Prima pagină » Actualitate » HARTĂ | Ploi, vijelii și grindină. Mai mult de jumătate din țară, sub cod galben

HARTĂ | Ploi, vijelii și grindină. Mai mult de jumătate din țară, sub cod galben

Otilia Serescu
HARTĂ | Ploi, vijelii și grindină. Mai mult de jumătate din țară, sub cod galben
Maximele nu vor depăşi 13 grade în zonele de deal și se anunţă ploi slabe şi burniţă / Sursa foto: Shutterstock - caracter ilustrativ

Meteorologii au emis două atenționări cod galben de vreme rea. 17 județe din Banat, Crișana, Oltenia și local Transilvania și Muntenia vor fi sub cod galben de ploi, de marți, de la ora 14. Miercuri, va fi cod galben de vânt în 27 de județe, iar în unele zone vor fi temperaturi negative și brumă.

Codul galben de ploi intră în vigoare marți la ora 14 și expiră miercuri dimineața, la ora 6:00, potrivit Administrației Naționale de Meteorologie (ANM).

Vizate de atenționarea ANM sunt județele Bihor, Cluj, Arad, Alba, Sibiu, Hunedoara, Timiș, Caraș-Severin, Gorj, Vâlcea, Argeș, Mehedinți, Dâmbovița, Dolj, Olt, Teleorman și Giurgiu.

În aceste județe vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată. Aversele vor avea şi caracter torenţial, frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului, vijelii şi izolat grindină. În intervale scurte de timp sau prin acumulare cantităţile de apă vor depăşi 15 – 20 l/mp şi izolat 30 – 40 l/mp.

Sursa: ANM

Cod galben de vânt, începând de miercuri

Astfel, pe parcursul zilei de miercuri, va fi cod galben de vânt.

Vor fi intensificări temporare în Moldova, estul Munteniei, Dobrogea, în Banat și Crișana, cu viteze de 55 – 70 km/h. Local în Carpații Meridionali și Orientali rafalele vor depăși 60 – 70 km/h, iar în zona înaltă 90 – 100 km/h. Județele vizate sunt Bihor, Arad, Timiș, Caraș-Severin, Suceava, Botoșani, Neamț, Iași, Bacău, Vaslui, Vrancea, Galați, Buzău, Brăila, Tulcea, Ilfov, Călărași, Constanța, dar și localități din Hunedoara, Gorj, Alba, Sibiu, Vâlcea, Brașov, Argeș, Dâmbovița, Prahova.

Intensificări ale vântului vor fi și în restul teritoriului în general cu viteze de 45-55 km/h. Vremea se va răci accentuat, astfel că în noaptea de miercuri spre joi în depresiuni temperaturile minime vor fi negative și se va produce brumă.

Sursa: ANM

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ilie Bolojan susține că Nicușor Dan nu i-a cerut demisia: „Am discutat cu dânsul, vom mai discuta”
Digi24
„L-am păcălit pe Putin”: Povestea guvernatorului care a dat peste cap planurile Kremlinului într-o regiune îndepărtată a Rusiei
Cancan.ro
Un nou SCANDAL zguduie Familia Regală! Kate Middleton a ajuns în pragul disperării
Prosport.ro
Cea mai frumoasă sportivă din lume a renunțat la haine și a stârnit reacții în rândul fanilor: „Cel mai tare trup de pe planetă”
Adevarul
Războiul din Pădurea Băneasa ia amploare. 6.000 de oameni, captivi între un dezvoltator care nu se ține de cuvânt și ecologiști
Mediafax
Grindeanu, replică dură la atacurile din partea USR: Voi sunteți din spuma mării, sunteți puri
Click
Cum se descurcă Andreea Antonescu în America. Dezvăluiri emoționante despre viața de mamă singură
Digi24
Războiul lui Donald Trump cu papa Leon, prin ochii catolicilor MAGA: „Este bine pentru biserică și este bine pentru democrație”
Cancan.ro
Ce le spunea Codruța Filip colegilor de la Desafio despre Valentin Sanfira, înainte de divorț. S-a aflat TOT!
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Delia la începutul carierei sale în muzică! Transformarea prin care a trecut artista este uimitoare. Se poza numai în ipostaze sexy
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Fotoreportaj din China: Mașinile pe care Europa nu le vede și de ce piața auto de acolo surprinde total
Descopera.ro
Ce spune știința despre bărbații foarte inteligenți?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion către Măria: - – Ce ai fată de stai dezbrăcată?
Descopera.ro
Cum a fost revenirea pe Pământ pentru astronauții misiunii Artemis 2?