Prima pagină » Actualitate » Europarlamentarul Mihai TUDOSE despre comisarul european desemnat de ROMÂNIA: Mi-e greu să cred că domnul Ciolacu îl va desemna pe domnul Iohannis

Europarlamentarul Mihai TUDOSE despre comisarul european desemnat de ROMÂNIA: Mi-e greu să cred că domnul Ciolacu îl va desemna pe domnul Iohannis

Ideea că europarlamentarul social-democrat Mihai Tudose s-ar „duela” cu președintele Klaus Iohannis pentru funcția de comisar european a stârnit foarte multe discuții în presa austriacă. Dacă este adevărat sau, nu, a răspuns chiar Mihai Tudose ziaristului Radu Tudor, de la Antena 3 CNN. 

Europarlamentarul social-democrat Mihai Tudose spune că nu putem ști cine va fi comisarul european desemnat de premierul Marcel Ciolacu să ne reprezinte în parlamentul European până nu vom ști ce portofoliu vom avea. Acesta consideră că reprezentantul României trebuie să aibă și legătură cu domeniul.

Eu ce să vă spun, deocamdată, nu știm ce portofoliu avem. Ideea de a candida un nume pentru orice portofoliu, eu o dezavuez. Nu suntem toți bune la toate. Adică nu poți să fii și la geografie, și la desen tehnic, și la muzică, și la balet. Haideți să vedem ce portofoliu avem! Eu știu că această desemnare, acesta este atributul primului ministru.  Mi-e greu să cred că domnul Ciolacu îl va desemna pe domnul Iohannis, a spus Mihai Tudose.

În ceea ce-l privește pe acela care va negocia acest post pentru România, europarlamentarul social-democrat a spus că sarcina îi revine președintelui Klaus Iohannis.

Se negociază, teoretic, așa cum am spus la început, reprezentantul nostru în consiliu este președintele României.  Există și negocieri pe familii politice, fiindcă acolo lucrurile se întâmplă începând de la gender balance, ca să fie jumate femei, jumate bărbați, până la negocierea pe familii politice. Fiecare familie politică primește cumva cam ca la noi, în funcție de importanța dimensiunea familiei politice respective,  se negociază niște portofolii, iar apoi portofoliile respective sunt negociate și apoi redistribuite în interiorul familiei politice la țările membre, în funcție de fiecare dimensiuni și de câte voturi are în Parlament ca să asigure majoritatea necesară investirii acestui guvern.

Însă, președintele Klaus Iohannis, chiar dacă este responsabil de negocierea funcției de comisar european, nu se poate autopropune, a mai spus Mihai Tudose.

Nu merge decât cu semnătura primului-ministru.

CITEȘTE ȘI:

Mihai Tudose comentează ACID un video în care Nicolae Ciucă afirmă că prezidențialele vor avea loc în septembrie: Vizionați și trageți concluziile!

Ape agitate înainte de Coaliția de joi, cu privire la data alegerilor prezidențiale. Mihai Tudose: „Vedem unde e majoritatea și ASTA e”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Proiect de lege: scutire de impozit pe venit pentru părinții cu doi copii. Măsura merge la vot final în Camera Deputaților
Digi24
Cine este Maria Julissa, femeia care ar fi stârnit un adevărat război în Mexic, după uciderea liderului de cartel El Mencho
Cancan.ro
BREAKING. Măruță A REVENIT în spațiul monden. A semnat un nou contract în urmă cu puțin timp
Prosport.ro
FOTO. Ana Maria e considerată cea mai frumoasă fotbalistă din lume!
Adevarul
Consilier al guvernatorul BNR: România a pierdut 8 miliarde de euro în două zile înaintea turului doi al prezidenţialelor
Mediafax
Cum s-a ajuns la războiul dintre Pakistan si Afganistan
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Verdict pentru Dorian Popa! Ce au decis judecătorii după ce a fost prins drogat la volan
Cancan.ro
Milionarul lui Halep, la un pas să pună mâna pe o comoară de 4,5 mil €. Tun financiar uriaș!
Ce se întâmplă doctore
Cum a reușit Mihai Dedu să slăbească 36 de kilograme în mai puțin de un an! A ținut o dietă drastică: „Nu pot să mă laud că a fost simplu”
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Dorian Popa, condamnat definitiv la închisoare pentru conducere sub influența drogurilor. Cum va executa pedeapsa
Descopera.ro
O stea colosală și-a schimbat brusc culoarea!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La coafor: – Vă iau pe la spate? Clienta...
Descopera.ro
Giganții americani de Inteligență Artificială acuză China de furt