Prima pagină » Actualitate » Harta SALARIILOR din UE: Angajații din România, cel mai prost plătiți

Harta SALARIILOR din UE: Angajații din România, cel mai prost plătiți

Harta SALARIILOR din UE: Angajații din România, cel mai prost plătiți

Un studiu realizat de Eurostat dezvăluie că România se clasează pe penultimul loc în clasamentul salariilor din Uniunea Europeană, cu cel mai mic salariu mediu pe oră, cu puțin peste 10 euro, relatează antena3.ro.

Această cifră este apropiată de media din Letonia, în timp ce Ungaria și Polonia se poziționează ceva mai bine decât România. In schimb, la capătul celălalt al clasamentului salariilor din UE, Luxemburg, înregistrează câștiguri mai mari decât cele din România, cu o medie de peste 40 de euro pe oră.

O hartă „termică” a veniturilor medii în Europa, publicată de Visual Capitalist în baza datelor Eurostat, prezintă distribuția salariilor pe oră în UE și indică discrepanțe uriașe între statele membre. În Europa de Nord și de Vest, salariile sunt în general mai mari decât în Europa de Sud și de Est, iar acest lucru reflectă diferențele economice și de cost al vieții.

Eurostat indică faptul că, deși veniturile medii orare ascund unele diferențe semnificative între statele membre UE, cele mai scăzute salarii au fost înregistrate în Bulgaria, România și Ungaria, în timp ce la capătul celălalt al clasamentului se află Luxemburg, Danemarca și Belgia.

Conform datelor, Bulgaria înregistrează cel mai mic salariu mediu din Europa, de 8 euro/oră. Cu 10,4 euro pe oră, România se situează în acest clasament pe penultimul loc, aproape de media din Letonia, care are un salariu mediu pe oră de 10,7 euro.

Ceva mai bine plătiți sunt ungurii (11 euro/ oră) și polonezii (11,9 euro/oră). Acest indicator a crescut ușor și în România, de la 8 euro/ oră în 2021 și 9 euro în 2022, conform datelor Eurostat.

Cei mai bine plătiți angajați din România

Salariul mediu net în luna februarie era de 4876 lei, în creştere cu 17 lei (+0,3%) față de luna ianuarie 2024 și cu 14,2% față de aceeași lună a anului precedent, conform celor mai recente date ale Institutului Național de Statistică (INS). În comparație cu luna februarie a anului 2023, salariul mediu net a crescut cu 14,2%.

Cele mai mari creșteri ale salariului mediu net s-au înregistrat în industria tehnologiei informaţiei (inclusiv a serviciilor informatice), ajungând până la 11297 lei, în timp ce cele mai mici salarii medii se găsesc în industria textilă (2729 lei), potrivit economedia.ro.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Câți dintre europeni recunosc că sunt stresați la locul de muncă?