Prima pagină » Actualitate » Gestul banal care îți aduce o AMENDĂ de până la 500 de lei. Este interzis prin lege

Gestul banal care îți aduce o AMENDĂ de până la 500 de lei. Este interzis prin lege

Gestul banal care îți aduce o AMENDĂ de până la 500 de lei. Este interzis prin lege
Gestul banal care îți aduce o AMENDĂ de până la 500 de lei. Este interzis prin lege

Proprietarii autoturismelor pot primi o amendă de până la 500 de lei pentru un gest banal. Este vorba despre spălarea mașinilor pe teren viran, în fața blocului sau a casei. Această practică a fost interzisă, în urma unei Hotărâri, fiind legată de o lege aplicată încă din anul 1996 referitoare la deversarea apelor uzate în sol.

Deși spălarea mașinilor pe teren viran, în fața blocului sau a casei reprezintă o practică interzisă prin lege, mulți români continuă să facă acest gest. Ar putea părea un comporament inofensiv, la prima vedere, însă legea arată că mediul înconjurător ar putea fi poluat și alterat în urma compușilor chimici periculoși regăsiți în produsele utilizate pentru curățat. Un asemenea gest ar putea atrage o amendă de până la 500 de lei. Deversarea apelor uzate în sol a fost interzisă prin lege, în România, în 1996.

Vezi și AMENDĂ uriașă pentru românii care nu poartă centura de siguranță pe scaunele din spate. Ce prevede Codul Rutier

Vezi și AMENDĂ de 495 lei pentru șoferii din România care comit această greșeală în timp ce conduc. Toți fac asta, fără să-și dea seama că e interzis

Amendă de până la 500 de lei pentru cetățenii care își spală mașinile în fața blocului, a casei sau pe teren viran

Potrivit Hotărârii nr. 120/2010, stabilită de Consiliul General al Municipiului București, cetățenilor nu li se permite spălarea autoturismelor atât pe terenuri virane, cât și pe domeniul public. În condițiile în care cetățenii nu respectă legea, se pot alege cu o amendă cuprinsă între 200 și 500 de lei. Se recomandă acestora să își curețe vehiculele la spălătoriile autorizate. Sancționarea se va aplica de Poliția Locală, Poliția Națională sau de Jandarmerie.

În cadrul Hotărârii nr. 120/2010 privind aprobarea normelor de salubrizare și igienizare a Municipiului București, la cap. VIII – Menținerea curățeniei pe domeniul public, art. 27 (2), se prevăd următoarele:

„Persoanelor fizice și juridice le sunt interzise:
a) depozitarea pe domeniul public a sacilor cu deșeuri, în vederea colectării acestora de către operatorii de salubrizare;
b) depunerea deșeurilor rezultate din îngrijiri medicale acordate la domiciliul pacientului în containerele de colectare a deșeurilor municipale;
c) răspândirea sau deversarea directă pe sol (domeniul public ori în locuri publice, terenuri virane, spații verzi, etc.) a apelor uzate menajere, a celor rezultate din spălarea balcoanelor și teraselor și a celor rezultate din spălarea mașinilor de orice tip;
d) deteriorarea mobilierului stradal și urban, a recipientelor de colectare a deșeurilor stradale montate pe căile publice și în locurile publice (coșuri stradale, containere pentru colectarea deșeurilor, gărdulețe metalice, băncuțe, panouri, adăposturi pentru călători din stațiile mijloacelor de transport în comun, etc.);
e) aruncarea biletelor de călătorie, a resturilor de țigări, a hârtiilor și a altor tipuri de deșeuri pe domeniul public ori în locuri publice;
f) introducerea deșeurilor din categoria celor periculoase, toxice, explozive, animaliere, provenite din construcții, din toaletarea pomilor sau curățarea și întreținerea spațiilor verzi ori provenite din diverse procese tehnologice care fac obiectul unor tratamente speciale autorizate de direcțiile sanitare veterinare sau de autoritățile de mediu în recipientele de precolectare a deșeurilor menajere și reciclabile;
g) aruncarea pe domeniul public, din autovehicule, a deșeurilor de orice natură”, se arată în lege.

Sursă foto: Envato (caracter ilustrativ)

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Patriarhul Daniel, propunerea surpriză de prim-ministru în plin blocaj politic
Digi24
Persoanele sub 50 de ani îmbătrânesc „mai repede decât generațiile anterioare”. Care e explicația
Cancan.ro
O fetiță de doar 7 ani a murit la o piscină celebră din București. Ireal ce făceau părinții ei în acest timp
Prosport.ro
FOTO. Cristina ICH, apariție răvășitoare în dormitor: „Femeia fatală”
Adevarul
De ce au abandonat împărații romani Dacia. Motivele uneia dintre cele mai controversate decizii din istoria Imperiului Roman
Mediafax
Polonia avertizează: Rusia pregătește provocări pe Flancul Estic
Click
Gabriela Prisăcariu a făcut furori pe plajă! Cum arată soția lui Dani Oțil în costum de baie
Digi24
Ziua în care patru bombe nucleare au căzut pe teritoriul Spaniei. O tragedie aviatică ale cărei urmări se simt și 60 de ani mai târziu
Cancan.ro
BREAKING‼️ E cod ROȘU😲 ANM anunță prăpăd și recomandă să NU ieșiți din case↘️
Ce se întâmplă doctore
Avea o frumusețe ireală încă din copilărie. Acum recunoști fetița? A devenit una dintre cele mai admirate femei din lume
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Video / Skoda Octavia Facelift 2.0 TDI. De ce rămâne una dintre favoritele românilor
Descopera.ro
De ce generațiile mai tinere par să îmbătrânească mai repede și cum le afectează asta sănătatea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la Balul Bobocilor şi pune ochii pe o tipă: - Vrei să dansezi?
Descopera.ro
Trădarea într-o relație poate declanșa reacții similare celor asociate traumei psihologice. Psihologia explică de ce este atât de greu să pleci