Prima pagină » Actualitate » Gabriela Firea, ÎNCREZĂTOARE în șansele sale pentru un nou mandat la Primăria Capitalei: „Oamenii rememorează ceea ce am făcut în cei patru ani”

Gabriela Firea, ÎNCREZĂTOARE în șansele sale pentru un nou mandat la Primăria Capitalei: „Oamenii rememorează ceea ce am făcut în cei patru ani”

Gabriela Firea, candidatul PSD la Primăria Capitalei, s-a declarat încrezătoare în ceea ce privește câștigarea unui nou mandat.

„Am zilnic foarte multe întâlniri cu oameni, din cartierele Bucureștiului, din toate cele șase sectoare, și îmi transmit un sentiment bun, și anume acela că și-ar dori, în majoritate, să vin din nou la Primăria Capitalei și rememorează ceea ce am făcut în cei patru ani de mandat și chiar astăzi, și ieri și alaltăieri și în toate zilele îmi spuneau să vin mai repede, să închei Prelungirea Ghencea, pentru că nu s-a avansat absolut deloc cu acel proiect așteptat de 20 de ani. Noi l-am început, l-am lăsat într-un stadiu foarte serios și nu s-a mai întâmplat nimic. Să continue etapa a 2-a a Podului Ciurel, iarăși, un obiectiv foarte important, 50 de milioane de euro. E adevărat, cetățenii au dreptate că nu duce nicăieri. Păi… pentru că nu s-a continuat etapa a 2-a până la Centură și până la Autostradă.

De asemenea, Spitalul Metropolitan… am predat un proiect tehnic și un studiu de fezabilitate, am început fundația, din păcate, lucrările au încetat și alte multe pe care le-am realizat în mandat și oamenii acum așteaptă să fie terminate și să se înceapă proiecte noi. (…) Este o luptă, de asemenea, pentru atragerea fondurilor europene. Acest fapt nu mi-l neagă nici măcar actualul primar, și anume că împreună cu echipa mea am reușit să atragem peste 1.000.000.000 euro, fonduri europene, pentru transportul public în comun, lupta în mod real cu poluarea, de asemenea, pentru termie, înlocuirea conductelor foarte vechi de 40-50 de ani de termoficare. Și aceste lucruri nu pot fi contrazise, pentru că ele reprezintă realități și în continuare trebuie să depunem proiecte bune pentru a atrage fonduri europene. Bani… niciodată nu sunt suficienți, știți asta, și atunci managerul trebuie să găsească fonduri”, a declarat Gabriela Firea la B1 TV.

FOTO – Captură video: B1 TV

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O țară în care lucrează sute de mii de români discută creșterea vârstei de pensionare
Digi24
Putin reînvie „poporul sovietic”. România este vizată de o nouă lege promulgată de către dictatorul de la Kremlin
Cancan.ro
S-a aflat acum! Ce alimente au consumat Antonella și Sara în Ajunul Crăciunului. Ar fi fost contaminate, potrivit specialiștilor. Poliția are deja 5 suspecți
Prosport.ro
FOTO. Diana Munteanu arată impecabil în costum de baie, la 47 de ani. Imaginile de pe plaja din Maldive sunt spectaculoase
Adevarul
Raport cutremurător: zeci de soldați moldoveni bătuți crunt în cazarme, unii au ajuns la spital cu traumatisme grave și fracturi severe
Mediafax
Meteorologii ANM fac anunțul cu privire la primele zile din 2026. Temperaturi neobișnuite la început de an
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mimica lui Zelenski când Trump a spus că Putin vrea să ajute Ucraina să reușească
Cancan.ro
Vlăduța Lupău a primit o nouă LOVITURĂ, după ce s-a aflat că numele ei apare într-un dosar penal internațional. Unde a fost de urgență luni, 29 decembrie
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un tunner german a desenat viitoarea Dacia. Randările cu C-Neo care aprind discuțiile
Descopera.ro
Este bine sau rău ca elevii să aibă teme de vacanță?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Nevastă-mea s-a tâmpit… Ștrulă: – De ce?
Descopera.ro
Trump este singurul care îl poate obliga pe Putin să facă pace, transmite șeful NATO