Prima pagină » Actualitate » GALERIE FOTO | Cum au fost salvați doi turiști din Făgăraș, din zona lacului Călțun: „Elicopterul nu a reușit să treacă munții”

GALERIE FOTO | Cum au fost salvați doi turiști din Făgăraș, din zona lacului Călțun: „Elicopterul nu a reușit să treacă munții”

Doi bărbați din Sovata, de 27 respectiv 30 de ani, au fost salvați noaptea trecută din Făgăraș. Unul dintre ei a făcut entorsă la un picior, iar celălalt era epuizat după ore bune de mers pe munte.

Cei doi se aflau în zona lacului Călțun când au sunat la 112, iar către ei au plecat mai multi salvamontiști care se aflau la Cota 2.000, în Argeș.

Totodată a fost solicitat și sprijinul elicopterului SMURD. Acesta a fost ridicat, însă, nu a putut ajunge în zona indicată din cauza valurilor de ceață, deși a încercat să treacă munții de mai multe ori.

„A fost pentru prima dată când elicopterul s-a retras. A încercat să treacă munții de mai multe ori, dar veneau valuri de ceață. Așadar, am organizat acțiunea terestru”, susține Ion Sănduloiu, director Salvamont Argeș.

Turiștii au fost duși la Bâlea

Acțiunea a durat șase ore. Două ore și jumătate le-a luat salvamontiștilor să ajungă la cei doi. Bărbatul cu entorsă la gleznă a fost luat pe targă, iar 11 salvamontiștii l-au cărat până jos, la drum, la Piscu Negru.

Celălalt a fost și el însoțit și a coborât ușor. Ambii au fost preluați și duși la Bâlea, acolo unde aveau autoturismul cu care urcaseră până la tunel, pe partea dinspre Sibiu. Au refuzat transportul cu echipajul SMURD și au plecat cu mașina lor.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Poate Maia va deveni într-o zi președinta României”. Maia Sandu, întrebată din nou despre unirea Republicii Moldova cu România
Digi24
Așteptări mari, rezultate dezamăgitoare. Summitul cu Xi îl readuce pe Trump la realitate: China nu a cedat în problemele importante
Cancan.ro
Cât durează finala Eurovision 2026. Ora la care se va termina spectacolul de la Viena
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
„Din doi săraci nu faci unul bogat”. Primăriile de la sat, în situații imposibile după „eficientizare”
Mediafax
Cel mai slab rezultat din istorie pentru titlurile de stat
Click
Cu ce sumă amețitoare se vinde fostul local al actorului Florin Călinescu: „Aici găseai cei mai buni papanași din București”. De ce a renunțat la afacere
Digi24
Omul pe care Putin îl vrea mort și care ar putea obține pacea în Ucraina: „Am avut de-a face cu ei mulți ani, știu cum să le vorbesc”
Cancan.ro
Localul celebru al lui Florin Călinescu a fost scos la vânzare. Suma cerută este amețitoare
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Turcii și românii lucrează la o dronă terestră pentru armată: FOTO și primele detalii despre proiect
Descopera.ro
Vera West, femeia care a creat unul dintre cele mai recunoscute costume din istoria filmului horror
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
De ce muzica agresivă îi calmează pe unii oameni. Ce spun psihologii despre metal, furie și anxietate