Prima pagină » Actualitate » EXCLUSIV | Sile Cămătaru ar putea fi eliberat pe caz de boală. Liderul interlop din București ar suferi de mai multe afecțiuni grave

EXCLUSIV | Sile Cămătaru ar putea fi eliberat pe caz de boală. Liderul interlop din București ar suferi de mai multe afecțiuni grave

EXCLUSIV | Sile Cămătaru ar putea fi eliberat pe caz de boală. Liderul interlop din București ar suferi de mai multe afecțiuni grave

Liderul interlop Vasile Balint, alias Sile Cămătaru, a cerut să fie eliberat din închisoare, pe caz de boală. Instanța i-a cerut deținutului să depună la dosar acte medicale, condițiile în care acesta susține că suferă de o boală cronică gravă și ar avea inclusiv probleme cardiace.  

Devenit un adevărat veteran al pușcăriilor, Sile Cămătaru a fost condamnat definitiv în ianuarie 2020, la 6 ani de închisoare, pentru proxenetism, după ce anchetatorii au probat că acesta conducea o rețea care furniza prostituate pentru turiștii străini care frecventau hotelul Marriott, din Capitală. La cei șase ani s-a mai adăugat un rest de pedeapsă de 3 ani, astfel că fratele lui Nuțu Cămătaru s-a trezit din nou în fața unei pedepse aspre.

În detenție, liderul interlop din București ar fi întâmpinat mai multe probleme de sănătate. Suferind de diabet, acesta s-ar fi îmbolnăvit, mai întâi, de COVID-19, după care ar fi întâmpinat și unele probleme de natură cardiacă.

Încarcerat la Penitenciarul Mioveni, județul Argeș, Sile Cămătaru a cerut la Judecătoria Pitești să fie pus în libertate,  =cu toate că, din cei nouă ani, a executat numai trei. La termenul din 24 mai, instanța a amânat cauza și i-a pus în vedere ca, până în 14 iunie, când va fi adus din nou la Judecătorie, să aducă documente medicale justificative.

Sile Cămătaru trebuie să facă rost de acte medicale

În același timp, judecătorul a anunțat că la Penitenciarul Mioveni va fi trimisă o adresă prin care se va solicita data la care deținutul „devine propozabil în vederea liberării condiţionate și data la care acesta poate fi liberat la termen”.

Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 susţin că, în perioada iunie – octombrie 2014, ajutat de omul său de încredere, cunoscutul proxenet Adrian Panduru, zis Limbă, Sile Cămătaru ar fi creat toate condițiile de lucru pentru cel puțin patru prostituate.

Adrian Panduru se ocupa de racolarea clienților, îndeosebi israelieni care veneau la Marriott să joace la cazinou, în condițiile în care, în Israel, jocurile de noroc sunt interzise. Tariful prostituatelor era aproximativ 100 de euro sau 400 de lei pentru o oră, iar sumele creșteau în funcție de prelungirea duratei în care femeia rămânea în camera de hotel a clientului.


CITEȘTE ȘI:

EXCLUSIV | Petre Geamănu, dat afară de Mitică Dragomir din afacerea „Lacul Băneasa”

IMAGINI EXCLUSIVE. Coldea, Dîncu & finuțul Popică au prânzit cu doamnele la libanez! Claudiu Târziu a ”băgat” și el capul în tabloul aproape familial

EXCLUSIV | Deținutul Cristian Rizea, păzit și când merge la duș: ”Este amenințat în continuare și înjurat, toți sunt scoși afară, face baie singur”

EXCLUSIV | Cum a încercat Cristian Popescu Piedone să scape mai repede de la închisoare. Fostul primar a ajuns la munca de jos

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
19 ani de la referendumul pentru demiterea președintelui Traian Băsescu - Cronologia
Digi24
Ce înseamnă „Bangaranga”: piesa Darei a câștigat concursul Eurovision 2026, o premieră pentru Bulgaria
Cancan.ro
Dovada clară că Andreea Bălan a terminat-o cu Petrișor Ruge. Cu cine l-a schimbat, după ce nu l-a invitat nici la nuntă
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
România MAGA sau România europeană? Sfatul de la Oxford, după un an de mandat al lui Nicușor Dan: „Acest lucru trebuie prevenit”
Mediafax
Iranul înființează un nou organism pentru supravegherea Strâmtorii Ormuz
Click
Reacția lui Octavian Ursulescu, după ce Ucraina și Moldova ne-au dat 3 puncte la Eurovision 2026: „E trist și dureros, ne sunt datoare rău!”
Digi24
Ce va face PNL dacă Nicușor Dan propune un premier tehnocrat. Emil Boc: „Lucrurile sunt foarte clare”
Cancan.ro
Detaliul care răstoarnă ANCHETA în cazul lui Cristian Staicu, medicul anestezist găsit mort în apartamentul său
Ce se întâmplă doctore
Imagine virală cu o legendă a muzicii românești. O recunoști pe fetița din fotografie?
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Trebuie să faci ITP la motocultor dacă circuli cu el pe drumurile publice?
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
Bancuri cu şoferi: – Ți-am zis că nu e ok cu BMW-ul pe linia de tramvai...
Descopera.ro
Donald Trump nu renunță la Groenlanda. De ce sunt îngrijorați liderii groenlandezi?