Prima pagină » Actualitate » FOTO | Imagini sfâșietoare din Ucraina. „Adăpostul se umple de copii care țin în mâini cărți de colorat”

FOTO | Imagini sfâșietoare din Ucraina. „Adăpostul se umple de copii care țin în mâini cărți de colorat”

Imagini sfâșietoare au fost surprinse în Ucraina. Mai mulți părinți și-au luat copiii și s-au adăpostit la metrou, locul unde încearcă să se protejeze de atacul Rusiei asupra țării lor.

Oamenii încearcă să scape de atacul militar al Rusiei asupra Ucrainei.

Îmbrăcați doar cu hainele de pe ei și cu rucsacii în spate, ucrainenii au plecat de la primele ore ale dimineții, imediat ce sirenele au început să anunțe invazia militară.

Jurnalistul Guardian Luke Harding din Kiev scrie pe Twitter că sunt puțini oameni pe străzi, iar unii locuitori stau la coadă la bancomate.

„Adăpostul nostru din Kiev se umple acum de familii cu copii mici. Copiii țin cărți de colorat. Șfâșietor”, a scris el pe Tiwtter.

„Nimeni de aici nu poate să creadă că se întâmplă cu adevărat”

Corespondentul BBC pentru Europa de Est, Sarah Rainsford, care se află în orașul Kramatorsk din regiunea Donbas din Ucraina, spune că locuitorii sunt „șocați și îngroziți cu privire la ce ce ar putea urma”.

Ea spune că situația din zonă este „complet neclară”.

„Oamenii au ieșit pe străzi noaptea trecută în acest oraș – fluturau steagul ucrainean. Au spus că acesta este pământul lor. Nu mergeau nicăieri…. Asta este ceea ce oamenii se așteptau, au așteptat, dar nimeni de aici nu poate să creadă că se întâmplă cu adevărat.”

Președintele rus Vladimir Putin a ordonat, joi dimineață, o operațiune militară în estul Ucrainei, în ceea ce părea a fi începutul războiului în Europa, în încercarea opririi expansiunii NATO către est.

Vladimir Putin a spus că a autorizat o operațiune militară specială în zonele separatiste din estul Ucrainei, iar ciocnirile dintre forțele ruse și ucrainene sunt doar o chestiune de timp.

Cu câteva ore mai devreme, separatiștii pro-ruși au adresat Moscovei o cerere de ajutor pentru a opri presupusa agresiune ucraineană – afirmații pe care Statele Unite le-au respins drept propagandă rusă.

Putin a spus că a ordonat forțelor ruse să protejeze poporul și a cerut forțelor ucrainene să depună armele.

Recomandarea video

Mediafax
„Cel mai frumos loc de pe Pământ” – destinația europeană aproape lipsită de turiști, cu hoteluri de la 35 de euro pe noapte
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Prezența crește pe seară. Director INSCOP: Va câștiga cine a făcut ceva treabă în București / Cum arată situația în prezent
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un nou studiu sugerează că oamenii arhaici erau vânători pretențioși