34% este afișată în mod corect, ca 33%

În acest caz, reiterăm faptul că prețurile sunt calculate și afișate corect. Mai mult decât atât, chiar și în cazul unei erori de calcul, așa cum insinuează articolul la care facem referire, aceasta ar fi fost în favoarea clienților Kaufland.

Prin urmare, este clar că scopul acestui articol și implicit al postării inițiale pe Facebook, este de a denigra imaginea societății noastre și nu de a apăra drepturile consumatorului, așa cum pretind cei de la Asociația pentru Protecția Consumatorilor”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Horoscop 30 decembrie 2025: Echilibru și introspecție la final de an pentru două zodii
Digi24
Orașul unde taxa pe gunoi crește cu 70%. Revoltați, localnicii amenință că vor plăti la sfârșitul anului viitor: „Avem alte priorități”
Cancan.ro
BREAKING despre Dan Petrescu! Din păcate, e adevărat
Prosport.ro
Gigi Becali a donat sume imense pentru terminarea mănăstirii din Rwanda. Reacția din Africa a venit imediat
Adevarul
Raport cutremurător: zeci de soldați moldoveni bătuți crunt în cazarme, unii au ajuns la spital cu traumatisme grave și fracturi severe
Mediafax
Cine va plăti noua taxă de 25 lei pentru coletele extracomunitare în România
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Putin a pus ochii pe o nouă țară. Cum vrea liderul de la Kremlin să-și impună puterea
Cancan.ro
Imaginile apărute după moartea contabilei din Sibiu dau peste cap ancheta. Femeia suspectată că și-a ucis mama pentru avere ochise deja o altă moștenire
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un radar fix cu inteligență artificială a înregistrat peste 1.000 de abateri, în doar 4 zile
Descopera.ro
Este bine sau rău ca elevii să aibă teme de vacanță?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
De ce pisicile miaună mai mult la bărbați decât la femei?