Prima pagină » Actualitate » EXCLUSIV VIDEO | De ce nu s-a circulat, în acest an, de la Craiova la Slatina pe Drum Expres. Ionel Scrioșteanu: ”Am încercat să mobilizăm acest constructor”

EXCLUSIV VIDEO | De ce nu s-a circulat, în acest an, de la Craiova la Slatina pe Drum Expres. Ionel Scrioșteanu: ”Am încercat să mobilizăm acest constructor”

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a reziliat contractul cu firma italiană Tirrena Scavi, constructorul lotului 1 din Drumul Expres Craiova – Pitești, secțiunea Craiova – Robănești, de 17,7 kilometri, deoarece nu a respectat termenii contractuali. Ionel Scrioșteanu, secretar de stat în Ministerul Transporturilor, a spus, la GÂNDUL EXCLUSIV, că s-a ajuns la această decizie după mai multe discuții și încercări de a mobiliza constructorul italian să continue lucrările într-un ritm cât mai bun.

Acest lot ar fi trebuit să fie gata la sfârșitul acestui an și să fie deschis circulației în 2023, însă stadiul lucrărilor abia a ajuns la 53 la sută.

“Am încercat, și la nivel de minister, și la nivel de CNAIR, tot felul de variante de lucru, în așa fel încât să putem să mobilizăm acest constructor sau să putem să-l aducem într-un ritm care să permită continuarea lucrărilor într-un ritm cât de cât bun și să țină pasul cu realizarea acestui obiectiv, Craiova – Pitești”, a spus Ionel Scrioșteanu, secretar de stat în Ministerul Transporturilor.

”Să nu stăm ani de zile până să avem un constructor”

Dacă lotul 3 al DEx Craiova  Pitești, Slatina – Colonești (aproape 32 km) are ca termen de dare în circulație anul 2023 – și s-ar adăuga, astfel, la cei 40 de kilometri dați deja în trafic (Robănești – Craiova) -, rămâne ca în 2024 întreaga șosea de mare viteză să fie gata.

“Depinde, anul acesta, de cât se mobilizează unii constructori să dea înainte de termen, în trafic. Eu sper să reușim să aplicăm în cadrul acestei proceduri de reziliere acea prevedere legislativă pe care am aprobat-o relativ recent, care să ne permită o negociere directă cu firmele care au fost în procedură în cadrul licitației cu care s-a semnat cu acel antreprenor, iar timpul până la care să avem un constructor din nou în șantier să fie foarte scurt, să nu stăm, cum am stat până acum, ani de zile până să avem un constructor”, a adăugat Ionel Scrioșteanu.

Urmăriți interviul integral:


CITEȘTE ȘI:

EXCLUSIV VIDEO | Ionel Scrioșteanu: ”Până în 2025 vom avea cel puțin 80% din Autostrada Moldovei dată în trafic”

EXCLUSIV VIDEO | Când se va putea circula de la Constanța la Nădlac pe autostradă. Ionel Scrioșteanu: ”Loturile 2 și 3 din Autostrada Sibiu – Pitești sunt cele mai grele și cele mai scumpe. Anul 2028 este cel mai aproape de realitate”

EXCLUSIV VIDEO | Când ar putea scăpa șoferii de traficul de coșmar de pe Centura Capitalei, între A1 și A2. Ionel Scrioșteanu: Inelul de Sud al Capitalei, la nivel de autostradă, va fi gata în 2024

EXCLUSIV VIDEO | Ionel Scrioșteanu: 400 de kilometri de drum de mare viteză, finalizați în 2024 și 2025

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Tragedie CUMPLITĂ! O familie întreagă a murit din cauza unui IPHONE. Cum s-a întâmplat
Digi24
VIDEO Unt vs. margarină. Cel mai nou „război” de pe rețelele sociale are un efect neașteptat: coadă de sute de metri la merdenele
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Prosport.ro
Cea mai nonconformistă boxeră și-a sărutat pe gură adversara înainte de luptă. Face o avere din imaginile cu ea
Adevarul
„Ce-ai, bă, ești bulangiu?” Român filmat și urmărit după ce a furat din rucsacul unor turiști, în Italia. Val de reacții după apariția imaginilor
Mediafax
„Arde ouăle și scuipă în ele”. Ce a scris un chelner pe bonul de comandă despre un client
Click
De la un telefon la o tragedie cumplită. Fiul și părinții lui au murit după ce au căzut de pe o stâncă
Digi24
„Teroarea plutitoare” a invadat plajele din Europa. Cum ajung aceste animale veninoase tot mai des în Mediterana și Atlanticul de Nord
Cancan.ro
Șoferii de peste 68 de ani NU mai au voie să urce la volan. Mulți români sunt afectați!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Andreea Esca în costum de baie la 53 de ani. Imaginile publicate de știristă! Fanii au rămas uimiți
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum s-a descurcat Zoe Florescu Potolea în prima sa cursă de F1 Academy?
Descopera.ro
A fost descoperită cea mai rapidă stea din Calea Lactee
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
Legătura dintre vitamina B12 și cancer. Ce au descoperit oamenii de știință?