Prima pagină » Actualitate » Experiența UMILITOARE trăită de o româncă în Budapesta. „Ceva ireal, pe lângă frigul crud, oamenii erau și mai cruzi“

Experiența UMILITOARE trăită de o româncă în Budapesta. „Ceva ireal, pe lângă frigul crud, oamenii erau și mai cruzi“

Experiența UMILITOARE trăită de o româncă în Budapesta. „Ceva ireal, pe lângă frigul crud, oamenii erau și mai cruzi“

Mulți turiști români se plâng tot mai des de experiențe neplăcute în Ungaria și Bulgaria, când călătoria cu trenul spre Viena, prin capitala Ungariei, tinde să devină o experiență de evitat.

Astfel că drumul cu trenul spre Austria sau spre Ungaria, ca și cel cu trenul înapoi spre România, este un coșmar cu repetiție și nimeni nu ia măsuri pentru ca „trenurile groazei” să nu le mai strice concediile oamenilor.

O româncă a relatat pentru Adevărul experiența neplăcută pe care a avut-o, de curând, în Budapesta.

„Am plecat cu trenul din București către Viena, pe 29 noiembrie 2023, cu o întârziere de 20 de minute. Am avut bilet la cușetă. După intrarea în Ungaria, pe la 6 dimineața, am fost dați jos din acest tren «direct» către Viena, în Budapesta. După o oră și jumătate de stat în frig, am fost preluați de un tren (evident fără cușetă) cu scaune normale către Viena”, a relatat tânăra.

Însă problemele nu s-au oprit aici. La întoarcere, lucrurile aveau să se complice și mai mult.

„La întoarcere, însă, plecare pe 3 decembrie 2023, începe o altă nebunie. Din Viena trenul vine cu întârziere de două ore. Imediat după intrarea în Ungaria ne-au dat jos. Fără explicații. Am alergat după trenuri către Gyor, iar de la Gyor au fost trei trenuri către Budapesta. Fiecare a prins ce a putut”, a mai spus ea.

Haosul a căpătat note dramatice imediat ce oamenii au realizat că exista o variantă și mai bună.

„Am ales unul, însă, în ultima clipă, oamenii au început să sară din el, printre care și noi, pentru a prinde un altul către Budapesta Keleti. Trenul către România era la ora 19.10”, a adăugat ea.

Doar că șeful de tren de la CFR a refuzat să îi aștepte pe cei întârziați.

„Am ajuns în Budapesta cu întârziere de aproximativ 20 de minute, cu insistențe ca trenul de România să ne aștepte. Nimic, însă, de data asta CFR-ul a fost punctual… În gara din Budapesta, ceva ireal. Pe lângă frigul crud, oamenii și mai cruzi. Două ore am încercat să luăm bilete pentru trenul de 22.45 spre România. Când am renunțat la luptă, doamna de la ghișeu ne-a chemat înapoi și ne-a spus că vom avea bilete. Fără locuri, însă. Am luat așa, de disperare să ajungem acasă”, a povestit ea.

Doar că, de această dată, trenul CFR nu a mai fost la fel de punctual ca atunci când oamenii s-au rugat să îi aștepte câteva minute.

„De data asta, însă, CFR-ul a întârziat, rezultând astfel o plecare întârziată cu aproximativ 30 de minute. Un haos și o debandadă totală, oameni disperați, înfrigurați care alergau cu bagajele în spate. Am ales trenul crezând că vom avea parte de o experiență decentă, mai odihnitoare ca o călătorie cu mașina, însă s-a transformat într-un fiasco total”, a mărturisit femeia.

Evident, pe parcurs, după intrarea în România, trenul nu doar că nu a recuperat întârzierea cu care plecase spre România, dar a adunat o oră de întârziere până la București.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazia Măgarilor: oamenii s-au trezit cu o mulțime de măgari în curțile lor, prin oraș, dând buzna și la nunți sau alte petreceri
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Iubita lui Cristiano Ronaldo, în costum de baie în vacanța din Golful Persic
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Vreme mohorâtă la vot: Ploi slabe și 4-6 grade în București
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Pilot american de F-16, premiat pentru manevre excepționale împotriva rebelilor Houthi. Cum a supraviețuit unui baraj de ra
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Iată cum căsătoria te poate feri de obezitate!